НИСУ ТАЧНИ НАВОДИ О НБС: Централна банка никад није оспоравала право банака да наплате обраду кредита
НАРОДНА банка Србије је указала да су нетачне информације које се последњих дана појављивала у медијима о ставу НБС о незаконитости наплате трошкова обраде кредита.

Фото. Н. Скендерија
Како кажу, такви наводи могу неосновано генерисати ризике који могу имати утицај на стабилност финансијског система. У Народној банци тврде да никада нису заузели став да банке немају право на накнаду обраде кредита!
Како у НБС кажу, Законом о заштити корисника финансијских услуга је прописано да уговор о кредиту мора да садржи врсту и висину свих накнада које падају на терет корисника кредита.
- Важно је указати на то да накнаде и трошкови у вези са реализацијом кредита - трошкови обраде, праћења и администрирања кредита, које банка наплаћује од корисника, улазе у обрачун ефективне каматне стопе и законска је обавеза банке да их јасно предочи кориснику у предуговорној фази - објашњавају у НБС. - Банке су дужне да ефективну каматну стопу обрачунавају на јединствен прописани начин ради поређења истоврсних понуда различитих банака. Оваквим поступањем обезбеђује се да корисник сагледа све обавезе и трошкове које би могао имати у случају доношења одлуке да уговор о кредиту закључи са банком.
Народна банка Србије је, како кажу, прописала обавезу за банке да кориснику пруже потпуне и јасне информације и одговарајућа објашњења о условима који се односе на уговор о кредиту, а које обухватају и информације о трошковима које корисник има у вези са кредитом, које банка, у границама прописа и добрих пословних обичаја и у складу са својом пословном политиком, утврђује за пружену услугу.
- Корисник, на основу информација предочених од банке одлучује да ли ће закључити уговор о кредиту с банком - објашњавају у НБС. - Подсећамо да је и Врховни касациони суд у вези с овим питањем, заузео став да "банка има право на наплату трошкова и накнада банкарских услуга, па одредба уговора о кредиту којом се корисник кредита обавезује да банци плати трошкове кредита није ништава под условом да понуда банке садржи јасне и недвосмислене податке о трошковима кредита.
ТРОШКОВИ
Трошкови обраде кредита и пуштања кредита, као и други трошкови које банка обрачунава могу бити исказани у процентуалном износу и наплаћују се само кроз обрачун ефективне каматне стопе - кажу у НБС. - Врховни касациони суд је овакав став заузео, између осталог, и тумачењем одредаба Одлуке о јединственом начину обрачуна и објављивања ефективне каматне стопе на депозите и кредите, која је ступила на снагу 01.10.2006. године, а којом су детаљно дефинисани трошкови у вези с одобравањем кредита и обавеза да се сви искажу кроз обрачун ефективне каматне стопе, о чему је суд дао детаљно тумачење у образложењу свог правног става.
Препоручујемо

БАНКЕ БЛОКИРАЈУ СРПСКЕ СУДОВЕ: Десетине хиљада тужби због трошкова обраде кредита
22. 09. 2020. у 14:37

ТОКОМ ПАНДЕМИЈЕ КОРОНЕ: Банке пооштриле стандарде за одобравање кредита
08. 09. 2020. у 15:03

ВАЖНО ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Ево када се завршава мораторијум и шта су дужности банака
25. 09. 2020. у 10:00

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (1)