ПРВИ КУБИЦИ ЗА СНАЖНИЈУ СРБИЈУ: Експресно завршени радови на нашој деоници "Балканског тока", плави енергент креће 1. јануара, у шест сати
ПРВОГ дана нове године у шест сати ујутру први кубици гаса из правца Бугарске потећи ће новим гасоводом кроз Србију! Цеви су напуњене, а компресорске станице у четвртак су радиле као сат.
Уласком плавог горива "Балканским током" код Зајечара, Србија је "цементирала" своју енергетску безбедност и створила могућности да обезбеди ниже цене плина, како за привреду, тако и за грађане.
Такозвани интерконектор бугарска граница - мађарска граница, дужине 403 километра, нашу државу ће учинити привлачнијом за инвеститоре и донети раст економије и индустријске производње. Такође, Србија ће сада моћи да буде транзитна за гас из два правца и да од тога зарађује. Веома значајно је то што више неће зависити од гаса који се допрема преко Украјине, пре свега због лоших политичких односа и сталних напетости између те земље и Русије.
Осим за Србију, могућност снабдевања гасом и из правца Бугарске доноси већи степен енергетске сигурности и за Републику Српску и Федерацију БиХ. Крак према Босни и Херцеговини ускоро би требало да буде изграђен, а у плану је и секундарни цевовод унутар Србије који би гас довео у Владичин Хан, Љубовију, Бајину Башту...
Уочи пуштања у рад новог гасовода, председник Александар Вучић рекао је да је реч о пројекту о којем се "ћутало и радило под притиском" и да је било тешко и извођачима који су такође трпели притиске.
Он је подсетио да су цеви постављене од Вршке чуке до границе са Мађарском и истакао да је то веома важно за целу земљу:
КАПАЦИТЕТ 15,7 МИЛИЈАРДИ КУБИКА
КАПАЦИТЕТ нашег крака гасовода је 15,75 милијарди кубних метара гаса годишње, што је половина укупног капацитета "Турског тока". Укупна дужина цевовода је 930 километара, дуж Црног мора од Русије до обале Турске, а затим копном до границе са суседним земљама. Кроз Бугарску гасовод пролази у дужини од 470 километара, док је мађарска деоница најкраћа - 15 километара.
- Мора још много тога да се уради на секундарном гасоводу како би грађани имали енергетску безбедност и сигурност и у својим домовима најјефтиније гориво и све што је потребно. Гас треба допремити у све тимочке градове, као и у борски округ, јер је то позив инвеститорима. Покушаћу све да гас стигне и у Бољевац, Сокобању, Књажевац, Мајданпек, Кладово, Бор и Неготин. Секундарни гасовод треба довести до Врања и Ваљева, јер то привлачи инвеститоре.
Гасовод бугарска граница - мађарска граница пробно је пуштен у рад 23. децембра, о чему су "Новости" прве писале. У међувремену су обављени тестови и провере аутоматике и система управљања, проверене су диспечерске станице, вентили, оптика и напајање. Потврђено је да су сви системи исправни и да нема сметњи да 1. јануара почне комерцијална експлоатација гасовода.
"Балкански ток" од самог почетка био је на мети притисака и у средишту јавних и закулисних геостратешких игара. Настао је као део пројекта "Турски ток" руског "Гаспрома" и турског "Боташа", који за циљ има сигурно снабдевање јужне и југоисточне Европе и Турске. Он је и одговор на пропаст пројекта "Јужни ток" 2014. године.
ЈЕФТИНИЈЕ 40 ДОЛАРА
ГАС који ће у Србију стизати из Бугарске, због нижих транспортних трошкова, биће јефтинији од оног из Мађарске за око 40 долара на 1.000 кубних метара. Ту рачуницу раније је изнео директор "Србијагаса" Душан Бајатовић.
Првобитним пројектом "Јужног тока" било је предвиђено да гас долази из Русије директно у Европску унију, односно преко Црног мора до Бугарске. Требало је да има четири крака, али Софија се нашла под огромним притиском из Брисела и Вашингтона, који су настојали да ограниче утицај Русије у овом делу Европе и на крају се све изјаловило.
Уговор о новом "току" потписан је 2016, а изградња је почела 2017. године. Почетком 2020. у рад је пуштена прва деоница цевовода, а свечаности су присуствовали председници Александра Вучић, Владимир Путин, Реџеп Тајип Ердоган и бугарски премијер Бојко Борисов. Гасовод се састоји од два крака - први је намењен снабдевању Турске, а други, познат као "Балкански ток", јужној и југоисточној Европи. Овај други тренутно долази до Мађарске, али би требало да се настави и према Аустрији.
Србија је брзо завршила свој део посла и поставила цеви на деоници бугарска граница - мађарска граница за свега осам месеци. Сада следи завршетак компресорске станице у нашој земљи до маја 2021. године, као и две станице у Бугарској. Србији је остало и да заврши блок и мерне станице. То није омело пуштање у рад гасовода, јер је садашњи притисак довољан за снабдевање наше земље.
* * * * * * * * * * *
СЛАВЕНКО ТЕРЗИЋ: ДОБИЈАМО ЕНЕРГЕТСКУ БЕЗБЕДНОСТ
"БАЛКАНСКИ ТОК", као продужетак "Турског тока", веома је важан инфраструктурни пројекат не само за Србију и околне земље него и за целу Југоисточну и Јужну Европу. Могао је и раније да буде готов као "Јужни ток", да енергетска питања нису попримила карактер геополитичког супротстављања Запада Русији. Већ годинама, чак и деценијама, траје велика борба за европско тржиште гаса у којој САД и њихови савезници настоје да потисну Русију. Европа је, на пример, 2018. увезла 201,7 милијарди кубних метара гаса. Не може се занемарити чињеница да је Русија својеврсна "гасна империја": гасовод "Снага Сибира", дужине око 3.000 километара извозиће у Кину 38 милијарди кубика гаса, "Северни ток 2" дужине 1.230 километара 55 милијарди кубика, а "Турски ток" дужине 930 километара са две цеви 31,5 милијарди кубних метара. Србија овим гасоводом добија енергетску безбедност, стабилно снабдевање гасом, постаје транзитна земља. Гасовод ће подстаћи привредни развој земље, гасификацију, и поред економског напретка пружити прилику за здравију животну средину. Такође, омогућиће проширење капацитета складиштења гаса у Банатском Двору са 450 на 750 милиона кубних метара.
* * * * * * * * * * *
ЕМИР КУСТУРИЦА: И ФИЗИЧКА ВЕЗА СА РУСИЈОМ
САДА је, после гаса који стиже из Русије у Србију, много лакше чекати будућност! Не само због тога што ћемо се са мање новца грејати и добити "јефтинију" економију. Много важнији ће бити психолошки ефекат који тај цевовод производи и што ће коначно Србија и физички бити везана за Русију. Прошлост је на нашем тлу тако често трпила војничку чизму, стројевим кораком су улазили у Београд, кад год су могли засипали нас бомбама, разарањима, на крају, све то највише ради крајњег циља и пута који је водио на Блиски исток. Велика сила је грабила да овлада пољима нафте и гаса. Путеви небески јесу у међувремену промењени, најчешћи превозници људи и робе су авиони, али су гас и течно злато увек имали друкчији транспорт. Ево једног разлога да се уместо тенкова који јуре на југоисток у пљачку, прослави путања цевовода и гаса који нам стиже и смањује могућност понављања старе приче. Уместо војничке чизме која гази на југоисток да би се домогла богатства са Блиског истока, цевовод са Далеког истока поред топлоте повећава шансе да нас мимоиђе права окупаторска чизма!
* * * * * * * * * * *
ЉУБОДРАГ ДИМИЋ: БАЛКАН СЕ ВРАЋА УЛОЗИ ПОСРЕДНИКА
ПУШТАЊЕ у рад "Балканског тока" кроз Србију има вишеструки значај. Понајмање је у питању политички и економски успех једне власти, око кога ће њени противници и присталице, у наредном периоду, жучно полемисати и "поништавати" једни друге. Много више од тога представља чињеница да Србија, укључивањем у мрежу гасних и енергетских коридора, обезбеђује будућност, превазилази периферност која јој је у протеклим деценијама била намењена, а Балкану враћа "изгубљену" функцију посредника између Истока и Запада. Тим чином Србија додатно потврђује да представља субјекат, а не објекат, балканске и европске политике, да и геостратешки и геополитички досеже до оног степена "нормалности" који потврђује да не може, без сопствене воље, бити "отргнута" од свог западног и источног идентитета, од својих пријатеља и савезника и политике неутралности коју настоји да води у подељеном постхладноратовском свету. Та 403 километра гасовода од границе са Бугарском код Зајечара, до границе са Мађарском на Хоргошу, доносе Србији стабилност.
"Турски ток" несумњиво јача значај Србије за Европу. Истовремено, он доноси економски профит земљи и њеним држављанима, дугорочно обезбеђује јефтинији гас, отвара нова радна места, утиче на демографску слику земље, обезбеђује прогрес у појединим деловима земље. Србија добија функцију у енергетском систему који се управо изграђује. Изградња секундарне мреже гасовода, уз путеве и електромрежу, најдиректније ће утицати на повећање енергетске стабилности и ефикасности. Јефтинија, еколошки чистија енергија подстаћи ће процес модернизације привреде. Србија ће постати "занимљивија" за страна улагања, а притом ће сама имати више могућности и простора у управљању енергетским и многим другим видовима криза.
"Турски ток" посредно сведочи о степену озбиљности државе, њеној спремности да мења сопствени геостратешки, политички и економски амбијент. Уз све остало на чему власт треба да ради у будућности и функционални гасни коридор ће допринети промени постојећег статуса и државе и народа који на њеној територији живе. Гасовод повећава стабилност на унутрашњем и спољном плану - политичку, економску, војну, еколошку, здравствену, животну. Са њом је у директној вези снажење бројних видова капацитета земље, "отварање" развојне шансе коју треба искористити, обезбеђивање опште националне сигурности, стицање изгубљеног осећаја да држава и становништво имају будућност. Не треба занемарити ни ону психолошку димензију коју сваки успех собом носи јер не мења само "слику о нама", већ доприноси и промени "слике о себи".
* * * * * * * * * * *
МИЛОМИР СТЕПИЋ: ПОСЛЕ ПОРОЂАЈНИХ МУКА - ТРОЗУБАЦ ПРОТИВ ЛЕВИЈАТАНА
КОНАЧНО, после много "порођајних мука" и саплитања од стране Запада (читај: САД), одврнути су вентили балканске гасоводне трансверзале. Излишно је подвлачити њен енергетски и укупан економски значај. Стабилно снабдевање чистим, јефтиним горивом предуслов је друштвеног развоја, али и какве-такве енергетске безбедности држава чијим територијама је трасиран. Његово ометање није вршено толико из геоекономских, колико из геополитичких разлога. Оно је било саставни део америчке борбе против руског повратка на Балкан ("малигног утицаја"), а у ширем контексту - настојања да се онемогући руско "преотимање" Европе из трансатлантског загрљаја. Уз постојећи централноевропски цевоводни "сноп" (упркос украјинском "тврђењу пазара"), те завршавањем "Северног тока 2" и активирањем овог балканског правца, симболички настаје трозубац континенталистичког, телурократског Бехемота усмереног на маритимног, таласократског Левијатана. Додуше, капацитет и траса изграђене варијанте далеко су од оне планиране, па пропале. Али, зашто је Запад под америчким диктатом ипак није зауставио, а претходну јесте? Зато што је то сада постало мера његовог слабљења и зато што се нада да ће "навлачењем" трасе на Турску успети да доведе у питање његово несметано функционисање. Није ли то рачун без крчмара, будући да се источномедитеранско "сидро НАТО" све очигледније подиже? У сваком случају, кад нема "Јужног тока", добар је и "Турски".
Препоручујемо
ТРАМП У ЦЕНТРУ СКАНДАЛА: Погледајте шта се десило на испраћају Џимија Картера (ВИДЕО)
У НАЦИОНАЛНОЈ катедрали у Вашингтону у четвртак је започело национално опраштање од бившег председника Џимија Картера, а на церемонији се десио велики скандал.
09. 01. 2025. у 19:15
ОДГОВОР СРБИЈЕ НА ПРОТЕСТНУ НОТУ ИЗ САРАЈЕВА: Дочекујете Куртија, а нас оптужујете да нарушавамо интегритет БиХ
"ПОВОДОМ медијских навода о слању протестне ноте Министарства иностраних послова Босне и Херцеговине (БиХ) институцијама Србије, морамо изразити своје запрепашћење садржајем и намером оваквог дипломатског демарша, посебно у светлу недавних дешавања и поступака званичног Сарајева", наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Републике Србије.
09. 01. 2025. у 16:05
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)