КАРЛО РАТИ: Експо 2027 могао би постати пример како се градови могу одрживо развијати

Новости онлине

22. 05. 2025. у 11:59

АРХИТЕКТА и иноватор Карло Рати оценио је да светске Експо изложбе представљају "лабораторије будућности" - места на којима се ствара будућност, а за међународну изложбу Експо која ће се одржати у Београду 2027. године каже да би могла постати пример како се градови могу одрживо развијати. Рати је и директор "МИТ Сенсеабле Цитy Лаб-а" (дигиталне лабораторије у оквиру Масачусетског технолошког института) и он је за потребе Експо 2015. године у Милану осмислио "Футуре Фоод Дистрицт", визионарски простор који је понудио одговор на питање како ће изгледати храна и градови сутрашњице, саопштио је Експо 2027 Београд.

КАРЛО РАТИ: Експо 2027 могао би постати пример како се градови могу одрживо развијати

Foto: World Economic Forum_Mattias Nutt

На питање да ли искуство Експо-а 2015. године у Милану може бити корисно Београду док се припрема за Експо 2027, Рати је одговорио да се једна од кључних поука Светске изложбе 2015. у Милану односила на важност размишљања о ономе "после" изложбе.

- У Милану је велики део темељне инфраструктуре замишљен имајући у виду дугорочну употребу. Међутим, многи павиљони су демонтирани након завршетка догађаја, што поставља питање да ли смо могли да учинимо више да обезбедимо континуитет. Док се Београд припрема за Експо 2027, постоји реална прилика да се иде даље - не само да се пројектује за наслеђе, већ и за прилагодљивост, демонтажу и поновну употребу. Бројне прилике ту постоје. Не пројектује се искључиво само за тај догађај - пројектује се и за оно што следи. Приоритет треба да буду конструкције које су лагане, флексибилне и локално значајне. Могућност поновне употребе и трансформације треба да буде у срцу сваког павиљона - рекао је Рати.

У том смислу, истиче он, међународна изложба у Београду 2027. могла би постати више од прославе - могла би да постане "катализатор урбане регенерације, живи модел циркуларне архитектуре и пример како се градови могу одрживо развијати". На питање шта су најзначајније прилике и изазови за градове попут Београда док се модернизују и шире, Рати одговара да права прилика лежи у коришћењу оваквих тренутака за креирање иновација у реалном времену и посматрању како људи реагују на њих. 

- Градови постају живе лабораторије, где се нове идеје могу тестирати не у теорији, већ директном интеракцијом - рекао је Рати. 

На питање које иновације с прошлих међународних изложби сматра да су имале највећи утицај на то како данас пројектујемо градове, Рати одговара да привремени светски догађаји као што су Експо, Олимпијске игре, Бијенале у Венецији или Миланска недеља дизајна нуде јединствено "игралиште за експериментисање". 

- Они нам омогућавају да тестирамо нове идеје из области урбаног пројектовања, мобилности и технологије, јер нису зауздани ограничењима трајности. Ти догађаји су у свој својој пролазности у прошлости дали неке од најрадикалнијих иновација. Сетите се Кристалне палате Џозефа Пакстона на Великој изложби 1851. године, или куле Гистава Ајфела у Паризу за Светску изложбу 1889. године. Обе су настале као привремене конструкције и обе су обликовале модерну архитектуру - рекао је Рати. Навео је да је то дух који атеље ЦРА и даље привлачи на Експо изложбе. 

- Током година, имали смо прилику да допринесемо многим изложбама - од Дигиталног воденог павиљона у Сарагоси 2008. године (који је часопис Тајм препознао као један од најбољих изума године), до тематских павиљона у Милану 2015. године, павиљона Италије у Дубаију 2020. године (у сарадњи са Италом Ротом), а сада и павиљона Француске у Осаки 2025. године (заједно са компанијом 'Цолдефy'). Ипак, надам се да се ове изложбе неће памтити по стилским успесима, по чему су се памтиле пре једног века. Уместо тога, њихово право наслеђе треба да лежи у начину на који се архитектура носи са изазовима нашег времена - од климатских промена до неједнакости, од оскудице ресурса до дигиталне транзиције - рекао је Рати. 

Тема предстојеће Специјализоване изложбе у Београду је "Игра(ј) за човечанство: спорт и музика за све", а на питање како види улогу игре у свакодневном животу, Рати одговара да, исто као и велики амерички филозоф Џон Ђуи, игру види не само као рекреацију, већ и као средство за учење и развој. "Ово је такође веома важно када је реч о урбанизму. Као што је написао мој колега са МИТ-а, Фабио Дуарте, 'урбана игра' је суштински састојак у обликовању града. Управо кроз игру - експериментисање, интеракцију и импровизацију - урбани живот пулсира пуном паром. Стога, шанса за Београд лежи у рушењу границе између садржаја и паковања: између чинова игре и самог простора града. Ако Експо може да поистовети једно са другим, односно ако учини да град постане и позорница и сценарио, то може радикално појачати његов утицај на град и земљу домаћина", истакао је Рати. Говорећи о изложби Експо 2015. у Милану, Рати је навео да се наслеђе те изложбе може сагледати из више различитих углова. 

- Први је онај који можемо назвати наслеђем садржаја. Са својом централном темом 'Нахранимо планету, енергија за живот', изложба је покренула националну дискусију о прехрамбеним системима, иновацијама и одрживости. Њен утицај је и даље уочљив - од појаве стартапова усмерених ка прехрамбеној индустрији до иницијатива као што је 'Гранд Тоур' у Болоњи, који настављају да истражују културну и еколошку сферу прехрамбене индустрије - рекао је Рати. Додао је да постоји и инфраструктурно наслеђе изложбе у Милану 2015. године. 

- Локалитет Ро-Перо, првобитно замишљен као привремена бина, постао је полигон за урбану реконструкцију. Данас представља седиште научног центра 'МИНД - Милан Инноватион Дистрицт' - где се научно истраживање, градски живот и пољопривреда преплићу на нове начине. Карло Рати асоцијација (ЦРА) имала је ту привилегију да пројектује првобитан мастер план за овакву трансформацију - рекао је Рати. 

Казао је да постоји и личније наслеђе, јер Експо 2015 Милано наставља да говори на који начин његов атеље приступа конструкцији глобалних догађаја. 

- То је био тренутак који је преобликовао наш начин размишљања. Ове теме јасно прожимају наш тренутни рад, било да је реч о кустоском вођењу Венецијанског бијенала архитектуре 2025. године, који је отворен 10. маја, или доприносу изложби ЕXПО 2025 у Осаки. Заједно са компанијом 'Цолдефy', тамо смо развили павиљон Француске као простор за дијалог и трансформацију - архитектуре која слуша колико и говори. У најбољем случају, Експо-и не само да излажу - они стварају будућност - закључио је Рати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).

18. 05. 2025. у 09:54

Коментари (0)

ОТКРИВЕНО! Ово је судско-медицинско вештачење утврдило поводом језиве туче у којој су кошаркаши Партизана тешко повредили једног мушкарца