ХАГ ПОНОВО ТРАЖИ РАДЕТУ И ЈОЈИЋА: Налог за хапшење српских радикала
СУДИЈА Механизма за кривичне судове у Хагу Лиу Даћун (Лиу Даqун) наложио је поново да се распише налог за хапшење двоје српских радикала Вјерице Радете и Петра Јојића, оптужених за ометање рада суда утицањем на сведоке у сада већ окончаном предмету против председника Српске радикалне странке Војислава Шешеља.

Фото: Новости
Ова одлука је уследила пошто је судија усвојио захтев хашког тужилаштва да се у циљу очувања доказа узму "посебни" искази од сведока на седници суда у поступку који треба да уследи, с обзиром да су Јојић и Радета недоступни Механизму.
Србија неће да изручи ово двоје радикала, јер су спрски судови закључили да за то нису испуњени законски услови и тражила је да им се суди пред спрским правосуђем.
У својој одлуци која је данас објављена, судија је навео да је у околностима овог предмета очување доказа посебним исказом у интересу правде и да је очување доказа тужилаштва оправдано у садашњим околностима.
Сматра да се могу одобритии заштитне мере сведоцима чији ће докази бити сачувани посебним исказом, а тужиоцу налаже да релевантне информације објави службеном браниоцу у припреми предстојећег поступка за узимање посебног исказа.
У складу са правилима о узимању "посебног исказа", судија је указао да је правилима Механизма прописано да се изда јавно саопштење у вези са овом одлуком, као и налог за хапшење оптужених.
Такође је прописано да се оптуженима додели бранилац по службеној дужности како то процени Секретаријат, као и да се искази узму након што истекне 30 дана од овог саопштења.
Судија је напоменуо да ће узимање исказа од сведока бити заказано накнадно.
Наложио је тужилаштву да у року од 14 дана поднесе листу сведока чије исказе жели да сачува, као и све претходне изјаве сведока и сажетак тема које ће њиховим исказима доказивати.
Механизам је у поновљеном поступку одлучивања о томе где ће се судити Радети и Јојићу, 2019. па поново 2020. године затражио од Србије да их ухапси и изручи Хагу ради суђења поводом оптужби да су застрашивали сведоке у поступку који се водио против лидера радикала Војислава Шешеља пред Хашким тибуналом (а који је наследио Механизам).
Суђење у Хагу Радети и Јојићу је неопходно, према ставу Механизма, због заштите безбедности сведока који нису спремни да против них сведоче у поступцима који би се водили у Србији.
Првом одлуком из 2018. године било је одлучено да им се суди у Србији, али се тужилаштво на њу жалило, због чега је укинута.
Србија је и даље на становишту да нису испуњени услови за њихово изручење, како је то пре више година утврдио Виши суд у Београду - јер не би одговарали за ратне злочине пред Механизмом, већ за оптужбе за кривицно дело које се односи на непоштовање суда (застрашивање сведока), које није прописано домаћим Законом о сарадњи са судом у Хагу.
Радета и Јојић оптужени су за непоштовања суда, односно, да су наводно застрашивали, претили и нудили мито сведоцима у случају против председника своје странке Војислава Шешеља.
У питању су два сведока под псеудонимима W1 и W2 који су, према тврњама хашког тужилаштва, били под притиском да сведоче у корист Шешеља и да су за то од Српске радикалне странке узели новац.
Србија је претходно у више наврата изразила спремност за суђење овог предмета, гарантујући фер и правичност поступка и адекватну зашиту сведока.
У јуну 2018. турски судија Ајдин Сефа Акај одлучио да се случај преда Србији и тада је укинуо налог за хапшење Јојића и Радете који је био на снази од 2015. године.
Судији Акају Савет безбедности УН није продужио мандат у Механизму, а на његово место у децембру 2018. године је именован судија Ли Дакин.
Тужилаштво у Хагу противило се пребацивању предмета спрском правосуђу, и по његовој жалби је у децембру 2018. године одлучено да се то питање поново размотри, након чега је зимус одлучено да се Радети и Јојићу суди у Хагу.
Србија је 2015. године одбила да ухапси и изручи Јојића и Радету Хашком трибуналу пошто су српски правосудни органи констатовали да нема услова за њихово изручење, јер ни статут Савета безбености Уједињених нација о раду Трибунала, као ни српски Закон о сарадњи са Хашким трибуналом не предвиђају кривично дело за које се терете.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (3)