МЛАДИЋ ЛИКВИДИРАН ЗБОГ УБИСТВА ТАКСИСТЕ: Последња смртна казна у Београду приказана у серији "Бранилац"
УБИСТВО београдског таксисте ради пљачке 1967. године одјекнуло је целом бившом Југославијом, а његови починиоци били су последњи који су у престоници осуђени на смртну казну.
У питању је било прво убиство таксисте у Београду, а починиоци тог злочина су и последњи над којима је извршена смртна казна у престоници Србије.
Ова несвакидашња крими прича почела је иза решетака, кад су се у затвору упознали Драгољуб Гутић (21), познатији као Драган, и Сава Лисовац (34).
Гутић је био несвршени студент Економског факултета и коцкар који је због овог порока, као и избегавања војне обавезе, завршио на робији. Лисовац, отац једног детета, имао је скоро па деветогодишњи стаж иза решетака због разбојништава, насиља, тешких крађа и фалсификовања која је починио.
До замисли да њих двојица пресретну и опљачкају курира Робних кућа "Београд" дошло је током дугих затворских ноћи. Курир је, ненаоружан и без обезбеђења, сваког дана у ташни носио и до 100.000 динара у банку. Данас, ова свота била би једнака неколико стотина хиљада евра.
Од самог краја ИИ Светског рата 1945. па до 1968. године, никоме није падало на памет да пљачка банке и курире по Београду. Провала у станове, џепарења и сличног је било.
Људи су убијали углавном из страсти и ниских побуда, али у то време није било много убистава из користољубља. Кад су до детаља разрадили план разбојништва, Гутић и Лисовац су морали да смисле и начин на који ће да побегну после извршења дела.
За успешно бекство им је био неопходан аутомобил. Нису умели да обију кола, па су одлучили да убију таксисту и његово возило употребе у делу. Никад нису умели да објасне на суду како су тако олако одлучили да почине тако тежак злочин.
Тог 7. децембра 1967. године, Гутић и Лисовац сели су на задње седиште таксија којим је управљао Тиосав Јанковић. Један од двојице бивших затвореника испалио је смртоносни хитац.
Никада није тачно утврђено који од њих је пуцао, јер су у току суђења кривицу пребацивали један на другог. Одвезли су се до Фрушке горе и када су опљачкали мртвог таксисту, његово тело су бацили у бунар у близини Чортановаца. Ово је био први случај убиства таксисте на радном месту у читавој некадашњој Југославији.
Већ наредног дана, опљачкали су курира Робних кућа "Београд" на територији Новог Београда. Пресрели су курира, претукли га и нанели му тешке телесне повреде, отели му новац који је носио и нестали.
Штампа тадашње Југославије пунила је ступце насловима са "чикашким случајем гангстеризма". Велике демонстрације колега Тиосава Јанковића су уследиле, а на ноге су се дигли читава држава и полиција. Идентитет убица брзо утврђен је брзим оперативним радом, а они су ухапшени 1. фебруара 1968. године у Зеници, у Босни и Херцеговини.
Децембра 1968. године, Врховни суд потврдио је смртне казне за оба човека. Суд је прихватио сведочење Драгољуба Гутића. Таксисту је, како је навео, убио Лисовац, који је имао тешку криминалну прошлост. Гутићу то, ипак, није сачувало главу, јер је осуђен на смрт због саучесништва у убиству.
Лисовац и Гутић стрељани су у посебној подрумској просторији Централног затвора у Београду 27. фебруара 1969. године. То је уједно била и последња извршена смртна казна у Београду. У Југославији је било смртних казни које су спроведене и после тога, али у престоници никад више.
Овај случај обрађен је и у серији Бранилац. Вељко Губерина (глуми га Ненад Јездић) бранио је Гутића (у серији му је измењено име у Драгутин Гарић, а глуми га Марко Грабеж).
(Мондо)
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)