РАСКРИНКАН МОДЕЛ КАКО СЕ АЛБАНСКИМ ЗЛОЧИНЦИМА СМАЊУЈУ КАЗНЕ: Правосудна фарса судија Специјалног суда Косова у Хагу

Слађана Матић

18. 07. 2025. у 07:00

СПЕЦИЈАЛНИ суд Косова са седиштем у Хагу постепено успоставља праксу благих казни за осуђене бивше припаднике такозване ОВК због ратних злочина 1998. и 1999. године на Косову и Метохији. После Саљиха Мустафе и другом осуђеном Албанцу Пјетеру Шаљи значајно је смањена казна, а очекује се да буде још ублажена.

РАСКРИНКАН МОДЕЛ КАКО СЕ АЛБАНСКИМ ЗЛОЧИНЦИМА СМАЊУЈУ КАЗНЕ: Правосудна фарса судија Специјалног суда Косова у Хагу

Foto: Printskrin

Образац по којем раде ове стране судије већ сада се да уочити. Првостепена пресуда коју изрекну злочинцу из такозване ОВК буде реална и одговарајућа за тешке злочине, које је починио и који су доказани током суђења. Онда по жалбама другостепена пресуда потврди све те старховите злочине, занемарљиво модификује понеку чињеницу, окривљеног прогласи кривим, али смањи му првостепено изречену казну. Е, онда он има право и да се жали на висину те правоснажне казне, па му судско веће на крају смањи и ту ублажену санкцију. Казна на крају буде скоро преполовљена, али у пракси она ће бити још мања, јер ће сваки осуђеник после две трећине издржане казне имати право да тражи условни отпуст из затвора, за шта већ нема сумње да ће бити и одобрен.

Тако је Саљих Мустафа осуђен на 26 година затвора за ратне злочине у логору у селу Злаш на Косову и Метохији 1999. године над албанским цивилима, који нису подржавали такозвану ОВК. Након жалбе на пресуду казна му је смањена на 22 године, а после нове жалбе на висину казне осуђен је на 15 година затвора. Епилог, казна му је умањена за чак 11 година. Како је у притвору већ пет година, за још пет, 2030. године може да тражи условни отпуст после две трећине издржане казне и да изађе на слободу после само десет година у затвору, на који је осуђен због тешких ратних злочина.

Исти сценарио уочава се и код Шаље. Он је за ратне злочине, произвољно лишавање слободе, мучења и убиство над албанским цивилима у фабрици метала у граду Кукеш на северу Албаније, која је претворена у илегални затвор, осуђен прво на 18 година затвора. Након жалбе на ту пресуду казна му је пре неколико дана смањена на 13 година затвора. За који месец може се очекивати да му делимично прихвате жалбу и још смање казну.

Овакво поступање судија у Специјалном суду Косова је скандалозно, а посебно што врло упадљиво приликом изрицања пресуда више пута наглашавају да су то све изузетно тешка кривична дела.

Посебну улогу у овој правосудној фарси има и Специјализовано тужилаштво. Они уместо да се боре и захтевају што строже санкције, аплаудирају пресуди, којом се Шаљи смањује казна. Главни тужилац Кимберли Вест још каже: "Поздрављам жалбену пресуду Пјетеру Шаљи, којом су потврђене осуде по свим наводима, а казна Шаљи модификована, као учвршћивање владавине права. То доприноси постизању одговорности за тешка кривична дела и правди за жртве господина Шаље".

Оваквом пресудом и казном Специјалног суда у Хагу нити има правде за жртве, нити права, а понајмање његове владавине. И Шаља није господин, већ ратни злочинац и то над својим сународницима.

ИСТИ ЛОНАЦ, ИСТА КУХИЊА

АДВОКАТ Предраг Милованчевић, који је пред Хашким трибуналом бранио окривљене Србе, каже нам да је овакав исти модел, који се сада примењује према Албанцима, раније коришћен према оптуженим Хрватима.

- Прво их као осуде, па онда у поновљеном поступку после жалбе их ослобеде, пример је Анте Готовина, или им смање казне. Сви они су сада на слободи. То је све исти лонац и иста кухиња - каже нам Милованчевић.

ПРАКСА И ЗА ТАЧИЈА?

ОВА пракса Специјалног суда у Хагу добија и нову димензију када се зна да се у тој институцији суди и четворици вођа такозване ОВК - Хашиму Тачији, Кадрију Весељију, Реџепу Сељимију и Јакупу Краснићију. Они су оптужени за ратне злочине отмице, затварања, мучења и убиства над стотинама цивила, који нису учествовали у непријатељствима и оружаном сукобу и то од марта 1998. до септембра 1999. године на више места широм покрајине Косова и Метохије и у северној Албанији. У њиховом суђењу учествује и више од 150 жртава.

Иначе и ово, као и суђења Шаљи и Мустафи прате застрашивања сведока и одавања идентитета заштићених сведока, на шта су и у суду већ указивали, али не чини се да се са таквим деловањем престало.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију

БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.

16. 07. 2025. у 14:33

Коментари (0)

Десет милиона евра за унапређење пословања СМЕ сектора и пољопривредних газдинстава у Србији