ЗАПЛЕЊЕНА ДРОГА СЕ УНИШТАВА У ТЕ ОБРЕНОВАЦ: Милан Пекић о борби против продаје и шверца наркотика у Србији

Слађана Матић

01. 04. 2024. у 12:57

У СРБИЈИ је прошле године заплењено око 7,5 тона разних наркотика. Највише је марихуане, али и свих других - хероина и синтетичких дрога. Коакина је заплењено 60 килограма.

ЗАПЛЕЊЕНА ДРОГА СЕ УНИШТАВА У ТЕ ОБРЕНОВАЦ: Милан Пекић о борби против продаје и шверца наркотика у Србији

Фото: Новости

Ово је гостујући у подкасту "Приче из хронике" на сајту "Новости" казао директор Канцеларије за борбу против дрога Милан Пекић.

Он је указао да је према подацима Канцеларије Уједињених нација за борбу против дрога генерално у целом свету повећана производња наркотика од кокаина до синтетичких дрога, али су повећане и заплене полицијских и безбедоносних служби разних земаља.

- Та илегална индустрија је огромана и да би се нека количина дроге запленила и неко процесуирао неопходан је вишемесечни, а често и вишегодишњи оперативни рад - наводи Пекић. - Та заплењена дрога код нас се чува у посебним објектима МУП-а као доказ, док се не заврши поступак пред судом. После правоснажне пресуде све се уништава у термоелектрани Обреновац. Сву ту процедуру прате записници и видео и аудио снимци, спаљивању присуствују сви који су били у поступку од када је заплењена тужиоци, адвокати, судови, полиција...

Пекић указује да је марихуана у целом свету, па и у Србији, најчешће злоупотребљена врста наркотика.

ИЗЛЕЧЕНИ ТЕШКО ДО ПОСЛА

МИЛАН Пекић указује да излечени зависници од наркотика тешко налазе посао.

- Имате образоване људе који су ушли у зависност, па изашли и када хоће да се запосле, па искрено кажу бивши зависник, онда велике шансе губе да икада буду запослени. То је та стигма која их прати. У једном истраживању питали су људе, који се лече од зависности, да ли би прихватили за зета и снаху некога ко се лечи од зависности и одговори су били "никада". Слабо им се даје шанса, неповерење је велико и унапред се процењује да неће успети - објашњава Пекић.

- Њој у лабараторији треба да сазри од шест до осам недеља, а у природним условима зри једном годишње. Србија је на централној балканској рути кријумчарења марихуане из Албаније преко Црне Горе, па даље ка Западној Европи. Хероин нас угрожава из Авганистана. Они су по свим подацима највећи произвођач опијумског мака, 300.000 хектара је под њим, од којег се даљом хемијском прерадом прави хероин. Он преко Турске, Бугарске и Македоније долази до нас и даље иде ка земљама Западне Европе - објашњава Пекић.

Он каже да у Србији на том илегалном тржишту наркотика нема тешких синтетичких дрога попут фентанила, ксилазина или пинк екстазија.

- Фентанил је лек осмишљен 1960. године да би био замена за морфијум, за помоћ код болова тешких карцинома, али када се видело да има нус појаве забрањен је. То је синтетички наркотик вишеструко јачи од хероина и у малим количинама може да изазове смрт. САД су 2021. године запленили око пет милиона ампула и око 4,5 тона фентанила. Та количина је довољна да убије сваког становника Америке. Фентанил је лак за производњу и њега највише раде наркокартели из Мексика. Американци су пријавили 107.000 случајева смрти, који су директно повезани са фентанилом, а годину дана раније 92.00 таквих смрти. Ксилазин се примењује у ветерини и није за људску употребу.

Пекић наводи да се дејства ових наркотика тешка, да долази до губљења перцепције, свести, тешких халуцинација, а организам се исцрпи до те мере да не може да обавља функције.

- Иначе све синтетичке дроге доводе до дехидратације и ко их користи мора много течности да уносе у себе. Фентанил се меша са било којом супстанцом, кокаином, хероином и тако може још више да угрози живот. Синтетичке дроге се боје да би наркокартели знали ко је произвођач којег - објашњава директор Пекић.

Он наводи и да је познато да кријумчарске групе злоупотребљавају децу до 14 година због њихове кривичне неодговорности, да их увуку у свет препродаје или курира за наркотике.

- Та деца ако немају довољно пажње родитеља буду увучена. Некада их силом и претњом увуку, а некада им позајме новац, купују разне ствари, да би их онда они отплаћивали својим радом и преносом наркотика и тако уђу у свет из којег тешко има повратка - закључује Милан Пекић.

БОНУС ВИДЕО - СНИМАК ИЗ БЕЧА: Девојчица личи на несталу Данку, ради се на идентификацији

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СРПСКЕ РЕЧИ КОЈЕ ТУРЦИ ЈОШ УВЕК КОРИСТЕ: Опстале су још од времена када су султани учили наш језик на двору