ДНК ЋЕ ОТКРИТИ СВЕ Професор судске медицине: Трагови са места злочина могу да се повежу с починиоцима

Танјуг

13. 04. 2024. у 11:09

ПРОФЕСОР генетике на медицинском факуклтету Оливер Стојковић изјавио је данас да биолошки трагови, који се затекну на неким предметима извршења кривичног дела или на неком месту злочина, могу да се након ДНК анализе повежу са неком конкретном особом, али је напоменуо да то није увек апсолутно поуздано.

ДНК ЋЕ ОТКРИТИ СВЕ Професор судске медицине: Трагови са места злочина могу да се повежу с починиоцима

Фото: Друштвене мреже

- У постморталном периоду, од момента смрти па касније, тело се распада под дејством оних гљивица и бактерија које ми иначе за живота имамо у свом организму. То труљење тела доводи и до пропадања биолошког материјала - рекао је он за Танјуг.

Стојковић, који је објаснио да је ДНК молекул, поједностављено, једна хемикалија која постоји у организму човека, представља наследни материјал, исти је у свим деловима нашег тела и не мења се током живота, али ни након смрти.

- У том смислу ДНК анализом, односно анализом тог молекула из било којег ткива, телесне течности или телесног остатка који се пронађе на месту злочина, ми можемо да видимо да ли су нека два ткива пореклом од исте особе - рекао је он.

Задатак обдукције

Професор Стојковић који ради и у Институту за судску медицину рекао је и да је основна делатност института, али и задатак сваке обдукције утврђивање идентитета тела. Међутим, како је додао када од момента смрти до момента проналажења тела протекне неко време и када судски лекари, након прегледа и обдукције тела не могу да утврде његов идентитет, тада се ДНК анализама он установљава.

- ДНК анализама се може установити идентитет особе чије је тело пронађено. То се најчешће и по правилу ради поређењем са сродницима. ДНК је наследни материјал и мора да се поклапа са родитељима, односно са особама које су у првом степену сродства са мајком и са оцем - рекао је он.

Према речима Стојковића, око 100 пикограма, што је билионити део грама молекула ДНК, потребно је да би добили потпуно тачан и прецизан резултат ДНК анализе. Он је додао да биолошки трагови крви, ако су у количинама које су довољне за анализу и чувају се на начин који онемогућава пропадање, односно од тога да не дође до бактеријског или гљивичног загађења, могу остати у стању подобном за анализу и веома дугачак временски период, чак и више од 100 година.

Веома често тела која су нађена у природи на Институт за судску медицину стижу у стању подмаклих трулежних промена, али и са видљивим траговима угриза различитих животиња које су се њима храниле, рекао је Стојковић.

- Али и спољашња висока температура омогућава бујање бактерија, гљивица и свега осталог другог живог света који уништава нашу ДНК у природи - рекао је он.

Стојковић је навео и да Србија има ДНК базу података и, како каже, тај национални ДНК регистар је поверен на чување и обраду полицији. Према његовим речима, постоје и друге приватне ДНК лабораторије које имају сопствене мање базе података.

БОНУС ВИДЕО: 

ПОГРЕБНИЦИ БЕТОНИРАЈУ ПЛОЧУ НА ЗЛОТСКОМ ГРОБЉУ - Сахрањен брат осумњиченог за убиство мале Данке

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОБРАДОВИЋ ЈЕ БИО НА КОРАК ОД НБА ЛИГЕ: Један човек је све стопирао, ево о коме је реч