МУЗЕЈУ ПРОДАО КОПИЈУ СЛИКЕ ЗЕНИТИСТЕ? У Трећем основном јавном тужилаштву у Београду саслушани колекционари С. Ш. и Н. С.
КОЛЕКЦИОНАРИ С. Ш. и Н. С., против којих је пре неколико година тужилаштво у Минхену покренуло истрагу због сумњи да су умешани у преваре са фалсификованим сликама југословенских зенитиста, како "Новости" сазнају, сада су под истрагом и београдске полиције и тужилаштва.

Музеј савремене уметности / Фото П. М.
Како смо сазнали, против њих двојице поднета је кривична пријава Управи криминалистичке полиције, јер су у Музеју савремене уметности посумњали да је једна од слика коју су откупили - фалсификат. Поводом те пријаве, они су недавно саслушани у Трећем тужилаштву.
- Реч је о слици "Аутопортрет" аутора Љубише Јоцића, која је настала 1929. године. Она је откупљена 2016. године од осумњиченог С. Ш. и плаћена 620.000 динара. Новац за то је добијен од Министарства културе - прича нам саговорник из Музеја, који наводи да се та установа одлучила на откуп, јер је у дефициту са Јоцићевим сликама, који је веома цењен сликар зенитизма и тражен и ван граница Србије.
Пре откупа те слике, С. Ш. је Музеју савремене уметности поклонио 24 дела сликара зенитиста, међу којима су претежно радови Михаила Петрова, Бошка Токина, Едуарда Степанчића, Марка Ристића и Љубише Јоцића.
- За свих тих 25 слика из Музеја урађено је вештачење у Националном центру за криминалистичку форензику у Немачкој и утврђено је да је "Аутопортрет" фалсификат, као и 13 од 24 поклоњене слике - каже нам саговорник. - Хемијско вештачење је утврдило да неке боје са тих слика уопште нису коришћене у време њиховог настанка. Тај налаз је као докторска дисертација, толико је прецизан и детаљан да је необорив.
Колекционар Н. С. је под истрагом, јер је, како смо сазнали, преко аукцијске куће "Мадлена арт" једном Новосађанину за 1,3 милиона динара продао слику "Зенит 1922" Михаила Петрова.
- За то дело му је један наш цењени историчар уметности издао позитивно мишљење да је реч о оригиналној слици познатог српског зенитисте. Међутим, на вештачењу у Немачкој и за њу је утврђено да је фалсификат, јер и она на себи има боје које нису постојале кад је настала - каже нам добро упућени саговорник.
КОМИСИЈА ОДОБРИЛА КУПОВИНУ
ЗАНИМЉИВО је да је музеј приликом куповине слике од С. Ш. имао стручну комисију, која је процењивала аутентичност слике и прихватила је.
- Када је покренута истрага у Немачкој, музеју је сигнализирано да провери те слике - каже наш саговорник. - Зенитизам је интересантан, јер га нема на тржишту, слике тог правца се ретко продају, па се очигледно појављује све више фалсификата.
Препоручујемо

ФАЛСИФИКАТОРИ ПЦР ТЕСТОВА: Четворица признала кривицу, двојица остају иза решетака
20. 08. 2020. у 23:15

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)