НЕПРЕСУШНИ ИЗВОРИ ОРУЖЈА НА КОСОВУ: Како функицонишу сурови црногорски кланови
КРИМИНАЛНИ обрачуни црногорских кланова шкаљарског и кавачког изискују озбиљну организацију набавке оружја и експлозива који се користе за ликвидације жртава. Оно што је посебно важно и једном и другом клану јесте да сакрије трагове одакле је оружје набављено, као и ко је посредник, а ко главни извор.

Теодора Ћирић
Сумња се да црногорски криминалци набављају илегално оружје из "непресушних" извора, најчешће из Албаније, Србије и са Косова.
Истраживање о малокалибарском наоружању показује да су 2017. године Србија и Црна Гора, свака са по 39,1 комадом оружја на 100 становника, рангиране на трећем месту у свету и прве у Европи по броју оружја у цивилном поседу.
Ове податке обајавили су медији у Црној Гори позивајући се на статистику Глобалне иницијативе против транснационалног организованог криминала, објављену 2. новембра, а на основу података објављених пре три године.
Медији у Подгорици напомињу да "конзервативне процене УН и Еуропола, као и регионалних експерата, више од три милиона комада незаконитог оружја налази се у шест земаља западног Балкана, укључујући и Хрватску". То је просек од 30, легално и илегално, комада оружја на 100 становника.
Статистика Глобалне иницијативе потврђује те процене. Наиме, државе западног Балкана предњаче по броју оружја у рукама грађана. Тако је Босна и Херцеговина на петом месту у Европи и девета у свету – 31,2 на 100 становника. Северна Македонија је седма у Европи и 13. у свету са 29,8 на 100 становника. Косово се налази на 11. месту у Европи са 23,9 комада на 100 становника и 16. у свету.
- Готово све врсте малокалибарског и војног оружја могу се набавити на западном Балкану и у Хрватској противтенковско оружје, експлозив, минобацачи, ручна ракета, ласери и лаки противавионски топови - наводи се у извештају Глобалне иницијативе.
Из глобалне иницијативе наводе да је недозвољено оружје на западном Балкану претња те да је југоисточна Европа преплављена оружјем, нарочито из наслеђа ратова у бившој Југославији.
Неке земље у региону и даље производе оружје па постоји забринутост да се оно, гранате и експлозиви са југоистока Европе користи за насиље банди, као и екстремиста и терориста.
Југоисточна Европа преплављена је заосталим оружјем из ратова у бившој Југославији, укључујући и оно увезено током деведесетих година, које је за собом оставила Југословенска национална армија и оно које се користило на Косову 1999. и у Северној Македонији 2001.
Медији у Црној Гори наводе да је у извештају константовано и да је Европска унија препознала проблем илегалног поседовања оружја на западном Балкану и укључена је у заједничке програме са регионалним владама. Француска и Немачка 2017. године покренуле су иницијативу за сузбијање кријумчарења ватреног оружја на западном Балкану, са акционим планом до 2024. године.
Убијено више од 50 особа
У обрачунима црногорских кланова, шкаљарског и кавачког, од 2015. убијено је више од 50 особа, а сваки од тих злочина изискује озбиљну организацију набавке оружја и експлозива који се користе за ликвидације жртава. Медији у Црној Гори напомињу, оно што је посебно важно и једном и другом клану јесте да сакрије трагове одакле је оружје набављено, као и ко је посредник, а ко главни извор. Такође, напомињу да се сумња да црногорски криминалци набављају илегално оружје из "непресушних" извора, најчешће из Албаније, Србије и са Косова.
(Блиц.рс)
Препоручујемо

УГАШЕН ПОЖАР У ЛОЗНИЦИ: Ватрогасци брзо реаговали, дим и даље куља на све стране
06. 11. 2020. у 18:21

ГОРИ СТАМБЕНА ЗГРАДА У ЛОЗНИЦИ: Чекају се ватрогасци - ватра и дим куљају са петог спрата (ФОТО)
06. 11. 2020. у 17:36 >> 17:57

УХАПШЕН У СРЕДУ, ОСУЂЕН У ПЕТАК: Полиција код М.Б. пронашла кесице са хероином
06. 11. 2020. у 17:49

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)