НАДЕЖДИНЕ ЖИВОТНЕ ПУТАЊЕ: У сусрет 150-годишњици рођења славне сликарке постављена изложба у Галерији РТС
ОПУС Надежде Петровић (1873-1915) несумњиво је померио границе српског сликарства, охрабрио уметнике са почетка 20. века ка новим дометима и усмерио касније генерације, тврди Драгана Божовић, музејска саветница Уметничке галерије "Надежда Петровић" из Чачка, која је са колегиницом Мирјаном Рацковић, аутор ликовно-документарне изложбе којом ће, од вечерас, у београдској Галерији РТС, бити најављен велики јубилеј наше сликарке и родољуба.

Надежда Петровић
Наиме, наступајућа 2023. биће у знаку обележавања 150-годишњице њенога рођења.
- На једном великом фризу представљена су сва места у којима је боравила - прича Божовићева.
- Пуна енергије путовала је са истом страшћу европским метрополама, али и по српским селима.

Фото: З. Јовановић
Надежда ће у Чачку, који ће догодине бити српска престоница културе, бити важна тема, кроз различите програме, уметничке и едукативне. А онда ће 11. октобра у Уметничкој галерији са њеним именом бити отворена велика изложба, која ће потом обилазити градове у Србији и региону, додаје саговорница. Ликовни део постваке садржи три платна из њена ране стваралачке фазе, која су за ову прилику стигла из Чачка, али и три која је, из истог дела Надеждиног опуса, позајмио Народни музеј Србије, који за фебруар спрема велику ретроспективну изложбу.

Портрет старице
- Њено стваралаштво је подељено на четири периода: минхенски, србијански, париски и ратни када у новонасталим околностима из чина сликања црпи моралну и емотивну снагу, а њене слике, уз уметничку вредност, носе тежину узвишеног дела подареног Србији - уочава Божовићева. - Дела представљена на овој изложби оквирно илуструју њен уметнички опус. Кроз њих су заступљена два периода Надеждиног сликарства: минхенски период, његова прва фаза која обухвата време похађања сликарске школе Антона Ажбеа у Минхену ("Воденица" и "Читање") и србијански и његова прва фаза којој припада Надеждино активно сликање по околини Београда и у време уметничке колоније у Сићеву, када настају дела јаке енергије и богатог колорита, али и она где је бирала умеренију палету боја, те доминирају смиреност и контемплација ("Предео са колибом" и "Девојчица у белом").

Породични портрет
- Годинама након преране смрти Надеждин уметнички рад потпуно је био засењен алтруизмом и родољубљем толико да се скоро искључиво њена личност перципирала кроз жртву велике хероине! Надеждин приступ слици несумњив је резултат школовања у Минхену и боравака у Француској и Италији, а стални повратак традиционалној Србији изражен је у виду тема које носе предзнак националног.

"Воденица"
Портрет старице
Да је снага Надеждиних портрета у преносу емоција (личних и портретисаних особа) сведочи и портрет девојчице где доминира умеренија палета боја и лазурно сликање (и не смета што је остао у радној фази) и портрет старице рађен енергичнијим потезима, богатим колоритом и пастуозније - пише Божовићева. - Тематски се издваја слика "Читање" јер обрађује један од ређе заступљених мотива у Надеждином опусу. Иако представља интимни призор из свакодневног живота, сликарка у њега уноси динамику акцентовањем централне површине (блузе жене која чита) јарко црвеном бојом и указује да се већ кроз ране школске радове Надежда формирала као колориста енергичне сликарске личност.
БОНУС ВИДЕО: СРПСКА АКАДЕМИЈА НАУКА И УМЕТНОСТИ: Кућа знања и чувар српске културе и идентитета
Препоручујемо

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)