КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Тајне неисказивог

Пише Слађана Илић

12. 02. 2025. у 09:00

ЗБИРКУ Николе Вујчића "Пуне су ми очи даљине" (СКЗ, Београд 2024) чине раније објављене песме којима је придодато још неколико нових. Све заједно, по сродности мотива и тема чине зокружену целину.

КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Тајне неисказивог

Фото: Приватна архива

Отуда се у њој и даље испитује стваралачки процес као интиман чин добровољног усамљеника који се сопственим нестајањем преображава у речи "које се слажу у стихове" ("У мрежи речи"). Слагање у стихове и бдење над њима показује најпре његову двојничку природу, а потом стварање релације између њега/њих и читаоца - један је онај који пише, други "онај који то шапатом чита. / Колико су они један од другог / далеко? / И ти, који ово читаш". Резултати преображаја у том троуглу, "песничко стање" и пријем онога што се из њега изнедрило, чини се, испуњавају смисао.

Лирски субјект стваралац оном трећем, који чита, приближава тајне стваралачког процеса у сликама претежно се служећи поређењима и метафорама. Испрва се чини да је, ради лакшег савлађивања "материје", реч о делима из света свакодневице. Ипак, како одмичемо у савладавању речи сложених у стихове, разумемо да се ради о симболичном дејству чији је резултат, док процес траје, несазнатан, а чији је крајњи исход увек изненађење и, могуће, савршенство, што зависи искључиво од моћи преображаја "слагача". О томе доста сазнајемо и из врло драгоцених аутопоетичких фрагмената Николе Вујчића које садржи ова књига. Између стихова којима нам то казује и аутопоетичких исказа, природно, стављамо знак једнакости: "Као кад ложиш ватру и слажеш гранчице, / прво ситније па крупније тако да се укрштају / и да се грле, можда и шапућу, док их пламен / својим језиком не повеже у речи изавреле." ("Скривање у речи") = "Свака песма је мало откриће моћи језика. Као што је у камену жива заточена скулптура, тако је у језику скривена песма коју треба да истерамо на белину папира, да је ослободимо ропства заборава. Јер све што је записано оно је и ослобођено" ("Аутопоетички фрагменти").

Фото промо

Но, читајући изнова записано, разумемо да се ту ослобођење не завршава јер оно тежи "искакању" из сопственог рама. Због тога закључујемо бесконачне могућности исказаног које нам "искакањем из рама" открива тајне неисказивог, отвара читаво поље могућности и асоцијација, и обрнуто - колико нам неисказиво сугерише есенцију исказаног - насталог изгарањем оног "што је изнутра". На том месту увиђамо могућности оног трећег - читаоца.

Уколико је у сагласју с мистеријом стварања, оно што он чини такође постаје стваралачки чин. Тако песма, "цела лепа", добија онолико ликова колико има читалаца. Док се чита, разумемо читајући ову књигу, њени стихови "искре". Захваљујући том процесу, читаоци постају лирски јунаци (видети "Читање песме").

Тешкоћу њиховог "повратка" из песме, одвајања од ње, лирски субјект, и ми заједно с њим, једначимо са заводљивошћу погледа с прозора - речи (видети песму "У разговору"). Ту магију прозора на палатама у нашој најбољој савременој поезији, чије стихове несумњиво "слаже" Никола Вујчић, природно повезујемо с могућношћу погледа у нашој најбољој савременој прози коју је исписао Горан Петровић, последњи пут у "Палати на девет погледа". Обојица остављају читаоцима пуне очи даљине и лепоте.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ: Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.

17. 04. 2025. у 15:25

Коментари (0)

НОВА ФАЗА РЕКОНСТРУКЦИЈЕ МРЕЖЕ И ЗАМЕНЕ СТУБОВА: ЕДС обнавља још 2.400 километара електромреже