ИНТЕРВЈУ Бојана Марковић: Не постоји "само још један минут да дремнем"!
ШАРМАНТНА водитељка Јутарњег програма РТС, разоружавајућег осмеха, Бојана Марковић, каријеру дужу од деценије, гради полако али сигурно, од 2010. Те године, сећа се, била је веома поносна што је примила плату на РТС у 23. години.
Почела је као новинар-сарадник у емисији црне хронике "Увиђај", затим у Дневнику, као и у емисијама "Шта радите, бре?", "Да, можда, не", "Грађанин"... Водила је шоу-програм "60 најлепших народних песама", током две сезоне, као и караван "Најлепших народних песама", у 13 градова током три месеца. Гледали смо је и у "Беовизији", а била је и део тима који је припремао Новогодишњи програм.
Већ годину и по дана, ова рођена Краљевчанка води Јутарњи програм који, како каже, одговара њеном сензибилитету. Без обзира што устаје у цик зоре, како би ранораниоцима пожелела добро јутро већ у шест, сматра привилегијом и задовољством то што гледаоци пију прву јутарњу кафу с њом.
- Аларми на два телефона звоне од 3.50. Златно правило је да се устаје одмах. Не постоји "Само још минут да дремнем"! Верујте, после годину и по дана вођења Јутарњег програма, буђење не пада тешко, колико помисао "Шта ако се успавам". На срећу, није се догодило да закасним. Већ у четири доручкујем, обавезно попијем кафу, чај, а другу кафу пијуцкам у студију - прича Бојана Марковић за "ТВ новости", признајући нам уз осмех да је прави локалпатриота. - Када се ујутру у емисију укључују колеге дописници из Краљева, разнежим се док гледам свој град како се буди. Бар једном месечно одлазим код родитеља у Краљево. За мене, то је најлепши град.
* Током пет сати, колико уживо проведете пред камерама, брзо се смењују информације, теме и гости из различитих области. Како реагујете у неочекиваним ситуацијама? Имате ли трему?
- Једно од правила које се трудим да испоштујем је да не паничим. Свесна сам да на мом лицу гледаоци не треба да виде нервозу, стрес, тугу, шта год да се дешава иза камере. И када гост касни, или се не појави у студију, када ми није добро и када прекидамо програм због ванредних дешавања... све те ситуације превазиђем лагано, лежерно, уз осмех, ако моменат дозвољава. Уосталом, сјајна, искусна екипа седи у режији, а сви смо ту на истом задатку, да све изгледа савршено. Перфекциониста сам и штребер и зато ме нервира када у брзини нешто изоставим, не стигнем да питам. Али, кажем себи, па то је програм који иде уживо пет сати, а нисмо роботи и нисмо непогрешиви. Увек има позитивне треме, не оне због које ми дрхти глас, већ оне која ми даје елан и мотивацију.
* Разговарали сте са бројним саговорницима из најразличитијих области. Учествујете ли у уређивању емисија? Да ли је пожељно да водитељ има новинарско искуство?
- Увек су добродошли моји предлози уредницима у вези са темама, гостима, имам слободу да коригујем, питам... Пожељно је да водитељ има новинарско искуство, можда не и пресудно. Мени лично помаже, јер, како кажу колеге, из разговора са гостима се види да мислим као новинар. Такви коментари ме увек обрадују.
* Памтите ли неку занимљиву анегдоту из студија или са путовања?
- Караван "Најлепших народних песама" је моје најлепше искуство од када радим у РТС. Толико градова смо обишли, толико предивних људи упознали, као и традицију, културу... Сваки дан био је испуњен смехом и добрим расположењем, чак и када нам је на првом каравану, у Пријепољу, нестала струја уочи преноса, када смо у Косовској Митровици водили програм по највећем пљуску (а дан раније сатима чекали на Јарињу да прођемо). Када ми се штикла заглавила, вероватно у једину рупу на бини, колега Срђан Ивановић се вратио да ми помогне.
* Чије савете и сугестије уважавате?
- Колега, чији рад ценим и који су у овом послу дуго. Волим да чујем критику, исправим грешку, јер ћу тако бити боља. Док сам радила у Забавном програму, уредница Оливера Ковачевић ми је много помогла и никада нисам имала проблем да је питам за савет, сугестију, али и да ме искритикује. То ми је увек давало мотивацију да напредујем.
* Први пут сте се опробали као водитељка у шоу-програму "60 најлепших народних песама", који сте и припремали са колегом Миланом Поповићем. Колико вам је у томе помогло "предзнање" које сте понели из куће, будући да је ваш деда био велики обожавалац Томе Здравковића и Силване Арменулић?
- "Од Силване до Нирване", то је опсег мог интересовања и љубави према музици. Искрено, знала сам о народној музици колико и просечни гледалац, али ме је толико зинтересовала историја и традиција старих народних песама, да сам много читала, бавила се том тематиком, звала колеге, етномузикологе, да се информишем. Волим да одем у ресторан, кафану, да слушам тамбураше, хармоникаше и да се веселим. Увек се радујем дружењу уз музику. У протеклих годину и по дана, највише ми је недостајало дружење и блискост са људима, која нам је била ускраћена.
* Да ли сте присутни на друштвеним мрежама?
- Друштвене мреже су важне због контаката. Гледаоцима је то један од начина да питају, поделе своје утиске и проблеме, тако да сам у том погледу ревносна да успоставим контакт и помогнем, ако је до мене. Иначе, не волим да делим превише информација на мрежама о свом приватном животу.
* Ко је Бојана Марковић, када није испред камера?
- Жена без шминке, углавном у патикама, вечито у брзом ходу. Стално ме питају да ли негде касним, јер изгледам ужурбано. Мајка, супруга, радимо домаћи, кувамо ручак. Волимо да се шетамо, возимо бајсеве, ролере, истражујемо Србију.
* Шта вас чини срећном?
- Срећа је у малим стварима, детаљима који употпуне и улепшају дан. Некада је то и лепа реч, кафа с драгим људима. "Привилегија је бити оно што јеси" - нека то буде порука у овом времену које нас тера да се претварамо и глумимо. Привилегија је бити природан, свој и другачији.
* Где видите себе за десет година?
- Волела бих да још дуго гледаоцима пожелим добро јутро и успешан дан. Такође, имам идеју за документарне емисије у вези са музиком. То ме је посебно заинтересовало, од када сам радила серијал најлепших народних песама.
ЋЕРКА МИЊА НАЈВЕЋИ МОДНИ КРИТИЧАР
* КАКО ваша ћерка Миња (7) реагује када вас види на екрану?
- Срећна је када види маму на телевизији. Често сам је водила у студио у Кошутњаку, да стоји иза камере и "помаже" колегама. У Каравану је провела вече у репортажним колима, била је и у публици. Она је и мој највећи модни критичар. Није јој толико важно шта говорим, већ само да је хаљина лепа - уз осмех каже Бојана Марковић.
ПРИМЉЕНА НА ДВА ФАКУЛТЕТА
БОЈАНА Марковић нам је открила да новинарство није била њена једина жеља, после завршене средње медицинске школе.
- Интересовање за новинарство се јавило касније са помним праћењем телевизије, нарочито скупштинских заседања... У једном моменту сам се двоумила да ли да упишем Правни факултет или Факултет политичких наука. А онда сам, у истом дану, полагала пријемни на оба, трчећи са Вождовца до Булевара краља Александра. И била примљена на оба факултета. Ипак, ФПН је био већа жеља и изазов.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)