"СТРАЖАР" У МУЗЕЈУ? Горан Весић о судбини недавно заплењене вредне слике Паје Јовановића
СЛИКУ Паје Јовановића "Стражар", коју су цариници на Аеродрому "Никола Тесла" запленили од човека који је без пријављивања покушао да је унесе у земљу, Град Београд покушао је недавно без успеха да откупи, али национално благо ипак ће бити на располагању свима, у Музеју града Београда, изјавио је, за "Спутњик", заменик градоначелника Горан Весић.
- Биће доста посла за Тужилаштво у овом случају, поред тога што је слика унета без пријаве царини, домаћи држављанин не сме да има рачун у банци у иностранству. Поставља се питање, ако ју је купио кешом, како је изнео новац из земље - рекао је Весић.
Он открива да је Град имао информацију да се "Стражар" нуди на тржишту уметнина, захваљујући Музеју града који прати аукције свуда у свету, како би реаговао и национално благо вратио кући.
- Нисмо смели да јавно говоримо о томе да је Град Београд заинтересован да купи ову слику, тако бисмо јој подигли цену. Зато сам замолио једну западну компанију која послује у Београду да купи слику и поклони је Музеју града Београда. Они су били спремни да плате до 50.000 евра, били су на лицитацији, али слика је продата за више него дупло вишу цену, за 110.000 евра - испричао је Весић.
Он додаје да му је било жао што Град слику није успео да врати у Београд и да га је вест да је српска царина открила слику код купца који је хтео да је унесе у земљу без пријаве, веома обрадовала.
- Важно је да је слика у земљи и да ће у лепоти нашег националног блага моћи да уживају сви који посете Музеј града Београда. Што би наш народ рекао, није коме је речено, него коме је суђено - закључио је Весић.
Према царинском закону роба која је предмет прекршаја се одузима и остаје под царинским надзором до окончања прекршајног поступка. Онај који ту робу не пријави на прописан начин приликом уноса у земљу чини порекршај и казниће се новчаном казном од једноструког до четвороструког износа вредности робе која је предмет прекршаја.
Адвокат Небојша Перовић нам каже да ће зависно од свих чињеница које ће се утврдити у току прекршајног поступка суд донети одлуку да ли ће се предмет царинског прекршаја, у овом случају слика, и одузети:
- Државна тела сходно свим доказима које буду прикупили донеће и одлуку о томе да ли ће можда покренути и кривични поступак за кријумчарење робе, за шта је запрећена казна од шест месеци до пет година затвора и новчана казна. Роба која је предмет кријумчарења се одузима.
Адвокат Веселин Церовић сматра да држава не може власнику да одузме слику и да мора да му је врати када плати царински прекршај.
- Чекамо његов одговор зашто није пријавио слику. Направио је велики пропуст. Он је слику легално купио, на аеродрому у Бечу је пријавио да је износи и носи у Србију, има уредан рачун и потврду од аукцијске куће и потврду о повраћају ПДВ, дакле има све легалне папире да то уметничко дело које је национално добро унесе у земљу. Никоме није јасно зашто је није пријавио, да ли није знао да треба или је био аљкав и заборавио? Мислим да не могу да га оптуже за кријумчарење, јер није у питању нелегално набављена или забрањена роба. Ако то ураде онда је то грубо државно отимање уметничког дела.
МНОГОБРОЈНЕ НЕДОУМИЦЕ
У овом случају много је недоумица - да ли је човек који је уносио слику власник или само курир, да ли има пријаву да се можда раније бавио шверцом слика или не, када је отишао у Беч, одакле му новац да купи ту слику, да ли има приходе ван Србије, ако нема како је изнео новац из Србије у Беч, што такође повлачи нову пријаву, зашто је тако скупу слику ставио међу гардеробу у коферу кад се таква дела пакују у посебно осигуране кутије са назнаком, шта да му се изгубио пртљаг...?
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (1)