ТЕМЕЉ НА СРПСКОЈ КУЛТУРИ И ЈЕЗИКУ: Награде Милутину Мићовићу и Институту за српску културу из Никшића на манифестацији у Херцег Новом
ПЕСНИК Милутин Мићовић и Институт за српску културу из Никшића овогодишњи су добитници награда "Печат Херцег Шћепана" и "Ћириличник", које се додељују на традиционалној манифестацији "Трг од ћирилице" у Херцег Новом.
Књижевник Радомир Уљаревић прочитао је образложење жирија о уручењу награде Мићовићу, у коме се наводи да лауреат доследно и неодступно исписује своју прозу, есеје, колумне, коментаре, стихове, спајајући традиционалне и модерне поступке.
- Његова молитвена, боготражитељска поезија је незаустављива лирска исповест, препуна питања која углавном садрже и одговоре, и кад песма говори о једноставним стварима читање није упрошћено, песнику као да је стало да не открије оно за чиме трага, како би тим чином баш то изгубио - навео је Уљаревић.
У образложењу награде "Ћириличник" истиче се да Институт за српску културу из Никшића постоји од 2016. године и представља једину научно-истраживачку установу која се бави истраживањем, вредновањем и презентовањем богатог српског културно и духовног наслеђа, на тлу данашње Црне Горе, али и из суседних области.
- Српска култура је оно на чему стоје српске државе и покрајине, српска саборност, и њена будућност. Најбоља култура производи сувереност духа. И Црна Гора, ми тако сведочимо, стоји на српској култури, језику и писму, на Цетињу и Ловћену. Иако је по тим питањима, данас наметнута велика полемика у Црној Гори, али показује се да оно што је вредно, не може да потоне, и не може се заборавити, као што показује и овај Трг и име Херцега Стефана - казао је Милутин Мићовић.
За ових двадесет година у Црној Гори, по Мићовићевим речима, створена је таква подела у једном народу, једној култури, да је било пожељно да браћа буду небраћа, да један језик буде два, да поред цркве буде антицрква, и да нема начина да се разговара по битним питањима у овако подељеној Црној Гори.
Једни су могли све, а мало шта су знали, други су знали и видели све, али још ништа нису могли. Чини ми се да је претходна државна власт силом, на срамоту увела црногорски језик у црногорски Устав и државу, да би зауставила разумевање, да се створи што већа људска тмуша, како би сви одустали од Бога и од човека. Живећи као туђини у својој држави, имали смо за помоћнике велике Петровиће, и цело духовно и културно наслеђе, док нас је своја држава све више презирала и одбацивала. Али, као што се истини не може одсећи језик, тако се не може угасити ни слобода у народу и појединцима који знају шта она може - рекао је Мићовић.
Потискују ћирилицу
БУДИМИР Алексић, захвалио се на урученој награди и поверењу које је указано Институту за српску културу.
- "Трг од ћирилице" опстаје захваљујући прегалаштву једног од стубова ове манифестације, оца Радомира Никчевића, који се у оквиру ове манифестације организованом акцијом, супроставио једном деструктивном, идеолошком пројекту, елиминисања имена српског језика и потискивања ћириличног писма из ове земље - казао је Алексић.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се
ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.
07. 01. 2025. у 15:26
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)