КЊИГЕ ЖИВЕ И КАД СУ ИЗ ПЕПЕЛА: У холу НБС отворена поставка поводом осам деценија од нацистичког бомбардовање ове институције

М. КРАЉ

08. 09. 2021. у 06:42

ОЦЕЊУЈУЋИ да је шестоаприлско бомбардовање Народне библиотеке на Косанчићевом венцу 1941. један од највећих ратних злочина над културним наслеђем у Другом светском рату, садашњи први човек наше најстарије културне институције, писац Владимир Пиштало, отворио је јуче, у холу НБС поставку "Сећања из пепела: Народна библиотека Србије 1941-2021".

КЊИГЕ ЖИВЕ И КАД СУ ИЗ ПЕПЕЛА: У холу НБС отворена поставка поводом осам деценија од нацистичког бомбардовање ове институције

ПОДСЕЋАЊЕ Владимир Пиштало и Дејан Савић, Фото Архива

На изложби, којом се обележава осам деценија од када је нацистичка Немачка намерно уништила непроцењив фонд са око 500.000 свезака и готово 1.500 средњовековних ћириличких рукописа и повеља, први пут пред публиком су и нагореле књиге, које су са некадашњег згаришта ископали археолози.

- Паљење библитеке је злочин против маште, а без маште човек је ствар - нагласио је в. д. директора Нарoдне библиотеке Србије, која је изложбу реализовала у сарадњи са Музејем жртава геноцида.

- Без библиотеке, човек је трска која не мисли. Народна библиотека је поново отворена 6. априла 1973. на годишњицу бомбардовања. Поводим обнове Андре Малро поклонио је свој рукопис књиге о Пикасу. Том приликом је написао: "У судбини ваше Библиотеке видим судбину народа коме су култура и слобода једно". Злочин против маште, у злочину против сећања, не сме бити и злочин против народа. Неко је рекао да не живе они који су се дизали из пепела. Народна библиотека Србије је живела и намерава да живи.

Фото Архива

Према речима Владимира Пиштала, намера је и да се зграда библиотеке на Косанчићевом венцу, после 80 година обнови као меморијални центар и међународни културни центар:

- Чврсто верујем да ћемо се у овом саставу окупити на месту обновљене библиотеке.

СВЕДОЧАНСТВО Књиге са згаришта, Фото Архива

Уз спаљене књиге, о разорности пожара који је између 6. и 9. априла 1941.   унеповрат однео национално благо  у поставци сведоче и две лавље главе са фасаде зграде на Косанчићевом венцу, као и две плочице. Међу раритетима су и дела из јединог фонда која је избегао ломачу - реч је о музичкој литератури које су данас похрањена на ФМУ у Београду. На неким нотама се види стари ћирилички печат Народне библиотеке.

Фото Архива

До 30. септембра, пред публиком ће бити и вредна архивска документа која сведоче о оснивању и развоју ове установе, међу којима је и документ из 1838. године са иницијативом о оснивању библиотеке, као и одлука коју је о томе донео кнез Милош Обреновић. Ту је писмо управника библиотеке Ђуре Даничића из 1858. министру просвете, којим се предлаже назив коју институција и данас носи.

Аутор изложбе је историчар Дејан Ристић, а изложбу су реализовали и аутор поставке Никола Радосављевић, стручни консултанти-библиотекарке Оливера Стефановић и Слађана Стојаковић и архитекта-конзерватор Раде Мрљеш.

ОПСЕЖНО ИСТРАЖИВАЊЕ

ТОКОМ припрема за изложбу спроведено је и опсежно истраживање у бројним културним и образовним институцијама. Међу њима су Архив Србије, Архив Југославије, Војни архив, Архив САНУ, Историјски архив Београда, Историјски архив у Крушевцу, Југословенска кинотека, Филмске новости, Народни музеј, Историјски музеј Србије, Музеј Југославије, Музеј града Београда, Музеј ваздухопловства, Војни музеј, Факултет музичке уметности, Библиотека града Београда, Републички завод за заштиту споменика, Завод за заштиту споменика града Београда. А до неких сазнања дошло се проучавањем заоставштине академика Ђорђа Сп. Радојичића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама

ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.

27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

Коментари (0)

КАД СЕ ПЛОВИ СРЦЕМ, ДРИНА ОСТАЈЕ ЧИСТА: Фондација Mozzart у великој еко-акцији на Дринској регати