ФОРМИРАЊЕ СРПСКОГ КУТКА У ТУНИСУ: Делегација удружења Адлигат у нашој амбасади договорила значајну сарадњу (ФОТО)
У ТУНИСУ је договорено формирање српског кутка, као и туниског кутка у београдском Музеју књиге и путовања, потписивање више протокола о сарадњи, као и повезивање уметника и радника из институција културе две државе посредством Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат.
Формиран је и клуб пријатеља овог удружења у који су се учланили значајни туниски писци, уметници и директори институција, наводе у Удружењу Адлигат. Низ договора крунисан је, како кажу, састанком у амбасади Србије, на позив отправника послова Божидара Јовановића. Том приликом је договорено и потписивање протокола о сарадњи са Кућом Бенани, најзначајнијом туниском приватном институцијом за сакупљање књига и докумената, успостављена је сарадња са локалним књижевним клубовима, разговарано је о могућностима повезивања и гостовања филмских пројеката.
- Традиционално пријатељство, искрено интересовање Тунишана за српску културу, али и Срба за туниску, одличан је темељ за богату сарадњу. Било каква веза са Тунисом, за Србе значи и подсећање на боравак 52.000 наших војника и цивила у овом делу Африке током Првог светског рата - каже Виктор Лазић, председник Адлигата.
Представници Адлигата су положили цвеће на српска војничка гробља у Бизерти и о њима урадили фото-архиву за фонд Музеја књиге и путовања, у којем се налази значајна архивска и књижна грађа о овом боравку српске војске, као и скоро цео комплет листа "Напред", који су Срби издавали у Тунису током 1916-1918.
Организован је и састанак са туниским историчарима који су се бавили овом темом.
Адлигат је добио и новог почасног члана - Мухамеда Бенанија, власника и оснивача једне од највећих приватних библиотека и архива у арапском свету, кога је више старих туниских породица и интелектуалаца заветовало да чува њихове архиве и драгоцене књиге. Бенанијева специјалност је грађа о Тунису, а сачувао је и драгоцене податке о српској војсци у Африци током Првог светског рата. Договорено је да он у оквиру своје институције направи српски кутак уз подршку Адлигата, док ће он помоћи формирање туниске збирке у Адлигату.
У његовој архиви од 6.000 документа са краја 18. и почетка 19. века, налазе се и папири о трговини и пиратерији између Малте, Енглеске, Француске и Туниса. Нарочито је занимљива британска пошиљка писама коју су пирати отели пре 230 година и истоварили у Тунису.
Познати туниски писац старије генерације Абделазиз Касем такође је изразио жељу да подржи пројекте Адлигата, на иницијативу свог старог пријатеља, професора и дипломате Дарка Танасковића. Касем је био близак сарадник првог туниског председника Бургибе, директор Народне библиотеке и Националне телевизије Туниса и спада у најзначајније књижевнике ове државе, чија је дела на српски преводио управо Танасковић. Касем је пријатељевао и са Васком Попом.
ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо запретио је вечерас да је његова странка Смер-СД ("Смер — социјалдемократија“) спремна да подржи смањење помоћи Украјинцима који се налазе на територији Словачке као одговор на обуставу транзита гаса од стране Кијева.
02. 01. 2025. у 18:26
ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета
РУСКА војска припремила је детаљан списак циљева за потенцијални рат с Јапаном и Јужном Корејом који укључује нуклеарне електране и другу цивилну инфраструктуру, према тајним досијеима из 2013. и 2014. године, у које је имао увид "Financial Times".
02. 01. 2025. у 19:42
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)