УСТАШЕ РАДОМИРУ ПОКЛАЛЕ СВИХ 49 ЧЛАНОВА ПОРОДИЦЕ: Књига ратног сирочета од 1942, после 30 година доспела у јавност
МИЛИ и рођени моји, који сте живи и ви који то већ одавно нисте. Посвећујем вам ову књигу сведочанстава и докумената о усташким геноцидним злочинима над мојим и вашим прецима, с једином и последњом молбом да чувате и сачувате успомене на ове наше мученике и да сећања на њих задржите дуго, дуго, у непрекидном памћењу.
Док је 1991. године исписивао ову посвету на рукопису своје тек завршене књиге "Јаук и ехо јаука српског народа у НДХ 1941-1945" Радомир Гламочанин (1925), ратно сироче из села Дракулића код Бањалуке, а доцније успешан и по добру упамћен дугогодишњи директор ФАДИП-а из Бечеја, осетио је неописиво олакшање - није то обична књига већ споменик, саздан од сећања и докумената на мученичку смрт 49 чланова његове породице, али и осталих мештана бањалучких села Дракулић, Шарговац и Мотике, које су усташе зверски поубијале 7. и 8. фебруара 1942. године.
Књигу документованих сведочења о покољу српског становништва на том малом простору, када је побијено и поклано 2.276 мушкараца, жена и деце, Радомир је у својој режији успео да одштампа свега у неколико примерака и да их подели пријатељима. Са осећањем да сенима својих милих и рођених оставља недовршен "споменик" јер истину о њиховом страдању није успео да пошаље у све најважније институције укључујући и Уједињене нације, упокојио се у Новом Саду 2019. године.
Истина, међутим, има своје путеве, те је ових дана Архив Војводине у Новом Саду објавио рукопис Радомира Гламочанина под насловом "Јаук и ехо јаука", придодавши ауторовом тексту и део докумената из аутентичног немачког досијеа Славка Одића који садржи оригиналне документе немачких служби о усташким зверствима над Србима, Јеврејима и Ромима 1941. и 1942. године у Јасеновцу, Старој Градишки и на дугим подручјима НДХ. Досије је, подсетимо, објављен пре две године захваљујући сарадњи Архива Војводине и "Вечерњих новости".
За потресну причу о Радомиру Гламочанину, 20-годишњаку који се 1945. вратио у своје село из Ваљева не знајући да већ три године нема породицу, и када је у родној кући уместо своје мајке и сестрице угледао крвави под и зидове, др Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине, чуо је од свог пријатеља Зорана Суботичког.
- Поменуо је Радомиров рукопис, почели смо да трагамо за њим и захваљујући проф. Душану Берићу нашли смо га у Бањалуци. Рукопис је био припремљен за штампу и на томе се, изгледа, стало, незнано из којих разлога. А ово је више од књиге јер у њој су наведена породична имена свих српских породица које су усташе побиле маљевима и секирама, као и имена поклане деце, укупно 551, старости од једног месеца до 13 година. Књига садржи и имена сведока и злочинаца. Наставићемо тамо где је Радомир стао, књигу ћемо превести на енглески језик и послати на многе адресе, укључујући Уједињене нације и Ватикан - најављује Кузмановић.
У поглављу о страдању своје породице Радомир открива да је по успостављању НДХ 1941. послат у избеглиштво у Ваљево, а да се по ослобађању тог града прикључио партизанима. Рањен је два пута - током ослобођења Београда и на Сремском фронту у селу Вашице код Шида. Пуну истину о породици сазнао је јула 1945. године. Командант му је дао десетодневни допуст да посети породицу.
Али, када је стигао пред кућу у којој је провео најлепше дане свог детињства, запазио је да су прозори без стакала, а да су врата отворена као кад домаћини очекују свог најмилијег госта. Срце му је заиграло од радости, а затим се следио угледавши с прага крваве трагове. Онесвестио се. Преживели мештани осталих села касније су му испричале целу црну причу.
Усташе, предвођене сатником Јосипом Мошковим и фратром Мирославом Филиповићем Мајсторовићем из самостана Петрићевац код Бањалуке дошли су у село Дракулић и отпочели да сакупљају српско становништво. Радомирова мајка је са седмогодишњом кћеркицом Миленом покушала да се искраде из куће, али они су је зауставили. Мајку су одмах ударили секиром у главу. Пала је у снег обливена крвљу, а уплашено дете кроз плач је покушавала да подигне.
- Нису имале милости ни према њој. Ударили су је секиром по врату и глави. Оставили су их тако у наносима снега на 20 испод нуле. Пошто су житељи села тог истог дана поклани и побијани њих две није имао ко да сахрани четири дана, док тадашња власт није послала затворенике српске, јеврејске и ромске националности из затвора Црна кућа да то учине. До њиховог доласка тела наших мученика, растргана и унакажена, разносили су пси по брежуљцима и пољанама - један је од мноштва потресних записа у Радомировој књизи.
- Мени и сестри тек када смо поодрасли испричао је целу истину о томе зашто немамо баку и деду и осталу фамилију с његове стране, већ само са мамине - каже за "Новости", његов син Владимир.
ДЕЦУ ПРОГЛАСИЛИ ЗА НЕПРИЈАТЕЉЕ
ПОСЕБНУ вредност књиге представљају ауторова лична сећања. У уводном делу он каже да ће његовој генерацији у трајном сећању остати "мучење наших родитеља, браће и сестара, њихов јаук и патње".
- Побијени су као непријатељи Павелићеве НДХ, а ја се питам, а питам и све друге људе, какви су непријатељи могли бити деца? - записао је аутор.
Само у породици Гламочанин усташе су, према Радомировим подацима, побиле двадесетчетворо деце, од једног месеца до 13 година живота, а у његовом родном селу побијено је њих 294. У Шарговцу је страдало педесеторо, у Мотикама 207, у селима Ивањска 27, једно у Драгочају, у Пискавицама 50, а у Радовској њих троје.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (3)