СЛИКАРИ ПОПОВИЋЕВОГ КРУГА: Галерија савремене уметности из Ниша гостује у ваљевском уметничком студију
ПРЕД ваљевском публиком, од вечерас у 18 часова, у Интернационалном уметничком студију "Радован Мића Трнавац", наћи ће се дела из колекције Галерије савремене ликовне уметности из Ниша, којом ће бити представљена читава једна епоха развоја наше ликовне сцене, на изложби "Мића Поповић и његови савременици".

Мића Поповић "Гвозден истреса нос на перон железничке станице" , Фото Студио Радован Трнавац Мића
Још док је први директор нишке Галерије био Лазар Трифуновић, Мића Поповић је учествовао у раду, а потом и присуствовао отварању групне изложбе Ликовне колоније "Сићево 71", са које је откупљена његова слика "Мали црни доручак". Годину дана потом његова самостална поставка у Уметничком павиљону у Тврђави, отворена је емитовањем говора Добрице Ћосића (што је изазвало политичке реакције, а за колекцију је изабарано дело "Гвозден истреса нос на перон железничке станице"). На истом месту имао је изложбу и 1990.
Поставку којом се Галерија савремене уметности представља у Ваљеву, уз дела Миће Поповића, чине слике 24 аутора, међу којима су његови претходници, вршњаци и наследници. У збирку су доспела као поклони уметника, откупом са њихових самосталних изложби, или су настала на Ликовној колонији "Сићево". Најстарији рад на изложби је "Портрет Заге" Павла Васића, настао 1932. године, а најмлађе су "Срделе" Петра Омчикуса, са почетка новог миленијума.

Павле Васић "Портрет Заге" , Фото Студио Радован Трнавац Мића
Од ствараоца, већ афирмисаних у периоду између два светска рата, који су "сачекали" Поповића, када је ступио на ликовну сцену, на овој поставци су заступљени, уз Васића, Пеђа Милосављевић, Иван Табаковић, Михаило Петров, Миленко Шербан, Цуца Сокић.
Неизбежни су и његови пријатељи и колеге са факултета, са којима је одбегао и створио Задарску групу - Бата Михаиловић, Коса Бокшан и поменути Петар Омчикус, као и њима генерацијски блиски Стојан Ћелић, Миодраг Протић, Младен Србиновић, Божидар Продановић, Зоран Павловић, Божа Илић, Габор Силађи, Коста Брадић. Из нишке Галерије, као ауторе генерације која их је наследила, одабрали су Ољу Ивањицки, Радомира Рељића, Бојана Бема, Миодрага Рогића, Мому Антоновића и Синишу Вуковића.
- Изложба, с друге стране, потпуно потврђује Мићу Поповића као потпуно самосталног аутора особеног мисаоно-емотивног кода и етичког кодекса, будне критичке свести и јасних перцепција прилика властитог времена - истиче Милица Тодоровић, музејски саветник, у каталогу изложбе.
ОПОРИ И ТЕШКИ ПРИЗОРИ
ПИШУЋИ у каталогу о Поповићевом сликарству призора, које "живи у жижи свакодневице" Тодоровићева, између осталог примећује:
- Свакодневица на сликама Миће Поповића је сурова, ненашминкана, опора, тешка... то је свакодневица радника, сељака, особа набораних лица, људи са маргина... истина коју је уметник оголио, сввестан да прокламована начела хуманистичког живљења до њих не допиру.
Препоручујемо

ДВЕ ГОДИНЕ ПОСТОЈАЊА ГАЛЕРИЈЕ НИКОЛЕ КОКЕ ЈАНКОВИЋА: Изложба о крагујевачком страдању
14. 12. 2021. у 17:51

"МОЈА ЧУКАРИЦА" НА ПЛАТНУ: Изложба полазника Студија цртања и сликања за треће доба
14. 12. 2021. у 09:10

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)