ПОЗЛАТИЛО МУ СЕ СВЕ ЧЕГА СЕ ЛАТИО: Драгоцене Дучићеве студије о српско-хрватским односима (ФОТО)

Ј. Симић

30. 12. 2021. у 13:33

СВАКА се година може славити у част Јована Дучића укључујући и ову у којој обележавамо 150. годишњицу његовог рођења, јер кнез српског песништва толико је уздигао нашу књижевност и културу да се може рећи да су све године - Дучићеве.

ПОЗЛАТИЛО МУ СЕ СВЕ ЧЕГА СЕ ЛАТИО: Драгоцене Дучићеве студије о српско-хрватским односима (ФОТО)

Матица српска у Новом Саду / Фото Н. Карлић

Са овом мишљу и у прилог његовом велелепном књижевном и дипломатском делу, Матица српска и њена Библиотека у Новом Саду, уз подршку ресорног министарства, приредиле су поставку "Јован Дучић (1871-1943)". Аутори изложбе Снежана Николић и Ненад Станојевић, из грађе БМС и Матичиног Рукописног одељења одабрали су најупечатљивија сведочанства о његовој књижевној и тродеценијској дипломатској каријери.

Отварајући јуче ову поставку проф. др Драган Станић, председник ове наше најстарије институције културе и науке, подсетио је да су Дучићеве везе са Матицом биле најизраженије у песниковој младости када је улазио у књижевност. Водио је интензивну преписку са уредницима Летописа Миланом Савићем и Тихомиром Остојићем о успостављању сарадње у Летопису.

- У то време објављивао је своје песме од којих многе нису ушле у сабрана дела која је он обликовао 1929. године. Дучић је у Матици објавио и своје најбоље преводе који се често заборављају, а његов превод Пушкина представља врхунски резултат нашег преводилаштва - казао је Станић, поредећи (у стилу Пере Слијепчевића) славног Херцеговца са грчким краљем Мидасом који чега год се дотакао - све му се позлатило.

Фото Матица Српска

Јован Дучић

Данас, када говоримо о његовој позлати, додао је Станић, крећемо од његове поезије која је досегнула врх српског песништва. А, остали делови његовог опуса - "Градове и химере","Благо цара Радована" и "Јутра с Леутара", затим његово историографско дело о Сави Владиславићу које све чешће читамо, враћамо му се и тумачимо га, видимо да се Дучић и у данашњој историографији све више уважава.

Станић је нагласио да су Дучићеве студије о распаду Југославије и српско-хрватским односима биле проскрибована литература до које се није могло ни доћи осим посредством српске емиграције.

Фото Н. Карлић

Селимир Радуловић и Драган Станић

- Али, деведесетих година показало се да је то Дучићево резоновање било право упориште за оне који су схватили да нема друге него да Срби изграде свој политички и државни простор те да онда граде односе на свим нивоима са свим јужнословенским народима. Ту поуку је Дучић истакао и био је и у том погледу златоносан - поручио је Матичин председник.

Управник Библиотеке Матице српске и уредник изложбе Селимир Радуловић, нагласио је да је Дучић био значајна књижевна и дипломатска личност. Понудио је песничке обрасце који још увек важе у српској поезији и култури.

"AVE SERBIA" У "АМЕРИКАНСКОМ СРБОБРАНУ"

УЗ бројна Дучићева писма, рукописе, насловнице његових књига међу којима је и "Лирика" с којом је сахрањен у Либертвилу 1943, а с којом од 2000. године почива и у свом вољеном Требињу, поставка у БМС доноси на увид и насловницу листа "Американски Србобран" у којем је објавио чувену поему "Ave Serbia."

ЧАРОЛИЈА ПОЕТСКЕ МОЋИ

МНОГИ су писци величали Дучићево књижевно дело, а међу њима и Меша Селимовић и Милан Кашанин. Меша је рекао да "чаролијом поетске моћи Дучић транспонује животну чињеницу у умјетничку, у симбол и емоцију", а Кашанин је забележио: "Мислилац колико и песник, Дучић се у књижевности придружује Његошу и Лази Костићу. Он нема њихов темперамент, али ни они немају његов рафинман. Ми немамо већих песника од њих тројице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

НЕ МОЖЕ БЕЗ КОШАРКЕ: Лесор се вратио на терен, навијачи Панатинакоса одушевљени  (ВИДЕО)