ФУДБАЛ, ФИЛМ И БЕОГРАД У МОЈИМ ГЕНИМА: Габријела Тана о својим пројектима, Холивуду, Рејфу Фајнсу, оцу Добривоју...

Драгана Матовић

02. 01. 2022. у 21:15

ОЧЕВИМ стазама, када је у питању посвећеност филму и љубав према Холивуду, кренула је ћерка чувеног Дан Тане.

ФУДБАЛ, ФИЛМ И БЕОГРАД У МОЈИМ ГЕНИМА: Габријела Тана о својим пројектима, Холивуду, Рејфу Фајнсу, оцу Добривоју...

Фото Друштвене мреже

Иако је рођена далеко од Србије, светски позната продуценткиња Габријела Тана заволела је завичај свога оца Добривоја Танасијевића, а временом је почела да га посматра и као добро место за снимање филмова.

Локације наше земље у многим филмовима које је радила мењају разне градове у којима се одвија прича. Београд је Санкт Петербург у филму о балетском играчу Нурејеву. Наша престоница у "Кариолану" представља Рим, док су у филму "Минамата" о прослављеном ратном фотографу Јуџину Смиту, кога игра Џони Деп, поједини делови града претворени у јапанско рибарско село Минамата, у коме се догодило тровање становништва.

- Београд је добра локација за снимање филмова. То сам схватила још 2010, током рада на филму "Кариолан". Тада сам упознала Анђелку Влаисављевић, директорку и власницу продуцентске куће Work in Progress која је заслужна за долазак великих светских продукција у Србију - каже Габријела Тана за "Новости". - Београд је диван град, људи су сјајни. Гостољубиви. Једино је лоше то што има превише добре хране којој је тешко одолети. И поред тог изазова, једва чекам да почетком 2022. дођем поново.

Снимање "Кариолана", редитељског првенца Рејфа Фајнса у Београду 2010. учврстило је сарадњу и пријатељство прослављеног глумца и Габријеле Тане. Фајнс је пре тога играо у филму "Војвоткиња", који је награђен Оскаром, а продуцент је била Габријела. Још тада су схватили да су сродне душе, тако да се Габријела није изненадила када ју је замолио да му помогне да сними филм о римском војсковођи Гају Марцију Кариолану. Испричао јој је да ову савремену адаптацију Шекспирове драме жели да снима у Београду, да је о томе разговарао са Анђелком Стоисављевић, а Габријела му је открила своје породичне везе са Србијом. Нису се зауставили на овом филму, снимили су и "Невидљиву жену", "Белу врану", "Велико ископавање".

- Фајнс и ја се без много речи разумемо, јер смо сличног сензибилитета - каже Габријела. - Делимо љубав према биоскопу и сличним филмовима. Вероватно су то разлози због којих често радимо заједно.

Скоро сви филмови које је радила, а има их двадесетак, доживели су успех и добили мноштво награда. Успешан продуцент добија стотине сценарија, а како се бори са тим и како јој успева да направи добар избор, Габријела објашњава:

- Најважније ми је да ми се допада прича, а у идеалном случају и људи који су укључени у њено причање. Често се препустим интуицији. Није лако пронаћи правог редитеља. Он мора да има сензибилитет према тој причи, да је осети и доживи. Редитељ мора да зна како на прави начин да створи филм. За то није потребан само уметнички дар, већ и интелигенција.

Осим што је њен задатак да скупи новац за филм, Габријела је скоро све време уз екипу. Од израде књиге снимања, до постпродукције.

- Свакодневно се суочавам са многим изазовима током снимања - каже нам - али не посматрам то као нерешив проблем. Трудим се да извучем поуке из таквих ситуација. Учествовала сам у снимању кратког филма који је радила Клер Пепло, супруга Бернарда Бертолучија. Био је то мој први посао на филму, али најтеже ми је било када сам снимала свој први филм. "Звери" су моје ватрено крштење. Касније, како сам дубље улазила у продуцентски посао, много тога сам у ходу учила.

Фото Barbara Insinger / Zuma Press / Profimedia

Рејф Фајнс, Габриела Тана и Дијана Илјинс, директорка фестивала у Минхену

Да ће се бавити филмом Габријела је знала од малих ногу. С холивудским звездама дружила се још као девојчица. Њен отац Добривоје Танасијевић био је познати фудбалер, али и власник чувеног ресторана "Дан Тана" у Лос Анђелесу, који су обожавале холивудске звезде. Од њих је Габријела научила да су они само људи, попут нас са истим проблемима.

- Одрастање уз холивудске звезде није ми касније помогло у послу, али ми је било пријатно да будем у друштву креативних људи - каже Габријела Тана.

Одлуку да буде продуцент, Габријела није донела преко ноћи. Њен деда је био продуцент у Холивуду, као и њен отац, пре отварања ресторана. Чини се да јој је то занимање уткано у гене.

- Деда ме је од самог почетка подржавао да се укључим у филмску индустрију, иако је знао колико је то тежак посао. Схватио је озбиљно моје амбиције. Мој деда је био најслађи човек на свету, док је мој отац невероватно људско биће. Мислим да је привилегија бити Дан Танина ћерка. Он једноставно не признаје године, подстиче ме да будем активна и амбициозна као што сам била на почетку каријере. Понекад се због таквог његовог односа према животу осећам зрелијом и искуснијом.

Дан Тана је, иначе, једини Србин члан Америчке филмске асоцијације. Основао је и фудбалску лигу у САД. Од оца је Габријела наследила љубав према фудбалу.

- Волим фудбал! Жао ми је што немам времена да идем на утакмице.

Можда је љубав према том спорту пресудила да прихвати да буде продуцент филма "13 живота" који режира оскаровац Рон Хауард.

- Филм смо снимали на Тајланду и у Аустралији, а главне улоге играју Виго Мортансен, Колин Фарел и Џоел Едгертон. Биоскопски живот започеће у априлу - каже нам. - Филм је рађен према истинитој причи о храбрим рониоцима који су учествовали у акцији спасавања 12 дечака и њиховог фудбалског тренера из поплављене пећине на Тајланду. Ризична акција спасавања младих фудбалера привукла је пажњу целог света. Рониоци су спасли све играче и тренера фудбалског клуба Дивљи вепрови, 17 дана након што су остали заробљени испод земље.

Филм "13 живота" је само један од пројеката у којима Габријела Тана сада учествује. Први филм Патрика Дикенсона под називом "Амерички зец" (Cottontail) је у монтажи, а припрема продукцију веома узбудљиве историјске драме "Подстрекач" у режији Карима Аиноуза, редитеља бразилско-алжирског порекла.

- Карим је одличан редитељ и драго ми је што ћемо сарађивати - каже Тана. - То је његов први филм на енглеском језику и говори о важном периоду у британској историји и шестој жени краља Хенрија VIII, Катарини Пар.

Са Шијаном и Паскаљевићем

КАО веома млада, Габријела је учествовала у снимању неколико наших филмова. Била је у продукцији филма "Тајна манастирске ракије" у режији Слободана Шијана, у коме је британску новинарку глумила њена сестра Кетрин Тана, као и филма "Туђа Америка" Горана Паскаљевића.

Успех нисам очекивала

ПРОДУЦЕНТСКА кућа Габријеле Тане зове се Magnolia mea film. За филм "Војвоткиња" она је освојила Оскара, у категорији најбољих костима.

- У овом послу се једноставно не зна да ли ћеш успети. Радила сам најбоље што сам знала, надајући се да ћу бити призата и цењена. Нисам очекивала овакав успех. То не може да се предвиди. Ипак, догодио се - каже Габријела.

БОНУС ВИДЕО - БИЛО ЈЕ МУЧНО, БОЛНО И ТЕШКО: Сцене са снимања филма "Дара из Јасеновца"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви