КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (2): Ево која су дела у конкуренцији

В. Н.

10. 02. 2022. у 08:13

ОД ДАНАС на страницама нашег листа објављујемо изборе 61 члана Великог жирија

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ  БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (2): Ево која су дела у конкуренцији

Фото В.Н.

МИЛОШ ПЕТРОВИЋ (Крушевац)

1. "ПРИЧЕ О ПИСЦИМА", Михајло Пантић ("Архипелаг")

2. "ДОК ТОНЕМО У МРАК", Гојко Божовић (НБ "Стефан Првовенчани")
3. "МОДРЕ ЖИЛИЦЕ," Ђорђо Сладоје (Центар за српске студије, Бања Лука)
4. "ТУМАЧЕЊЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ (XIX и XX век)", (ГБ Косовска Митровица)
5. "ЗЛО У КЊИЖЕВНОСТИ И КУЛТУРИ", Слађана Илић (Catena mundi)

У књизи "Приче о писцима" М. Пантић приповеда једноставно, језгровито, са пуно духа, неочекиваног и елиптичног, без муке стилског дотеривања. Његова прича полази од конкретног, а интегрални њен део је преосмишљавање. На тај начин сачувано је књижевно-историјско у његовом приповедању и актуелни тренутак за читаоца. Међу успеле књиге из 2021. године спадају и две збирке поезије. Упркос песимистичном наслову и ставу да је "свет постао лазарет", поезија Г. Божовића улази у дијалог са изазовима стварности и тежњом да обновимо дар слушања и разумевања човека.

Фото Приватна архива

У роману у стиху Ђ. Сладоје показао је импресивну лакоћу стиховања на основу властите биографије. Роман је занимљив и по томе што се херцеговачки простор, језик и ликови преклапају и стапају са војвођанским. Књига Д. Андрејевић поуздано се надовезује после две неопходне књиге о историји српске књижевности са посебним освртом на писце везане животом и радом за Косово (Милорад Јеврић, Петар Сарић, Даринка Јеврић, Радослав Златановић). Нова књига С. Илић показује савесно проучену тему зла у српкој књижевности и култури, од Његоша и Андрића до "Антропологије зла" Бојана Јовановића.

* * * * * * *

ЕЛМА ХАЛИЛОВИЋ (Нови Пазар)

1. БАЊА,  Јовица Аћин ("Агора")
2. СМРТНИ ИСХОД АТЛЕТСКИХ ПОВРЕДА, Милица Вучковић ("Bоока")
3. МАЛИ ИЗГЛЕДИ, Драган Марковић (КОВ)
4. О САДАШЊОСТИ И СЕДАТИВИМА, Петар Матовић (КЦНС)
5. ШЕСТА ПЕСМА ЗА ИНГУ, Јадранка Миленковић ("Пресинг")

Аћин нам изнова доказује да је врстан приповедач, један од најважнијих стваралаца савремене српске књижевности, вешто преплиће стварно и онострано и ствара особен израз који неретко подсећа на магију. Збирка прича "Бања" је пример како аутор уједињује знање и вештину. Својим романом М. Вучковић осветљава тему жена које су жртве манипулације и злостављања детаљно и црнохуморно водећи причу. Овим делом се истиче као један од водећих књижевних гласова млађе и средње генерације. Насловом песничке књиге Д. Марковић никако не сугерише да је израстао у изванредног песника, чија је свака песма ново откровење за читаоца.

Фото Приватна архива

Песник се игра речима, што је одлика и његових претходних књига, али смо мишљења да је овом књигом Марковић сазрео у једног од наших најбољих песника. Трећи роман Ј. Миленковић јесте дубинска анализа породичне драме, проткана упечатљивим есејистичким пасажима. Поезија П. Матовића препознатљива је по уједињењу слика, мисли и емоција, а у књизи "О садашњости и седативима" уочавамо меланхолични поглед на свет који се претвара у глобално потрошачко друштво. Природа и град остају сачувани само у поезији оваквих песника који се не мире са празнином која нараста у људима.

* * * * * * *

АЛЕКСАНДАР КОСТАДИНОВИЋ (Ниш)

1. "БАЊА",  Јовица Аћин ("Агора")
2. " МАРФИЈЕВО ДОШАПТАВАЊЕ", Драган Ј. Ристић (Друштво књижевника и преводилаца Ниша)
3."ПРИЧЕ О АДАМУ", Лазар Павловић ("Енклава")
4."ДЕЦА", Милена Марковић ("Лом")
5."О САДАШЊОСТИ И СЕДАТИВИМА", Петар Матовић (КЦНС)

Сопствене предилекције за "мале форме" најчешће оправдавам комуникацијским режимом данашњице: сведенији маневарски простор омогућава да се усклади фрагилна читалачка пажња са високим естетским стандардима. Ове године стога препоручујем три књиге приповедака - Ј. Аћина, Д. Ј. Ристића и Л. Павловића. Док Аћин и Ристић, као представници старијег литерарног нараштаја, дописују сасвим препознатљиве ауторске поетике, Павловић се својим кратким причама "о посттранзиционим губитницима" намеће као аутентичан и свеж приповедачки глас који проговора о "ендемском дефетизму" доминантном обележју генерације која долази. Иако доскора тек куриозитет, током деценије за нама "роман у стиховима" постаје чест жанровски избор припадника различитих поетичких стремљења: најновије остварење М. Марковић заводи и унеспокојава, изненађује верношћу детаља и стишаном побуном.

Фото Приватна архива

Мудра и потресна књига, која даје пун вредносни легитимитет овој код нас помало "спорној" књижевној врсти. Четврта песничка књига П. Матовића показује сличне знаке ауторског и животног сазревања: мада тематски дисперзвини, сви песнички циклуси у збирци сведоче о реткој способности - да се, попут Стерије, загледа у "лице ништавила" и да се притом не скрене поглед.

* * * * * * *

ДАНИЦА АНДРЕЈЕВИЋ (Београд)

1. "ПОГОВОР", Давид Албахари ("Чаробна књига")
2. "БАЊА", Јовица Аћин ("Агора")
3. "НЕБО ТАКО ДУБОКО", Весна Капор (СКЗ)
4. "УСАМЉЕНОСТ МАЊИНЕ", Иван Ивањи ("Лагуна")
5. "ДУША ДОМА", Радомир Стојановић ("Јединство")

Повратак причи и иманентном наратору у Албахаријевом роману одвија се у контексту замршених промена у Сомалији XX века. Европски и афрички судар и спој историје, културе и цивилизације умрежен је животом владара, многих ликова и подељених стварности.

Роман је литерарни поговор за билијар једног живота и постскриптум једне поетике.

Фото Приватна архива

Онеобичавање приповедачког поступка Аћина има своју модерну ауру везану за симболику лавиринта, огледала и двојника. Узбудљива и исповедна проза Капорове обележена је избеглиштвом, ратом и несрећним губитком кћери. Исписана је загрцнутим болом који изражава тужбалицу за Тару. У овој књизи се преплићу љубав и смрт. Небо је дубоко, време је дубоко, простор је дубок, али је најдубљи бол на ивици амбиса. Ова проза је зрело остварење о моћи смрти и дирљиво писмо о величини љубави. Ивањи исписује истовремено ламент и оду националној и верској различитости и усамљености статуса појединца у друштву. Роман релативизује историју XX века и клони се патетике, творећи озбиљни наратив о Југославији у претходном веку. Лепа прича мађарског Јеврејина о тешким временима. Стојановићев језик разуме завичај детињства и изражава позну носталгију и културу сећања. Најбољу експресију своје лирике, оскудан живот и поетску суштину пренео је и у овај наратив. Његова црногорска слика без оца, с мајком и кућом у центру представља химну роду и традицији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

НЕЋЕМО СЕ ШАЛИТИ СА ТИМ МОМЦИМА! Камера ухватила Јокићеву браћу, а сви причају о реакцији америчких ТВ коментатора (ВИДЕО)