КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Тачка сукоба

Слађана Илић

26. 04. 2022. у 16:31

НОВА књига антрополога Бојана Јовановића "Ново варварство", објављена у новосадској "Адреси" 2021. године, написана је са циљем да истакне значајну чињеницу - да је наоко превазиђено варварство феномен за који верујемо да припада прошлости, као психолошки потенцијал присутно и у данашњим, цивилизованим људима и да се, у складу с конкретним околностима, испољава на различите начине.

КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Тачка сукоба

Фото: Приватна архива

Аутор у књизи најпре подсећа на прво значење тог термина, на његов садржај и начине на које се варварство манифестовало кроз историју људског постојања, а онда у односу на то показује разлоге због којих се варварство активира и у савременом човеку и свету.

Као доминанту он истиче тачку гледишта, тј. виђење високоцивилизованог, технолошки напредног света који себе доживљава супериорним у односу на друге културе и њене припаднике. Дакле, тачка сукоба, односно појављивања варварства, темељи се на непоштовању, неуважавању разлика. Тако, каже аутор: "Са становишта чланова једне заједнице да је култура само оно што они стварају долази до ривалства са припадницима других заједница као творцима других култура као не-културама. Сукобом се манифестује стање разлике у којем друго добија негативно значење, идентично природном као не-људском."

Тако, упркос технолошком и материјалном напретку, неспремни да прихвате разлику, а вођени сопственим интересима, поједини народи управо таквим односом према другом падају у варварство. Варварска средства су у цивилизованом друштву латентна и за њима се, како нам актуелни тренутак показује, свесно посеже у тренуцима кризе и смањене контроле. Тако настају нове странице варварске историје.

Фото промо

Примера варварства у свету кроз историју је много, а побројаћемо тек неке које је аутор истакао: геноцид над аутохтоним становништвом других континената, Африке, Азије, Америке и Аустралије, као доминантно обележје идеологије западноевропског капитализма; ритуално поништавање другог у оквирима обновљеног усташтва утемељеног геноцидом почињеним над Србима у НДХ; радикално обрачунавање комуниста са својим политичким противницима и класним непријатељима; напад НАТО-а на Југославију 1999. године као пример манифестовања цивилизацијског варварства; медијско варварство које се одликује сензационализмом, смишљањем лажи и њиховим презентовањем, а које је потврда чињенице да је технолошки развој човека у обрнутој сразмери с његовом хуманошћу, о чему сведочи и дигитално варварство - "индивидуалнопсихолошке склоности за негативно понашање у виртуелној реалности долазе до изражаја у погодном амбијенту интернета и друштвених мрежа" итд.

Ова књига Бојана Јовановића је, као и његове друге књиге из области антропологије, изузетан допринос адекватном сагледавању узрока и последица манифестовања највећих негативитета човека и читавих друштава у оквиру културе. С обзиром на то да је објављена уочи једне од највећих светских криза, добродошла је као свакодневно изузетно значајно, готово уџбеничко штиво.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАПАД ДА НАПАДНЕ САНКТ ПЕТЕРБРУГ? Медведев одбрусио Пољацима - Не будите звер

ЗАПАД ДА НАПАДНЕ САНКТ ПЕТЕРБРУГ? Медведев одбрусио Пољацима - Не будите звер

ЗАМЕНИК председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев је у свом телеграм каналу позвао „да се звер не буди“ као одговор на изјаве бившег шефа генералштаба пољске војске Рајмунда Анџејчака о могућим нападима на Санкт Петербург.

13. 10. 2024. у 12:00

СИНИША, МОЛИМ БОГА ДА МОЈА ПОРОДИЦА ПОБИЈЕ ТВОЈУ: Миха Хрвата знао одмалена - како су се помирили после две деценије

"СИНИША, МОЛИМ БОГА ДА МОЈА ПОРОДИЦА ПОБИЈЕ ТВОЈУ": Миха Хрвата знао одмалена - како су се помирили после две деценије

СУКОБ Синише Михајловића и Игора Штимца трајао је више од две деценије и био је један од оних који привлаче највише пажње у фудбалским круговима.

13. 10. 2024. у 11:35

Коментари (0)

РАЗМИШЉАЛА САМ ДА СЕ ЗАМОНАШИМ: Тања Бошковић је замало напустила све и отишла у манастир