ПОВРАТАК СВЕТАЦА ПОСЛЕ СТОЛЕЋА ЛУТАЊА: Зборник о Ермилу и Стратонику - мученицима београдским (ФОТО)

Борис СУБАШИЋ

07. 06. 2022. у 14:30

НАЈСТАРИЈИ светитељи из Сингидунума су се после 17 векова лутања вратили у Београд кроз зборник "Ермил и Стратоник - свети ранохришћански мученици београдски" у издању Балканолошког института САНУ, чији је уредник и водећи аутор др Дубравка Прерадовић.

ПОВРАТАК СВЕТАЦА ПОСЛЕ СТОЛЕЋА ЛУТАЊА: Зборник о Ермилу и Стратонику - мученицима београдским (ФОТО)

Фото: Балканолошки институт

Публикација која је прошле недеље представљена јавности је својеврсна круна подухвата који је започео деведесетих. Покренуо га је историчар проф. др Радомир Поповић, протојереј-ставрофор, богослужећи крај позноантичке римске гробнице у Брестовику крај Гроцке, где су по предању били сахрањени "свети Београђани" и преводећи њихово житије.

Јавност је била зачуђена јер су свети Ермил и Стратоник били заборављени, а сада зборник научних радова даје одговоре на многа питања о њима и изузетан "путопис" култа светаца кроз простор и време, од Сингидунума до Београда. Он је, према житију, започео у време цара Лицинија, када је сингидунумски ђакон Ермил ухапшен и подвргнут мукама да би се одрекао хришћанства. Уз Божју помоћ он је стоички издржао, што је задивило његовог тамничара Стратоника који је постао хришћанин и јавно исповедио веру.

Због тога су обојица осуђена на смрт и бачена у Дунав да би муљ велике реке прогутао и успомену на њих. Десило се чудо и тела мученика су одмах испливала на обалу 19 стадија (римских миља) од Сингидунума, где су их хришћани сахранили и од њихове гробнице направили култно место. Иако није пронађен несумњив доказ да је реч баш о гробници у Брестовику, у то верују и црква и неки научници.

Зборник открива да су пред хунском најездом у 5. веку мошти светитеља пренете у Цариград, престоницу хришћанског Рима где су стављене у олтар најважнијег храма - Свете Софије, што сведочи о изузетном поштовању култа светих Ермила и Стратоника. Мошти су највероватније уништили 1204. латински крсташи током пљачке и разарања Цариграда.

Аутори Дубравка Прерадовић, Олга Шпехар, Дарко Тодоровић, Лазар Љубић и Милош Јовановић у зборнику откривају како је култ досегао Атос, Синај и Кијевску Русију и вратио се у Србију, где су светитељи приказивани у владарским задужбинама Студеници, Пећкој патријаршији, Старом Нагоричану, Дечанима, Манасији. Пред османским освајањима култ је отпутовао са Србима у сеобе. Велики челник Радич Поступовић је представио Ермила и Стратоника у својој задужбини на Атосу, манастиру Констамониту, а на фрушкогорску Свету гору су га пренели Бранковићи, где фреску светитеља налазимо у манастиру Хопову. Када се учинило да је култ ишчилео, он се крајем 20. века вратио у Београд и затворио велики круг.

НОВА ИСТРАЖИВАЊА

СТУДИЈЕ о Ермилу и Стратонику објављене у Зборнику написане су у намери да се подстакну нова, првенствено интердисциплинарна истраживања култова ранохришћанских мученика са наших простора, наглашава др Дубравка Прерадовић.

- Прекретницу у установљењу култа ове двојице београдских мученика означила је одлука Светог архијерејског синода да се један параклис Храма Светог Саве на Врачару посвети управо светима Ермилу и Стратонику. Такође, недавно је одлучено да се црква-брвнара у оквиру манастира Богородице Тројеручице под Авалом, у насељу Дробњаци код Рипња, који је тренутно у изградњи, посвети београдским ранохришћанским мученицима -  каже Прерадовићева.

Фигуре Ермила и Стратоника су, по њеним речима, све чешће део сликаног програма новоустановљених храмова на територији града Београда:

Фото: Приватна архива

др Дубравка Прерадовић

- То је условило потребу да се досадашња знања о светим београдским мученицима преиспитају и систематизују у свеобухватној публикацији, коју су аутори написали са намером да читаоцу, путем анализе и тумачења скромних писаних историјских, хагиографских, литургијских и иконографских извора и археолошких налаза, дају што јаснију слику о хришћанству у Београду у времену у којем су страдали ђакон Ермил и његов сапатник Стратоник, о њиховом култу и представама у источнохришћанском свету, а посебно у средњовековној Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ЈОКИЋ - ТЕОДОСИЋ! ТО БИХ ВОЛЕО: Интересантна изјава првог човека грчког клуба (ВИДЕО)