ТРАГОВИ ЉУБАВИ АНДРИЋА И МИЛИЦЕ: Сарадња београдске задужбине са именом нобеловца и његове куће у Херцег Новом (ФОТО)

В. ВУЈНОВИЋ

28. 07. 2022. у 16:00

У ХЕРЦЕГ Новом, где је Иво Андрић подигао кућу са супругом Милицом Бабић, коју су сматрали својим "малим рајем", обележава се 130 година од рођења нобеловца.

ТРАГОВИ ЉУБАВИ АНДРИЋА И МИЛИЦЕ: Сарадња београдске задужбине са именом нобеловца и његове куће у Херцег Новом (ФОТО)

Фото: Архива

 Управо у том, данас спомен-дому, потписан је протокол о сарадњи између београдске Задужбине "Иво Андрић" и Херцег феста, јавне установе културе, надлежне за управљање кућом, у којој се још осећа присуство писца. Потписале су га директорка Херцег феста Татјана Атељевић и управница Задужбине др Маја Радонић.

- Радићемо заједно како би ова Кућа била место сусрета и књижевности, јер, како је Андрић веровао, књиге могу да промене свет - поручила је Атељевићева.

Поводом обележавања јубилеја отворена је и нова поставка, проширена аутентичним предметима из времена када су Андрић и његова Милица ту проводили своје срећне године. Међу тим експонатима су сто и столице, кревет, комода, фотографије, слике, цртежи костима Милице Бабић за балет "Охридска легенда".

- У Кући се сада јасније препознаје дух двоје уметника. Са поносом можемо рећи да смо додатно осветлели лични живот нобеловца и то ће за сваког пролазника бити сведочанство да је Херцег Нови једини град на свету у којем је Андрић себи подигао кућу - истакао је Мирко Мустур, потпредседник Општине, који је поставку отворио.

ДЕЛО ТВРЂЕ ОД КАМЕНА

ПОТПИСИВАЊЕМ протокола је према речима Маје Радонић још једном потврђена "нераскидива повезаност две важне тачке везане за живот и стваралаштво нашег нобеловца, а то су Београд и Херцег Нови".

- Као што је ћуприја у Вишеграду саграђена рукама великих градитеља да траје док је света и века изнад смарагдне Дрине, уколико јој људска мржња не науди, тако је Андрићево дело тврђе од тог камена и градитељског подухвата, јер му не може наудити ниједан људски чин. Докле год на свету постоји и један човек у којем одзвања и живи Андрићев стваралачки глас, дотле постоји и његово дело - поручила је управница Задужбине.

Поступак набавке нових експоната водила је магистар Гордана Поробић Крцуновић, која је, захваљујући се сарадницима, истакла да је терет комплетног оперативног посла око набавке и припреме ове поставке изнела организаторка у Андрићевој кући Јована Вујовић. Уз ангажман ове две Новљанке, пројекат изложбене поставке урадила је кустоскиња Татјана Корићанац, Београђанка, некадашња директорка Музеја Иве Андрића, а уз подршку Општине Херцег Нови и председника Стевана Катића.

- Кажу да ствари које користимо упијају нашу енергију, да умеју да причају - нагласила је Гордана Поробић Крцуновић. - Експонати који су од данас део сталне поставке у Андрићевој кући причају о једној епохи, стилу живљења, о заједничком животу два уметника, Милици и Иви, о њиховој љубави. Овом поставком Андрићев музеј добија аутентичан садржај и постаје, како би то Хајдегер рекао "кућа бића" или "кућа живота".

На иницијативу председника Управног одбора Задужбине, академика Мира Вуксановића, дарована су Кући нобеловца вредна издања: књиге капиталног пројекта Критичког издања дела Ива Андрића са до сада објављених 17 томова, "Библиографија Иве Андрића од 1911. до 2011. године" и примерци годишњака "Задужбине" који излази под називом "Свеске". И Новљани су узвратили поклоном - фотомонографија града, чији је аутор Лазар Сеферовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СРПСКЕ РЕЧИ КОЈЕ ТУРЦИ ЈОШ УВЕК КОРИСТЕ: Опстале су још од времена када су султани учили наш језик на двору