КО ЈЕ САЛМАН РУЖДИ? Прича о једном од најконтроверзнијих писаца свих времена и роману због ког су настали исламски протести широм света
ПИСАЦ Салман Ружди повређен је након што је избоден на бини уочи говора који је требало да одржи у Чаутауки, близу Бафала у Америци.
Ко је Салман Ружди?
Ружди је британски писац рођен у Индији, добитник је Букерове награде. Написао је 14 романа, али је најпознатији по свом четвртом роману, "Сатански стихови". Ружди је 2007. године проглашен витезом за заслуге у књижевности, а од 2000. године живи у САД.
Зашто је његов рад довео до претњи смрћу?
Руждијев најпознатији роман инспирисан је животом исламског пророка Мухамеда. Ова књига је његово најконтроверзније дело, које је изазвало међународну буру до тада невиђених размера.
Исламисти су му замерали, између осталог, што су две проститутке у књизи назване по супругама пророка Мухамеда. А наслов романа се односи на два стиха које је Мухамед избацио из Курана, зато што је веровао да су инспирисана ђаволом.
Због овог романа је избио низ протеста широм Велике Британије којима је присуствовало хиљаде британских муслимана, од којих су многи јавно спаљивали књигу.
Писац је због "Сатанских стихова" забрањен у Ирану од 1988. године, јер многи муслимани сматрају да је богохуљење. Годину дана касније, покојни ирански лидер ајатолах Рухолах Хомеини издао је фетву, или едикт, позивајући на Руждијеву смрт.
У њему је писало: "Обавештавам све муслимане света да су аутор књиге под насловом "Сатански стихови" – која је састављена, штампана и објављена у супротности са исламом, Послаником и Кураном – и све оне који су укључени у њено објављивања и они који су били упознати са њеним садржајем, осуђени су на смрт. Позивам све ревносне муслимане да их брзо погубе, где год да се нађу, како се нико други не би усудио да вређа муслиманске светиње. Ако Бог да, ко год погине на овом путу је мученик - наводи се у Хомеинијевом едикту.
Било је више покушаја атентата на Руждија, као и напада на преводиоце текста.
Године 1991. Хитоши Игараши, који је превео Сатанске стихове на јапански, избоден је на смрт у својој канцеларији. Раније исте године, италијански преводилац Еторе Каприоло избоден је у властитом стану у Милану, али он је преживео напад.
Ружди је од објављивања поменутог романа живео под полицијском заштитом.
Књига је забрањена још и у Индији, Пакистану, Бангладешу, Судану, Јужној Африци, Шри Ланки, Кенији, Тајланду, Танзанији, Индонезији, Сингапуру и Венецуели.
БОНУС ВИДЕО: Хандке у Београду
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)