"БИТЛСИ" СУ ОКРЕНУЛИ ПЛАНЕТУ НАГЛАВАЧКЕ: Чувена група пре 60 година објавила свој први сингл Love me do и из корена променила музички свет
ПРЕ пуних 60 година, један од најпопуларнијих и по многима најбољи бенд свих времена "Битлси" снимили су свој први сингл Love Me Do и заувек променили музички свет. Чувена четворка из Ливерпула - Џон, Пол, Ринго и Џорџ - у јесен 1962. године одржала је и своје прве значајне наступе и започела револуцију, чији значај је далеко превазишао музички укус тог времена, већ је утицала и на моду, медије, друштво...
Млади су брзо полудели за новим звуком, а "битлманија" је обузела планету. Међутим, иако је од првих песама и концерата прошло чак шест деценија, "Битлси" су и даље актуелни, и данашњи клинци залазе у продавнице плоча како би пронашли неки од албума "ливерпулских буба". Реиздања њихових песама и ЛП плоча продају се у милионским тиражима, а број књига које се пишу и филмова који се снимају о најпознатијем бенду на свету не мањка ни данас.
Снимање првог званичног сингла групе Love Me Do завршено је 11. септембра 1962. године, а објављивање је уследило 5. октобра. Песма је убрзо постала озбиљан хит и заузела 17. место на чувеној листи UK charts, док је у Америци била на првом месту када је тамо објављена 1964. године. Пол Макартни почео је да пише ову нумеру неколико година раније, 1958. године, док је још био у школи. Коначан оквир Love Me Do добила је када је Пол удружио снаге са другом Џоном Леноном.
Пре оригиналних песама и првих албума, "Битлси" су, као и већина бендова, на почетку каријере свирали обраде. На њиховој сет листи биле су нумере значајних музичара - Чака Берија, Литл Ричарда, Боа Дидлија и других, да би временом скупили храброст да публици представе и сопствене песме.
Успех првог сингла, осим публике, пријатно је изненадио и "бубе". Џорџ је касније испричао како се најежио када је први пут на радију чуо Love Me Do. Други сингл уследио је после неколико месеци. У јануару следеће године објавили су песму Please Please Me, која је заузела врх енглеских топ-листа и залудела целу државу. Девојке су пошизеле за момцима из Ливерпула, док су британски младићи почели да пуштају косу и носе чувену фризуру по којој су "Битлси" остали препознатљиви.
Годину дана касније, "битлманија" се преселила преко Баре, у САД. У фебруару 1964. године на америчком аеродрому дочекало их је више од 3.000 тинејџера, углавном девојака, које су се тискале у редовима да их виде уживо. Викале су "Битлси, волимо вас", "Желимо Битлсе". Лудило које су направили обожаваоци култног бенда тада је запањила и запослене на аеродрому, који су коментарисали да никада нису видели овакав призор, чак ни када су дочекивали крунисане главе из целог света.
ПОП КУЛТУРА
ЕНГЛЕСКА група остварила је велики утицај и на поп културу. О "Битлсима" су писане књиге, снимани филмови и документарци. На универзитетима широм света проучава се феномен који су оствариле "ливерпулске бубе", воде се дискусије, трибине, академци пишу и докторске дисертације на тему популарног бенда у којем се истражује и анализира њихов рад, њихове песме свирају се свуда, помињу се у серијама, филмовима, свакодоневном говору...Обожаваоци широм планете ове године прослављају јубилеј и славе почетак успеха омиљеног бенда. Британски "Гардијан" недавно је позвао старије читаоце који су били на "Битлсовим" наступима да са њима поделе своја искуства и успомене када су први пут уживо чули Пола, Ринга, Џорџа и Џона заједно. На интернету се траже и плакати са првих свирки из септембра 1962. године, као и потписане плоче Love Me Do.
"Битлси" су од шездесетих били и остали један од најомиљенијих бендова на планети. Не постоји особа која не зна барем неколико њихових песама. Огроман је број успешних музичара који су управо "Битлсе" навели као ствараоце који су имали пресудан утицај на њихове каријере.
Ни 60 година касније, њихова музика није изгубила сјај. Иако је уврежено мишљење да млади данас немају сензибилитет за рок из шездесетих, многе би запањила чињеница колико тинејџера рођених у 21. веку жели да слуша и песме "ливерпулских буба".
- Редовно нам долазе купци који траже "Битлсе" - кажу за "Новости" у једној београдској продавници плоча. - Тренутно немамо њихова издања у продавници јер нисмо директни увозници, али када с времена на време и стигне нешто њихово, веома брзо се распрода. Млади од двадесетак година највише траже њихов чувени албум Abbey Road, док старија публика долази и због других издања, као што су Yellow Submarine, One, Red, Blue. Винилна издања нам купци траже много више, иако су знатно скупља. На пример, Abbey Road кошта 5.000 динара и људи свеједно купују, цена им није важна, док им је квалитет звука драгоцен.
ПРОДАЛИ МИЛИОНЕ ПЛОЧА
"ЛИВЕРПУЛСКЕ бубе" током каријере објавиле су 12 студијских албума, шест концертних плоча, 63 сингла и 68 музичких спотова. Процењује се да су продали више од 600 милиона носача звука. Од чувене четворке данас су живи Пол Макартни (80), који је и даље свира и снима албуме, и Ринго Стар (82). Џон Ленон настрадао је 1980. године у атентату испред његовог дома у Њујорку, док је Џорџ Харисон умро у новембру 2001. године од рака плућа.
У другој продавници плоча у главном граду, у мору носача звука, купце маме и три албума "Битлса" - One, Abbey Road и клутни Sgt. Pepper's lonely Hearts Club Band. И у овој ризници музике продавци су нам испричали да купци и те како траже "Битлсе":
- Имамо и старију и млађу публику која је заинтересована за "Битлсе". И даље су популарни после толико година. Пре неколико година имали смо бокс сет са свим њиховим албумима и то је брзо отишло. Публика се мало променила у последње време, раније смо рецимо имали више старијих који су долазили по "Битлсе", а сада нас више посећују млади од 15 до 25 година.
Ни тинејџери у старој Југославији нису били имуни на рок звук енглеске велике четворке.
- "Битлсе" сам почео да слушам у средњој школи, а до данас су остали један од мојих омиљених бенова - присећа се за "Новости" Милан В. (54) из Београда. - Преснимавао сам музику на касете и тако слушао. У то време нисмо куповали плоче јер их није било, али смо позајмљивали од другара који су их имали. И данас су редовно на мојој плеј-листи.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (2)