ЈОШ ИМА ВРЕМЕНА - ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ: Хоће ли се, после више од пола века, обуставити професионално снимање позоришних представа (3)

Вукица Стругар

14. 01. 2023. у 15:00

СТАРЕ књиге штампају се у новим издањима, слике похрањују у музејима, филмске траке изнова "рифрешују" у складу с модерним технологијама.

ЈОШ ИМА ВРЕМЕНА - ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ: Хоће ли се, после више од пола века, обуставити професионално снимање позоришних представа (3)

"Олимп" Фото Битеф

Једино се позоришна представа гаси сваке вечери са спуштањем завесе и буди са следећим извођењем - увек за нијансу другачија, неухватљива у јединствености стваралачког надахнућа. Али, кад једном сиђе с репертоара, њен одлазак је трајан и неповратан. Зато је за историју (не само) позоришта, од непроцењивог значаја да се сачува снимак представе, који ће генерацијама које долазе сведочити о глумцима, редитељима и репертоарима, са чијих рамена они треба да посматрају и процењују сопствену стварност и уметнички тренутак.

Колико је важно сачувати позоришни траг у времену, није требало ни објашњавати ни доказивати: од својих почетака и у складу са техничким могућностима, наша телевизија бележила је и архивирала позоришна достигнућа. Нажалост, први пут у својој историји сада је на прекретници да због смањења буџета преусмери средства на "исплативије" подухвате.

Фото: Н. Скендерија

Иван Меденица

- Добро је познато да снимак позоришне представе није исто што и живо извођење. Доживљај је сасвим другачији, а по савременим теоријама представа није оно што се дешава на сцени него оно што је између сцене и гледалишта - истиче Иван Меденица, уметнички директор Битефа и професор ФДУ. - Међутим, без обзира на ту јединственост и непоновљивост сценскога чина, снимци позоришних представа су од непроцењиве вредности. Они су,пре свега, једна од примарних грађа за проучавање позоришта из прошлости и једно од основних средстава за историју позоришта. Лично, на Факултету драмских уметности са студентима анализирам снимке великих, значајних представа. Дакле, то је и незамењиво наставно оруђе.

Позоришта генерално, подсећа наш саговорник, не поседују опрему с којом би могла да остваре квалитетне, добро урађене снимке представа, па се сматрало да је ово дужност националног сервиса, као што је његова дужност и архивирање културних садржаја.

- Не треба заборавити да је један од највећих успеха и подухвата у историји телевизије био пренос "Олимпа" Јана Фабра на 51. Битефу. Реализовале су га три екипе са стотинак људи, што је радикално у том дану подигло гледаност Трећег програма РТС-а - наглашава Меденица. - Битеф сваке године сарађује са РТС-ом који снима и емитује једну од представа са текућег издања Битефа. Између осталог, и да би публика ван Београда имала прилику да погледа нешто од најактуелнијег садржаја фестивала и самим тим светског позоришта. Остаје ми само да се надам да ће ова одлука, у општем интересу, бити преиспитана. И да ће се од ње одустати, уколико је донета, јер би све друго било неприхватљиво.

Жарко Ракић Фото Танјуг

Председник Програмског савета РТС Жарко Ракић каже да гледаоци као да су предвидели шта би могло да се догоди у наредном периоду, па су недавно исказали неке примедбе и сугерисали предлоге у вези са драмским садржајем РТС:

- Програмски савет је средином децембра прошле године одржао три јавне расправе о програмским садржајима РТС. Гостовали смо у Крагујевцу, Врању и у Београду - открива Ракић. - Оно што је било веома интересантно током тих изузетно посећених разговора је да су се чуле многобројне идеје за бољи садржај РТС. Па су тако, између осталог, учесници у расправи говорили о мањкавостима драмског програма. Било је добронамерних савета и мишљења да Радио Београд ради неупоредиво боље и занимљивије, и да би телевизија могла да се угледа на њихова искуства и са њима усагласи свој програм.

"Месец (дана) на селу" Фото Народно позориште Ужице

Ракић истиче да ће Програмски савет примедбе које су се чуле током јавне расправе унети у детаљан извештај, који ће бити прослеђен генералном директору РТС и Управном одбору куће.

- Надам се да ће наш извештај помоћи одговорним људима у РТС да прецизније утврде правце уређивачке политике и одговоре на нека питања која су стицајем околности занемарена, напуштена, или нису на довољно добар начин обрађена. То се, наравно, односи и на снимање драмских представа, односно на њихово архивирање, мада о томе до сада нисмо расправљали. Све ће бити у извештају, кад га завршимо и усвојимо, а онда га као препоруку упутимо одговорнима.

На питање да ли очекује повратну информацију, Ракић одговара:

- Пракса Програмског савета је да се после извесног времена анализирају резултати онога што је упућено руководству, тако да је за очекивати да се појави нека повратна информација, а све у намери да програмски садржаји буду што бољи. Улога медија у свему је веома важна. Полазим од тога да је добронамерна свака примедба и сугестија, па самим тим може и помогне да се ситуација поправи, а проблеми превазиђу.

ТЕАТРИ У СРБИЈИ

ЈЕДНА од последица оваквог потеза РТС посебно би могла да се одрази на театре у унутрашњости који немају новца ни за квалитетно "информативно" снимање:

- Не може се ни очекивати од позоришта, поготово оних из мањих средина, да располажу са таквом инфраструктуром. Јер, снимања изискују озбиљна финансијска средства - образлаже Меденица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?