ПОСТХУМНА ИЗЛОЖБА МИОДРАГА РОГИЋА (1932- 2022), У ГАЛЕРИЈИ РТС: Доследност сликара- алхемичара
ЈЕДНОМ од најдуговечнијих и изразито плодних стваралаца српске ликовне сцене - Миодрагу Рогићу (1932-2022), биће приређена прва постхумна изложба.
Његове слике поштоваци ће моћи да погледају од четвртка 9. фебруара, у 19 часова, у Галерији РТС (Таковска 10), када ће бити отворена поставка "У спомен доследности". О константности, истрајности и принципијелности с којом је Рогић следио свој уметнички пут, том приликом говориће Никола Мирков, председник Савета за ликовно стваралаштво РТС-а и ликовни критичар, редитељ, и уметников пријатељ Ђорђе Кадијевић.
Сликар и графичар, рођен у међуратном Београду, који је свој први цртеж објавио као тринаестогодишњак у листу "Дуга", у родном граду завршио је Академију ликовних уметности, чији ће потом бити професор, од 1961. до 1988. године. Предавао је графику и управо је у овој области стекао највише признања. И према мишљењу ликовних критичара "био је и остао један од најистакнутијих актера београдског графичког круга који је дао значајан културни допринос послератном препороду графике, од педесетих наовамо".
А за његове изразито фигуративне слике, својевремено је Пеђа Милосављевић записао да су оне истовремено и - предели. Рогић је био активан и с позне јесени свога живота: сликао, писао монографије, излагао, али се бавио и дигиталном штампом и ДВД презентацијом.
ОД АЛТАМИРЕ ДО ПИКСА, НИШТА НОВОМИСЛИМ да jе Пикасо најинвентивнији сликар свих времена који није открио ништа ново - тврдио је Миодраг Рогић, а записано је у монографији коју му је објавио УЛУС, чији је аутор Живојин Турински. - Шта заправо значи ново у сликарству, шта је ново у распону од Алтамире до данас? Човек настоји да се максимално изрази, да у свом делу, животу, пројектује оно што je његов сопствени садржај. Притом што jе већи проценат тог садржаја, толико jе и више тога што је ново. Према томе, тежити према некоj унапред задатој модерности мислим да није могуће.
- Покушавајући да пишем о Рогићевом сликарству, суочавам се са узбудљивим сведочанством о храбрости и доследности, о уверењу да вечитост уметничке тајне почива како на иновацији - формалној, тематској, значењској, технолошкој, развојној, тако и на иманентним својствима и елементима слике - бележи Никола Мирков, у каталогу изложбе у Галерији РТС. - Као што су у ћутању све речи, јер ниједна није изговорена (зато је ћутање најречитије), тако су у укоченим, здепастим, квазимонументалним Рогићевим облицима и људима, сви покрети. Људи као брда, предмети као фигуре, облици и масе, кроте и сажимају интеграл свих линија, свих покрета, свеколике могућности кретања.
Како примећује Мирков, "као што су у ћутању све речи, у белом су платну све слике":
- Ослобађајући своју слику из белине, тој слици слике света уметник не додаје, и не поистовећује је са варљивим предлошком, већ одузима, сажима, сабија, своди, компримује. Из безмерја белине, сликар-алхемичар реконструише остатке темељне слике и поново их оркестрира у целину - закључује се у каталогу ове поставке.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)