ПАНИКА ЗБОГ РАСКРИНКАВАЊА ЦВЕЋА ЗЛА: Титово реаговање на представу "Кад су цветале тикве" прво признање постојања Голог отока
ПРЕДСТАВА "Кад су цветале тикве", по истоименом роману Драгослава Михаиловића, лепи се за гледаочево око и срце без остатка. Један велики ринг и једна велика, тужна и пометена младост љуља се и ваља преко сцене, као авет. Тамно лице те младости у лудом пропњу и нагонској побуни, атмосфера душановачке четврти, време сукоба и судара, у којима једна младост препуштена себи самој, исказује се у свом пуном неореалистичком сјају, у свој својој суровости и нагости...
Редитељ Боро Драшковић ухватио се укоштац са тим чудесно економичним ковитлацом Михаиловићеве прозе, освајајући је по сваку цену, уз ризик... Глумци су цветали у заносу, у бунилу, цветали су и када "другарице бирају" и када живот бира. Миша Јанкетић је исказао драму Љубе Шампиона као цвеће зла, са димензијама пуне упечатљивости, Михаило Костић тумачио је Столета Апаша са унутрашњом загонетношћу, силином и пустоши. У Љуби Тадићу (стари Перишић) сажело се време пометње и неспокоја. Уверљиво до бола исказали су се Љубиша Јовановић и Љиљана Крстић.
Написао је ово Жарко Јовановић после премијере представе "Кад су цветале тикве" која се догодила 6. октобра 1969. у Југословенском драмском позоришту у Београду. Тадашњи позоришни критичар "Вечерњих новости" у тренуцима надахнућа није ни слутио да ће комад који је доживео велики успех код публике, после само пет извођења бити скинут с репертоара, а роман Михаиловића, по којем је написао драму, бити прогнан из библиотека и књижара. Додуше, већ прве вечери пажњу је привукло то што су високи партијски функционер Киро Глигоров и неколицина гледалаца средње генерације напустили позориште не дочекавши крај представе. Са пуно слутње, у листу "Студент" је пророчки објављено: "Брзо погледајте 'Тикве' док није пукла тиква! Прича се да су глумци болешљиви, навалио грип ових дана може да се деси да се позорје откаже."
УБРЗО ЈЕ ПРИЧА о београдском боксеру Љуби Сретеновићу, званом Љуба Врапче и Шампион, која је отворила тему насиља и први пут јавно проговорила о логору на Голом отоку, политичкој и полицијској тортури над неистомишљеницима у тадашњој Југославији, постала политички скандал. "Тикве" су ушле у забран јер су проговориле о теми о којој се скоро две деценије ћутало. Главном јунаку, боксеру који се не бави политиком, отац и брат су ухапшени због ИБ. О Голом отоку се до тада није уопште говорило, ни посредно, ни алузијама. То је била забрањена тема.
- У роману нисам поменуо Голи оток. Само сам поменуо Бакар, који је био задња пошта за Голи. После сам то у драми променио, можда зато што се, док смо припремали представу, отворено говорило о томе. Најпарадоксалније је то што је Тито у говору којим је забранио "Тикве" први пут јавно признао постојање Голог отока - причао нам је Михаиловић, који је и сам, као студент прве године књижевности, депортован на острво ужаса.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)