"ДРУГАРИ" УСРЕћУЈУ БОЈОМ И ОБЛИКОМ: Изложба нигеријског уметика Даниела Ошундароа и галерији "Икс витамин"

Миљана Краљ

28. 03. 2023. у 21:13

СТАВ нигеријског сликара, вајара и фотографа Даниела Ошундароа (1997) како је сврха уметности да усрећује људе, јасно је уочљив чим се нађете пред његовим радовима - упечатљивим, колоритним, ритмичним, готово веселим, попут афричке музике која покреће, озарује.

ДРУГАРИ УСРЕћУЈУ БОЈОМ И ОБЛИКОМ: Изложба нигеријског уметика Даниела Ошундароа и галерији Икс витамин

Фото: Икс витамин

На поставци PLAY ON CLASSICISM у београдској галерији "Икс витамин" (Ресавска 19), представио је слике у којима се поиграва принципима класицизма и наслеђем европске уметности, али из угла савременог посматрача и афричког уметничког наслеђа, као и серију скулптура "Другари". Ово је прва самостална изложба у Србији младог, али већ међународно признатог аутора, који је поред родне Нигерије, до сада излагао у Француској и Белгији.

Основне студије креативне уметности, дипломирао је на Универзитету у Лагосу у Нигерији, а потом и на Факултету ликовне уметности у Новом Саду, где је по завршетку студија добио почасну награду на оба универзитета.

- О Србији нисам знао много, тачније баш ништа, пре него што сам добио стипендију, на основу уговора који имају наше две владе - објашњава Даниел Ошундаро како је стигао на студије у Нови Сад, где је тренутно на мастеру. - Знао сам да су и раније долазили студенти из Нигерије и других делова Африке, у Југославију, односно Србију. Али, ништа више од тога.

МАЛО РАДИШ, МАЛО УЖИВАШ

ПОСЕБНО ми се допада Нови Сад, који је мање ужурбан од Београда - открива саговорник. - Тамо је мирније, мало радиш, мало се одмараш, па мало радиш, па уживаш... Допушта ти да будеш оно што јеси. И Академија је добра, добијате подршку професора која вам је потребна у раду. Генерално, допада ми се Србија као мирно окружење, које ми је инспиративно.

Поља његових ликовних интересовања су веома широка: изражава се у медијима слике, скулптуре, графике, графита и фотографије.

- Оно што ме је привукло да стварам слике које се ослањају на класична дела из историје уметности је, између осталог, начин на који су стари мастори градили композиције, употребљавали боје, сликали детаље... - прича саговорник. - То су изузетно вредна дела каква бих и ја желео да стварам, али у другачијем контексту, концепту, перспективи. Користећи те снажне класичне композиције, на истом платну спајам их са савременим елементима. Моја истраживања иду у правцу стварања моста између реализма и апстракције. Идеја тог спајања треба да доведе гледаоца до тога да помисли: "Ово ми је познато, негде сам то видео, али ипак има другачију перспективу".

С друге стране, вајарска дела из серије "Другари", настајала су кроз доста различиту праксу и ослањају се на сасвим другачију традицију:

- Требало ми је између три и пет година да, од много пропалих покушаја, откијем ове скулптуре, које носе мој уникатни потпис. Оне су аутенично моје, у њима сам највише присутан. Тражећи оригиналан облик дошао сам до фигура које називам "Другарима". Они су симпатични, могу да вас орасположе својим облицима, бојама. Чак и да вас учине срећним као прави пријатељи. Корени и инспирација тих скулптура су у афричкој уметности. У афричкој скулптури се не негују детаљи, попут очију, носа, уста, већ је важан утисак, емоција. И ови више апстрактни облици "Другара" су моја веза са афричком скулптуром.

О међусобним утицајајима уметности са европског и афричког континента, Ошундаро каже:

- Велики западни уметници 20. века били су инспирисани афричком уметношћу, али су и они утицали на стварање савремене афричке уметности, тако да је тај утицај био двосмеран. Пре свега се утицај афричке на западну уметност види кроз апстрактне форме, чега нарочито има у делима Пикаса, или Матиса.

Лично, тврди, не волим да следи друге уметнике, правце, већ радије проучава њихова дела, начин на који је њихов рад био примљен, када је био хваљен, или критикован:

- У историји уметности појединачне узоре налазим међу западним ауторима, углавом класичним. Они су оставили своја потписана дела, док је афричка уметност настајала тако да данас не знамо ко је стварао та дела у предходним епохама. Док, када су у питању савременици, волим Баскијата, јер и сам радим графите.

За сада, Ошундаро не правим велике планове шта ће радити када заврши мастер у Новом Саду:

- Волим спонтане ствари. Живот је живот, волим да ме изненади. Ако нешто дође, добро, ако не, опет добро - закључује уметник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

Ovo je najčešći uzrok preloma: Smatra se tihom bolesti