"ЕВРОПА НОСТРА" ОБЈАВИЛА ЛИСТУ СЕДАМ НАЈУГРОЖЕНИЈИХ СПОМЕНИКА КУЛТУРЕ: Помоћ бистричким воденицама
СТАРЕ воденице на реци Бистрици, где мештани истоименог села, надомак Петровца на Млави, још мељу брашно каменим жрвњем, нашле су се на овогодишњој листи "Седам најугроженијих споменика културе" организације "Европа ностра".

Фото Р. Краљ
У нетакнутој природи, дуж пет километара, од извора Бистрице, у подножју планине Велики Шумуровац, и њеног излаза из села, до данас је очувано 10 воденица и две ваљарице (за сукно), подизане од почетка 19. до средине 20. века. Најстарија је воденица Томашевић Бране, према турској тапији, датира из 1819 -1820. године.
- Заједно са другим стамбеним, духовним и комерцијалним објектима народне архитектуре, воденице у Бистрици чине јединствен рурални пејзаж, који сведочи о важном процесу производње хране некада присутном широм Европе. Иако су неке воденице и даље у функцији, цео комплекс у Бистрици је у процесу деградације због различитих природних фактора, али и неодржавања. Уз одговарајућу рестаурацију, интерпретацију и план одрживог културног туризма, воденице у Бистрици би могле постати одличан пример успешне ревитализације баштине која доноси вишеструку корист локалној заједници и привреди - пише у одлуци "Европе ностре", организације која очување споменика са ове листе подржава пружањем техничке експертизе и идентификовањем могућих извора финансирања за њихову санацију.
ПРВИ СРПСКИ ОЛИМПИЈАЦ
У ЦЕНРТУ села Бистрица налази се и својеврстан мини-музеј, који чува успомену на првог српског олимпијца - Драгутина Томашевића. Рођен 20. априла 1890, у породици Гаје Томаша, на наговор стрица, Драгутин је уписао трговачку школу у Београду, и придружио се Соколском друштву "Душан Силни". За учешће на 5. Олимпијским играма у Стокхолму 1912. квалификовао се победом у трци на 33 километра, Обреновац - Кошутњак, 1911.
Иначе, прилагођене планинским условима, воденице на Бистрици имају једноставно архитектонско решење: састоје од једне просторије, ређе две, а свака има по једна улазна врата са малим прозорчићем, док је простор са млинским каменом обично без прозора. Темељ је од камена спојеног кречним малтером, зидови од талпе и дирек-стубова, а кровови су са четири стране покривени црепом или бибер-црепом. Ваљарице су удаљене једна од друге око 100 метара и у непосредној близини извора реке Бистрице, а од воденице их разликује то што су полубрвнаре са двоводним кровом и по две просторије, за рад и за одмор.
На истом списку "Европе ностре", који се објављује сваке године, а на коме се својевремено нашао и манастир Дечани, међу седам најугроженијих су и железничка станица "Кортријк" у Белгији, партизанско гробље у Мостару, тврђава Чаквињи у Грузији, Кућа за окупљање сестринства, некадашње Моравско станиште у Клајнвелку, у Немачкој, парк Мементо у Будимпешти, културни простор Светог Стефана у Паштровићима.
Препоручујемо


ЕВРОПА НОСТРА: Очување културног наслеђа једнан од улова за приближавање ЕУ
05. 12. 2022. у 18:23

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

КАКО ЈЕ ПЕРКОВИЋ ПОСТАО ТОМПСОН: Надимак добио у рату
МАРКО Перковић Томпсон гостовао је у емисији Жељке Огресте на ХРТ-у 1997. године. Тада је открио како је настао надимак Томпсон.
05. 07. 2025. у 10:35
Коментари (0)