АРХИТЕКТА КОЈИ ЈЕ ЛЕТЕО ВИСОКО: Монографија о богатој заоставштини Војина Симеоновића (1900- 1978)

Миљана Краљ

20. 06. 2023. у 18:26

ПОСЛЕДЊА књига коју је написала недавно преминула професорка Ивана Симеоновић Ћелић, са коауторима Миланом Миловановићем, др Иваном Р. Марковићем и Савом Поповићем је монографија "Војин Симеоновић, архитекта и пилот", посвећена је њеном оцу.

АРХИТЕКТА КОЈИ ЈЕ ЛЕТЕО ВИСОКО: Монографија о богатој заоставштини Војина Симеоновића (1900- 1978)

Фото Музеј Цептер

Штампана је на 400 страница и богато је илустрована: реализованим пројектима, али и нереализованим (од којих су многи награђени), фотографијама дела и оним из приватног и јавног живота угледног архитекте, открива за наш лист Саво Поповић, и додаје:

- Монографија, међутим, није сликовница већ опсежни документ о животу и раду, атмосфери времена у коме је Симеоновић стварао, пре и после Другог светског рата, наручиоцима његових пројеката, конкурсима и пројектима, пријатељима и саборцима, забавама, путовањима, хобијима...

Фото Музеј Цептер

Аеро клуб

Већ 1932. године, на почетку успешне градитељске каријере Војин Симеоновић (1900-1978) реализовао је зграду Аеро-клуба у Васиној улици, која представља ремек-дело српске архитектуре између два светска рата, подсећа Поповић:

- То угаоно здање сложене структуре обезбедило му је истакнуто место међу домаћим архитектима тог периода и отворило врата за низ приватних поруџбина. Богатој клијентели пројектовао је виле на Дедињу, међу којима су данашње резиденције америчког, канадског, јапанског амбасадора... стамбене зграде од којих је посебно атрактивна она Александра Недељковића, у Улици Народног фронта.

Префињена синтеза

ПРЕМА запажању рецезента ове монографије, др Нађе Куртовић Фолић, иако у образложењу за стављање под заштиту Аеро-клуба пише да се сматра једним од најзначајнијих примера Арт деко архитектуре, аутори књиге су детаљном анализом свих сегмената грађевине закључили да се ради о знатно сложенијој композицији:

- У грађевини Аеро клуба је остварена префињена синтеза класичног и модерног, са елементима монуметнталног античког храма, рустичних сегмената ренесансних палата и сензибилном обрадом арт деко детаља, који својом свежином и оригиналношћу свакако остају најупечатљивији у сећању посматрача.

Скица за кућу за краљевиће на Дедињу, која није реализована

После Другог светског рата држава му се обратила као стручњаку који је за своја здања користио армирани бетон, добро познавао материјале и знао да нађе занатлије способне да реализују његове замисли, наставља саговорник:

- Од 1947. до 1958. године у најужем градском ткиву Београда изградио је на пет локација 11 вишеспратница. Међу њима прави бисер представља пословно-стамбена зграда на углу Македонске и Цетињске улице, данас нажалост прилично девастирана трапавим лепљењем плаката на стаклени прстен првог спрата - закључује Поповић.

Пилотирао хидро-авионом

РАДОМ на припреми монографије продубљена су првобитна истраживања о Војину Симеоновићу као архитекти, али су стручно протумачени и његови успеси у области пилотирања - пише у својој рецензији Хајна Туцић. Симеоновић је завршио војну обуку за пилота, у Кумбору, при морнарици. Возио је и хидро-авион.

- Посебно су важни нови подаци о објектима до којих су аутори дошли након вишемесечног теренског и архивског истраживања, али и евидентирани нови објекти и пројекти Симеоновића, резултат посебне истрајности Иване Симеоновић Ћелић у контактима са власницима кућа изведених по пројекту Симеоновића, као и страних амбасада које се налазе у одређеном броју објеката.

Фото Музеј Цептер

 

Монографија посвећена Војину Симеоновићу, сматра професорка Ирина Суботић, представља на изузетно комплексан и комплетан начин не само градитељски опус овог значајног ствараоца, већ пружа документарни увид у много шире поље и његових интересовања и његових ангажовања, чиме је дата слика интелектуалца у времену када се наша култура изграђивала на модернијим основама и када је таква врста стручњака била високо цењена и поштована:

- До свих тих детаља долазимо захваљујући драгоценој заоставштини која се у породици брижљиво чува, а о којој се - пре свега - побринуо сам архитекта Симеоновић, што је у нашој култури, нажалост, велика реткост.

До 9. јула, на изложби у Музеју "Цептер"  биће представљени оригинални архитектонски планови, цртежи, фотографије и лични предмети из породичне заоставштине архитекте Војина Симеоновића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

Коментари (0)

НАВИЈАЧИ СУ ЗАПАЊЕНИ: Прво сазнали да се Новак Ђоковић повредио, а сад и ово!