ЛИЧИНА ОТВОРИЛА СЕЗОНУ У ПАРИЗУ: Наши уметници враћају се у обновљени атеље у Међународном граду уметности
У ПОНЕДЕЉАК се сликарка Тања Личина упутила у Париз, да буде прва корисница, тек реновираног атељеа бр. 8217, Међународног града уметности - Citе Internationale des Arts, једног од два простора која су ту намењена нашим ауторима.
У обнову атељеа, у коме је београдска уметница, иначе рођена у Госпићу, већ започела рад, од априла до јула ове године, наше Министарство културе уложило је 40.000 евра, препознавши значај таквог резиденцијалног програма, који се одвија још од седамдесетих година прошлог века, у организацији СУЛУЈ-а. Други простор и даље чека реконструкцију.
- Још од 2017. део програма нове управе фондације Cite је реновирање резиденцијалних простора у Мареу и Монмартру - најпре из здравствено-безбедносних разлога, јер су рад и боравак били угрожени услед присуства азбеста у грађевинском материјалу, али и због нових програма Међународног града уметности, прилагођених захтевима савремене праксе - објашњава, за "Вечерње новости", Милан Ђорђевић, генерални секретар и даље активног Савеза ликовних уметника Југославије, који је поводом завршетка радова на овом атељеу недавно био у Паризу, са Вахидом Рамујкић, чланицом УО УЛУС-а. - Од СУЛУЈ-а, као дугогодишњег партнера, који има одређене привилегије, али и обавезе према Cite-у, очекивало се да учествује у процесу обнове. Наши атељеи нису били коришћени још од почетка короне, а чим је ново руководство СУЛУЈ-а започело преговоре на ту тему са Министарством културе, одмах је започето реновирање првог атељеа.
После грађевинских послова, пема речима саговорника, предстоји и важан задатак како да Србија ову могућност боље искористи за представљање домаће сцене, историје удруживања уметника, као и културне политике, што су препоруке и руководства Cite-a:
- На томе ће у наредном периоду СУЛУЈ радити са релевантним удружењима уметника и радника у култури из Србије, али и Културним центром Србије у Паризу, са чијим представницима смо се прошле недеље у Паризу састали Вахида Рамујкић и ја, и договорили сарадњу, како би се боравак наших уметника у Cite-у, што боље представио фрнанцуској јавностсти.
Подсећа саговорник и да је иницијатива за закуп атељеа 1977. потекла од Савезног фонда за међународну научну, просветно-културну и техничку сарадњу СФР Југославије. Cite, основан 1957. како би окупљао и размењивао уметнике из свих крајева света, понудио је Југославији закуп, прво атељеа од 40 метара квадратних у згради у Мареу, у Паризу, а потом су закупљена још четири атељеа и дата на располагање Савезу удружења ликовних уметника Југославије, како би их користили чланови свих репрезентативних републичких удружења.
- Тадашња откупна цена износила је приближно 130.000 француских франака (око 545.000 евра данас), што је половина реалне цене градње и опремања једног атељеа, а отплаћена је у неколико рата средствима Савезног фонда за унапређење ликовних уметности "Моша Пијаде" као и средствима СИЗ-ова за културу савезних република и покрајина - наставља Ђорђевић. - На тај начин, од 1982, уметници из Југославије, а касније Србије, Црне Горе, Хрватске и Словеније користили су атељее за боравак у Паризу.
Плејада домаћих аутора
КРОЗ Cite је, путем јавног позива, током деценија прошло више од 400 наших најугледнијих ликовних аутора. Неки од њих су Бранислав Карановић, Гордана Каљаловић, Милан Блануша, Јозеф Клаћик, Чедомир Васић, Слободанка Ступар, Ђорђе Одановић, Никола Марковић, Сања Томашевић, Невенка Стојисављевић, Срђан Ђиле Марковић, Милан Антић, Марија Шевић и многи други.
После распада Југославије, Хрватској и Словенији је сукцесијом припао по један, а СУЛУЈ је наставио да користи два атељеа - с уговором о закупу до 2060. године.
- Други наш атеље је још ван функције, и тако ће бити све до потписивања уговора о реновирању с Министарством културе, што и фондација Cite и СУЛУЈ очекују да буде реализовано до краја године, будући да је листа чекања велика. Многе земље су, лошим одржавањем атељеа, изгубиле право на даље коришћење. А са друге стране, неке попут Албаније, које их никада нису имале у Cite-у, намеравју да ове године закупе известан број атељеа за своје уметнике.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)