У БИБЛИОТЕЦИ САНУ КАМЕРНА ИЗЛОЖБА ПОСВЕЋЕНА МИЋИ ПОПОВИЋУ : Уметност - последња одбрана народа
ПРВИ догађај којим ће Српска академија наука и уметности, обележити век од рођења свога члана - сликара, ликовног критичара и теоретичара уметности, књижевника, филмског и позоришног редитеља и сценографа - Миодрага Миће Поповића (1923-1996), јесте камерна изложба која ће од данас бити отворена у Библиотеци САНУ.

Фото промо
Из фонда Бибиотеке, која иначе баштини милион и по књига, биће изложена прва издања Поповићевих дела - "Судари и хармоније" (1954), "Излет" (1957), "У атељеу пред ноћ" (1962), "Исходиште слике" (1983), "Велика љубав Анице Хубер"(1999), "Путописни дневници", (2006) и "Свети Антун" (2016). Поставку, чији је аутор Сања Петровић, чине и ликовни есеји и критике, каталози изложби, књиге које је илустровао, монографије и чланци о њему.
Експонат је и приступна беседа САНУ, коју је насловио "Уметничко дело као последња одбрана једног народа" (штампана је у "Гласу САНУ", Одељења ликовне и музичке уметности, 1988). Биће изложене и репродукције слика које је са супругом поклонио родном граду, а објављене су и каталогу "Мића - Вера: стална поставка слика Миће Поповића и Вере Божичковић Поповић" (издање Центра за културу "Вук Караџић" у Лозници).
Рестроспектива и научни скуп
ЗА дописног члана САНУ изабран је 1978, а њен редовни члан постао је 1985. Добитник је многих значајних награда и признања, а почетком јесени САНУ ће Поповићеву стогодишњицу обележити и великом изложбом у својој ликовној галерији (на месту где је 1982. његова рептроспектива оборила рекорд посећености, са пола милиона гледалаца). У част његовог живота и опуса биће организован и научни скуп.
Родну Лозницу напустио је још као дете, а школовао се у Београду, где је и похађао Академију ликовних уметности у класи професора Ивана Табаковића. Као један од оснивача данас чувене Задарске групе, 1947. је искључен са Академије. Прву самосталну изложбу имао је 1950, а годину дана потом добио је тромесечну стипендију за Париз.
У Француској, и тада светској престоници уметности, живео је од 1952. до 1954. Почетком осамдесетих боравио је и у Њујорку, где је 1982. предавао сликање и цртање као гостујући професор на Њујоршком државном универзитету у Олбанију.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)