ОГЛАСИЛИ СЕ ИЗ АМБАСАДА САД ЗА "НОВОСТИ": Шта кажу о филму Радоша Бајића "Хероји Халијарда"

Борис Субашић

18. 08. 2023. у 13:19

САМОЗВАНО мултикултурално Сарајево се острашћено острвило на три инсерта још недовршеног филма "Хероји Халијарда" приказана малобројној стручној публици на Сарајево Филм фестивалу.

ОГЛАСИЛИ СЕ ИЗ АМБАСАДА САД ЗА НОВОСТИ: Шта кажу о филму Радоша Бајића Хероји Халијарда

vikipedija

Организатори су се посули пепелом и оптужили српски "Телеком" за "подметнути ревизионистички материјал" о томе како су припадници Југословенске војске у отаџбини и српски народ 1944. спасавали оборене америчке авијатичаре.

 

Иако филм Радоша Бајића "Хероји Халијарда" није ни приказан, на њега се комесарски обрушила Бењамина Карић, градоначелница Сарајева: "Дража Михаиловић је пресуђени ратни злочинац у Другом светском рату, као и Ратко Младић и Радован Караџић током агресије 1992-1995. године. Покушаји рехабилитације Драже Михаиловића и четничког покрета у Сарајеву су недопустиви!"

википедија

Орден Легије за заслуге којим је амерички председник Труман одликовао Дражу Михаиловића због мисије Халијард

Сарајевске власти кипте од беса и на америчко-српске свечаности које се одржавају у Прањанима, одакле су 1944. ка Барију полетали авиони са америчким ваздухопловцима које су после рушења њихових летелица од Немаца спасавали равногорци и српски сељаци.

"Вечерње новости" су се обратиле амбасадама САД у БиХ и Србији да прокоментаришу сарајевску кампању против филма о мисији "Халијард".

википедија

Амерички војници сваке године полажу венце у Прањанима

- Чињеница је да су у операцији "Халијард", током Другог светског рата, спасени многи амерички авијатичари и цивили који су рискирали своје животе како би поразили нацистичку тиранију у Европи. Сједињене Државе су и даље захвалне појединцима који су рискирали своје животе како би спасли америчке авијатичаре, али се недвосмислено противимо искривљеном и непоштеном приказу историје. Политички програм Југословенске војске у отаџбини и степен њене сарадње са силама Осовине током Другог светског рата опсежно су документовани, а ниједно није вредно слављења нити величања - пише у одговору Уреда за односе с јавношћу Амбасаде САД у БиХ.

Из Амбасаде САД у Србији стигао је нешто другачији одговор, у коме су спасиоци, ипак, Срби, а не "појединци".

- Дипломата сам, нисам филмски критичар или историчар; радим у Србији, тако да не могу да говорим о филму који још није изашао, нити да коментаришем реакције званичника Босне и Херцеговине. Операција "Халијард" је била веома важна тачка америчко-српске сарадње, када су обични људи, Срби, преузели изузетне ризике да спасу животе Американаца који су и сами ризиковали све у борби против нацистичког терора у Европи. Историја Другог светског рата на Балкану је сложена, али овај период се истиче као пример онога што Срби и Американци могу постићи заједно као савезници. То је тај дух партнерства који обележавамо сваке године, заједно са породицама и потомцима храбрих мушкараца и жена који су спасли америчке авијатичаре, на чему ће амерички народ остати заувек захвалан. Чак и док славимо досадашњу сарадњу, крајњи задатак дипломатије је да гледа унапред, а не уназад. Као што сам рекао на прошлогодишњој комеморацији, операција "Халијард" нас подсећа на оно за шта смо способни када радимо заједно, увећавајући моју наду да можемо поново да будемо савезници - одговорио је амбасадор Кристофер Хил.

википедија

Генерал Михаиловић са спасеним америчким ваздухопловцима

Амерички председник Труман је 1948. постхумно одликовао генерала Михаиловића орденом Легион оф Мерит (Легија за заслуге), једним од највиших америчких војних одликовања која се могу доделити и странцима, због спасавања авијатичара у мисији "Халијард". Орден је додељен на инсистирање генерала Двајта Ајзенхауера, главноокомандујућег западних савезеника у рату у Европи, који је 1953. изабран за председника САД.

Како је могуће да данашње америчке дипломате из Сарајева не познају ове чињенице које су лако доступне? Одговор смо потражили од историчара др Милоша Тимотијевића, који је још 2020. у изузетној књизи "Мисија Халијард" у издању "Службеног гласника" наговестио управо оваква тумачења историје.

- Суштина политике редовно су прагматична решења. Све велике силе понашају се на тај начин, па ни Америка није изузетак и то је много пута показала током 20. и почетком 21. века. Није изненађујуће што се Амбасада САД у Сарајеву дистанцирала од улоге генерала Михаиловића и ЈВуО и њихове улоге у акцији спасавања америчиких авијатичара током операције "Халијард" 1944. и подржала бошњачко-хрватски наратив о издајничко-злочиначкој улози Драже Михаиловића. Објективно сагледавање компликоване улоге генерала Михаиловића свакако је у другом плану у односу на дневнополитичке императиве који налажу сарадњу са бошњачким и хрватским политичким факторима у БиХ - прокоментарисао је др Тимотијевић.

википедија

Раавногорци из обезбеђења аеродрома у Прањанима крај америчког авиона за евакуацију

ПРЕДСЕДНИЦИ ЗА ДРАЖУ

ЧИЊЕНИЦА да је председник Труман одликовао генерала Михаиловића, дуго је прикривана од шире јавности, јер би такав гест реметио спољнополитички приоритет САД после 1948, подржавање Тита против Стаљина, каже др Милош Тимотијевић:

- Тек 1967. јавност САД је на инсистирање републиканског конгресмена Едварда Дервинског, секретара Удружења ветерана САД, сазнала за ово одликовање. Томе је претходио и гест америчког политичара Ричарда Никсона, који је 21. априла 1966. током кампање за избор председника САД писмено захвалио генералу Михаиловићу, четницима и српском народу за спасавање америчких пилота. Слично је поступио и Роналд Реган док је био гувернер Калифорније и водио кампању за председничке изборе. Градоначелник Лос Анђелеса Том Бредли прогласио је 17. јул 1986. Даном сећања на генерала Михаиловића, на 40-годишњицу његове смрти.

И СКОТ СЕ ЗАЛАГАО ЗА ФИЛМ

ЉУДИ из "Парамаунта" тренутно снимају филм у Београду и препоручио сам им да прочитају књигу (Грегорија Фримена) "500 заборављених", која говори о мисији "Халијард". Јер то није само историја, него је све базирано на истини и са пуно емоција, што је предуслов за добар филм. Ту су Срби показали најбоље што човечанство може да покаже - говорио је 2018. амерички амбасадор Кајл Скот. Књига "500 заборављених" је само једно од мноштва сведочанстава да су Срби, народ и припадници ЈВуО, спасли више од 500 америчких авијатичара, иако су ови, пре него што су им Немци срушили авионе, бомбардовали Србију. Српски народ им је праштао уверен да се боре против заједничког непријатеља.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (12)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује које санкције су управо укинуте Русији