ШЕЗДЕСЕТИХ ЈЕ БИЛО ВИШЕ СЛОБОДЕ НА ФИЛМУ: Британска глумица Шарлот Ремплинг у Новом Саду
ПОЗНАТА британска филмска и позоришна глумица Шарлот Ремплинг гостоваће у четвртак 12. октобра у Српском народном позоришту у Новом Саду са представом „Шекспир/ Бах“ позоришта “Centre International de Créations Théâtrales / Théâtre des Bouffes du Nord“ из Париза.
Овом представом биће затворено јублиарно издање 10. Шекспир фестивала нашег редитеља Никите Миливојевића.
- У односу на шездесете и седамдесете, када сам почињала на филму, време је било другачије.Било је више слободе на филму за неке табу теме.Ми смо осећали да радимо нешто другачије,уживали смо у том раду и заиста сам била срећна што сам била ту у тим тренуцима.Данас се променило схватање филма, умешале су се технологије, али ја мислим да ће филмска индустрија опстати.Желим да верујем у то – одговорила је је Ремплингова на питање новинара „Новости“ о будућности филмске индустрије.
У сутрашњој представи Шекспир/Бах публика најстаријег српског театра имаће прилику да доживи комбинацију Вилијама Шекспира (1564-1616) и музичке свите Јохана Себастијана Баха (1685-1750) у извођењу Шарлот Ремплинг и Соње Видер Атертон (виолончело). Реч је о поетском дијалогу између двојице великана књижевности и класичне музике.Представа је настала продукцији чувеног позоришта Питера Брука Théâtre des Bouffes du Nord“ у Паризу, на чијој се сцени и изводи.
Ове две уметнице пре десет година су по први пут спојиле своје таленте представом “Danses nocturnes” која комбинује поезију и књижевност кроз свите за виолончело Бенџамина Бритена и текстове песникиње Силвије Плат.Њихова друга сарадња заправо је сусет универзума Шекспира и Баха.
Ремплингова је у каријери дугој готово 50 година наступила у филмовима на енглеском, француском и италијанском језику познатих редитеља од Лукина Висконтија до Франсиса Озона,оставивши препознатљив траг магнетичном глумом и атрактивном појавом.
Филмску каријеру започела је 1965. и од тада је значајне улоге остварила у филмовима Џорџи (1966), Сумрак богова (1969), Ноћни портир (1974), Збогом, моја драга (1975), Сећања на звездану прашину (1980), Пресуда (1982), Анђеоско срце (1987), Војвоткиња (2008) и Средиште олује (2011).
Награђена је Почасним златним медведом за животну дело (2019),Сребрним медведом и Наградом европске филмске академије за најбољу главну глумицу у филму “45 година” ( 2015) редитеља Ендруа Хејга.За исту ролу први пут је била номинована и за Оскара.Године 2001. додељен јој је Орден Британске империје, а 2002. и француски Орден Легије части.
У области музике, Соња Видер-Атертон такође заузима истакнуто место. Живахна виолончелисткиња и композитор, придаје велики значај савременом стваралаштву и другим уметностима.
Покровитељи 10. Шекспир фестивала су Покрајинска влада, Министарство културе, Град Нови Сад,Општина Инђија, УНИQА. Продаја улазница почиње у среду 20. септембра по цени од 1.500 динара.Од 25. септембра цена улазнице износиће 1.800 динара.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)