АЛЕКСАНДАР НОВАКОВИЋ О КЊИЖЕВНОЈ СТУДИЈИ У КОЈОЈ СЕ БАВИ СТЕРЕОТИПИМА О НАШЕМ НАРОДУ У АМЕРИЧКОМ ФИЛМУ: Сиромашни и демонски Срби у калупу
КАКО је и зашто двочасовни неми филм "Весела удовица", заснован на либрету популарне оперете Франца Лехара, снимљен под редитељском палицом контроверзног Ерика фон Штрохајма - холивудско остварење из давне 1925, раскошно продуцирано, снимано уз учешће мноштва статиста међу којима се нашао и будући суперстар Клерк Гејбл, подигло праву буру у нама (у сваком погледу) блиској, а од Холивуда по свему удаљеној Црној Гори? Начин на који су у овој филмској причи представљена "Црна Гора" и "Црногорци", те оживљен стереотип о њима као ленчугама и нерадницима, подстакао је чланове породице Петровић на тужбу на основу које је велики "МГМ" морао да исплати одштету потомцима великодостојничке лозе, да се обавеже да се постојбина јунака у римејку неће звати Монте Бланко (што превише јасно асоцира на Монте Негро), док су Црна Гора и Италија (постојбина рођака им Савоја) изузете од дистрибуције... Управо је овај филм одабран као први од двадесетак репрезентативних примера "коришћења" стереотипа о народима нашим, овдашњим, у последњих стотинак година холивудске кинематографије. Пробрао их је Александар Новаковић, и сабрао у књизи насловљеној "Срби у америчком филму (1925-2023)", објављеној у издању куће "Пресинг".
Новаковић је открио да је књига плод, и логична "последица" дугогодишњег истраживања, јер његов магистарски рад на Факултету драмских уметности је био на тему "Словени у англосаксонској драми", а докторска дисертација на ФДУ носи наслов "Странци у српској драми (1734-1990)".
Срби су кроз све те пројекте дефиловали не само као редитељи, сценаристи и глумци већ, што је у фокусу ове књиге, управо као протагонисти који су често уклапани у америчке стереотипе о народима Јужне и Источне Европе.
- Неретко бркани с другим народима, доживљавани као део "словенског мора" које је крајем 19. века запљуснуло Источну обалу САД, Срби су кроз бројна филмска и телевизијска остварења доживљавани као сиромашни, необразовани емигранти, физички радници, највише у рудницима и челичанама, храбри ратници, полицајци али и полудемонска бића, да би, с ратовима на територији бивше СФРЈ, деведесетих година прошлог века, доживели "трансформацију" у демоне. Остаје да се види да ли ће доживети још једну трансформацију или ће остати у демонском лимбу уз друге "дежурне негативце" а зарад одређених дневнополитичких потреба - наводи Новаковић (48), дипломирани драматург и историчар, који има за собом 18 објављених књига, од романа, збирки прича, афоризама, песама, преко научних студија до драма, пише за радио и позориште, а као сценариста је потписао и разне пројекте за телевизију.
"Људи мачке" (1942) Жака Турнијеа, незаобилазан је пример те стереотипне карактеризације, као филм у коме се може чути и српски језик, видети кафана "Београд", док је јунакиња (и жена-мачка?) Српкиња, баш као и "Маријини љубавници" (1984) Андреја Кончаловског који је, како наводи Новаковић, сам признао да је, како Руси више нису били толико популарни у Холивуду осамдесетих, сам "посегнуо" у дубине поменутог "словенског мора" и "извукао" Србе. Отуда Браунсвил у Пенсилванији, градић са бројном српском заједницом и православном црквом, и јунаци - српски емигранти који раде у челичани, посве у складу са стереотипом.
Као најбизарнији од наведених примера, и флагрантну лаж, Новаковић издваја наслов "Четници, борбена герила" (1942) Луја Кинга, пропагандни филм о четницима као ослободиоцима, у коме су практично партизани из стварности замењени четницима, а Тито - Дражом.
Последњи филм о коме Новаковић пише јесте трилер "Сезона убијања" (2013) у коме Џон Траволта тумачи бившег српског војника који жели да се освети за смрт своје породице злогласном америчком генералу кога игра Роберт де Ниро.
Новаковић издваја и примере где су јунаци српског порекла, насупрот сталном тренду "демонизације", представљени као сложенији ликови, вишеслојно, чак као позитивци.
- "Четири пријатеља" по сценарију Оскаром овенчаног Стива Тешића, говори о детету сиромашних српских емиграната које је студент, интелектуалац, човек, заокружен драмски лик - наводи аутор књиге говорећи о лику који се зове Данило (као и један од протагониста "црногорске" верзије "Веселе удовице"!). - Такав је јунак и инспектор Вуковић, један од носећих ликова у "Живети и умрети у Л. А." Фридкина. Не смемо заборавити ни чињеницу да је Дејвид Боуви тумачио чувеног Србина, Николу Теслу, у филму "Престиж"...
Сам назив књиге "Срби у америчком филму" и насловна страна на којој је оскаровац нашег порекла, глумац Карл Малден, могли би збунити читаоце, који могу стећи утисак да је реч о књижевној студији која се бави уметницима са наших простора који су успели у Холивуду.
Ипак, Новаковић истиче да је, иако се овде спомињу глумци и режисери који су остварили значајан успех у "фабрици снова", његов циљ био да истражи конкретне ликове Срба у америчкој кинематографији, начин на који су људи нашег порекла (д)оживљени у њиховим сценаријима.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)