МЕЦОСОПРАН ЉУБИЦА ВРАНЕШ, ЗА "НОВОСТИ": И у опери ме води тимски дух
ОПЕРСКУ уметницу Љубицу Вранеш широм Европе публика памти као Кармен, јер она у себи носи све оно што Кармен јесте - плени и осваја, колико појавом, ликом и стасом, толико или још више гласом, препуним темперамента и свежине коју је задржао од младости. Овај мецосопран, школован у последњој класи Радмиле Бакочевић, примадоне и чувеног педагога, публика ће чути у још много разноврсних улога, а Љубица здушно навија за повратак великих представа, тзв. "гвозденог оперског репертоара", у њену матичну кућу, Оперу Народног позоришта у Београду.
- Свака оперска кућа, па и београдска, требало би да заснива репертоар на представама као што су "Кармен", "Риголето", "Набуко", "Боеми", "Травијата"... Волела бих да се у Народно позориште врати и "Дон Карлос", "Риголето" је требао да режира велики Јагош Марковић, услед чијег је прераног одласка продукција стопирана. Недавно ме је растужила вест да је "Кармен" скинута са репертоара, а то је једна од опера на које публика хрли у целом свету, притом Народно позориште има ансамбл и све остале предуслове да је (п)одржи - наводи Љубица, која је Кармен певала у десетак различитих продукција, свим међусобно различитим, па и у оној сасвим јединственој рок верзији.
Постали сте обожавана Кармен и у Румунији, где се остварили велике улоге - откуд баш тамо?
- То је занимљива прича, отишла сам на аудицију и тамо ме је видео Корнелије Мургу. Не желећи да моја појава утиче на њега и његово мишљење, спустио је поглед и само слушао мој глас. Тако се уверио да пред собом има праву Кармен. Он је касније за мене створио продукцију "Кармен", али у међувремену сам певала у Румунији, Фенену у "Набуку" у Темишвару...
Рок-верзија "Кармен" изведена у Крајови била је светски спектакл, отварају ми се врата И националне опере у Букурешту где сам три сезоне била једина Кармен. У Румунији сам певала и Сантуцу у "Кавалерији", Еболи у"Дон Карлосу" и друге улоге, све до насловне роле у "Самсону и Далили", продукцији која је нажалост због пандемије доживела тек пар извођења.
Примадона Радмила Бакочевић, сопран, у чијој сте класи дипломирали и магистрирали, остала је ваш животни ментор. Јесте ли имали и друге, можда неку певачицу мецосопранског фаха?
- Радмила је за све нас била и остала попут друге мајке, до данас бди над нама и прати нас. Могу вам открити да сам, први пут сазнавши да сам у другом стању, то најпре јавила Ради па онда својој мајци, што говори о томе какав однос Имамо. Имала сам привилегију да кратко сарађујем и са Бисерком Цвејић, која ми је и уручила награду за мецосопран, но поред Раде најзахвалнија сам мушким педагозима. Пре свега Николи Китановском који ме је много научио и који ме је винуо у свет, могло би се рећи.
Као Вршчанка, оперу сте први пут уживо слушали посетивши представу са школом, да ли је Кармен била та која вас је занела као девојчицу?
- "Концерти у подне" на тадашњем другом програму, које сам обожавала, остали су ми у сећању као пут ка откривању музике и опере као животног опредељења. Дивила сам се Радмили и Бисерки, Милки Стојановић, али и Јадранки Јовановић и другим певачицама. Ипак, није "Кармен" била та која ме је прва освојила, већ "Норма" и "Каста дива", арија у коју сам се неповратно заљубила. Све те дивне арије и гласови дале су ми крила и охрабриле ме да пођем путем уметности и развијам свој дар, да радим на свом гласу који сам умногоме изградила сама и усавршила захваљујући природним предиспозицијама и таленту, док су ме педагози усмеравали и подстицали.
Имају ли млади данас кад као да је минулог доба великих дива али и педагога, довољно прилике да чују и заволе оперу?
- Не знам посећују ли данас ученици оперу са школом, свакако је оперских кућа премало, али са друге стране заиста је видно интересовање младих за певачке одсеке. Вероватно схватају да, без обзира на то коју врсту музике желе да изводе, ваља научити основе певања, стећи технику. Требало би осмишљавати програме који би популаризовали класичну музику и оперу И приближити их што већем броју људи, и на тај начин подстицати неговање правих вредности у овом времену када је све сувише доступно а животе носимо у својим телефонима...
И сами сте и те како ангажовани на популаризацији опере. Били сте у жирију емисије "Никад није касно", опробали сте се и као телевизијски водитељ. И даље осмишљавате разноврсне пројекте?
- Са колегом завидне каријере Драгољубом Бајићем, који је постао професор на ФМУ, осмислила сам програм "Пијатељи заувек", емитовао се две сезоне на РТВ а надам се да ћемо наставити да га радимо на некој другој телевизији. Нас двоје смо одржали и низ концерата широм земље у склопу пројекта "Путевима српских лепота" и "Путевима војвођанских лепота", основали ансамбл "Беллезза Серба" од најбољих и најлепших гудачица, и позивали колеге да са нама деле сцену на тим наступима. Изводили смо класичну и филмску музику, а сваки концерт се завршавао песмом "Ово је Србија".
Треба нам што више таквих програма, треба промовисати лепоту Србије и праве вредности.
Потичете из спортске породице, и сами сте се бавили спортом. Да ли налазите сличности између начина живота професионалних спортиста и оперског певача?
- Играла сам кошарку, једне године и у првој лиги, за "Хемофарм", али све сам то напустила због певачке каријере. Спорт ми је много пружио, и поред тога што и у овој професији водим пођеднако дисциплинован начин живота - увек се и у свему понашам "спортски", имам врло изражен тај тимски и победнички дух. Волим да око себе имам најбоље људе, тим, онај који побеђује, који заслужује најснажније аплаузе... То сматрам важним и ретким у ово доба индивидуализма.
Као професионално и приватно остварена жена, срећна супруга и мајка, шта бисте пожелели читаоцима "Новости" за празнике?
- Желим им да нову годину дочекају, и целу је проведу, у здрављу и срећи, поред оних које воле.
Представљам Србију у Охриду
У ИШЧЕКИВАЊУ нових великих рола на матичној сцени, планирате ли поновни одлазак у иностранство?
- Свесна сам да сам у позицији да бирам шта ћу, где и колико певати, и зато сам одлучила да овог лета наступим само на два престижна фестивала - на Охридском лету представљаћу Србију, док ћу на фестивалу у Пловдиву певати Кармен у античком театру.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (10)