ОБНОВА "ГАЛАКСИЈЕ" - УЖИВО: Следећег уторак конзревација монументалног дела, специјално израђеног за Јосипа Броза Тита
НИЈЕ реткост да се у светским музејима, конзервација и рестаурација неких великих и значајних дела одвија јавно (за обнову Рембрантове "Ноћне страже" све се и директно преносило из Ријксмузеумa на јутјуб-каналу), а овој пракси наредне недеље придружиће се и Музеј Југославије.
Публика ће, од следећег уторка, у згради Музеја "25. мај" моћи да прати радове на конзервацији "Галаксије", једног од највећих цртежа насталих у Југославији, који је словеначки уметник Нејч Слапар специјално израдио и поклонио Јосипу Брозу 1976. године.
Ово дело настало као реакција на светске уметничке трендове шездесетих и седамдесетих година димензија је 2,17 пута 10 метара. Тај монументални формат цртежа био је један од главних разлога за доношење одлуке да се конзервација изведе у просторијама музеја, откривају за "Новости" чланови тима који су се упустили у овај пројекат - Ана Панић, музејска саветница, Милан Милосављевић, сликар-конзерватор и Тања Лошић, графичарка-рестаураторка:
- Уметничка дела на папиру овог формата су код нас ретка и простор музеја је пружио могућност да се на конзервацији не ради парцијално, сегмент по сегмент, него тимски, сагледавајући цео цртеж и његове проблеме одједном. Сами конзерваторско-рестаураторски задаци и нису били толико комплексни, колико маратонски формат и константна репетиција поступака.
Поред специфичног формата, неуобичајеног за цртеж "Галаксија" је значајна јер представља врх Слапаровог концептуализма, везаног за оптичку уметност и геометријску апстракцију, ретке појаве у југословенској уметности.
- Уметник је овим делом желео да отвори дијалог између гледаоца и природе (коју представља слика) и сведе васиону (материју) на ниво дводимензионалности при томе јој додајући нове оптичке димензије и акценте - објашњавају стручаци МЈ. - Према речима Слапара, одлука да направи цртеж тушем великог формата дошла је спонтано - занимао га је углавном оптички ефекат који би имао на посматрача када га посматра из различитих углова или посматрачких тачака на различитим растојањима у простору. Слапарова дела увек су испуњена визуалним триковима и оптичким илузијама, које варају перцепцију гледаоца. Цртеж је пожелео да уручи Титу приликом његове посете Крању, али како то није било могуће због протокола, накнадно га је послао у Београд и добио захвалницу из Кабинета председника Југославије, коју је чувао као драгу успомену.
Пре неколико месеци Музеју Југославије се обратио Месни музеја града Љубљ
Драгоцени савети
СЛИКАР, музичар и филмски уметник Нејч Слапар (1945- 2024) преминуо је пре 10 дана у родном месту Стражишче, код Крања. Музејски саветник Ана Панић, која руководи ликовном збирком МЈ, у којој се налази рад "Галаксија", била је пре тога са њим у контакту и дао јој је драгоцене податке о начину рада на цртежу, врсти мастила и картона, што је било од великог значаја конзерваторима.
- Пре шест година Слапар је посетио наш музеј са кустосом Лошког музеја и историчарем уметности Боштјаном Сокличем. Том приликом су нам тражили дигиталну репродукцију цртежа "Галаксија" која је у смањеним димензијама (0,9 пута 4 метра) била изложена у Цанкарјевом дому у Љубљани 2022. - истиче Панићева.
ане са жељом да укључе цртеж из фонда наше културне институције, у групну изложбу словеначких уметница и уметника "Проширени вид", која ће се бавити управо феноменом који третира "Галаксија" - перцепцијом и јазом у перцепцији како би заварали чула. Уметник се, тврде у МЈ, радовао изложби, коју нажалост неће моћи да види - преминуо је 3. јануара ове године.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)