ХОЛАНЂАНКА СЕ СА СРБИМА БОРИЛА ПРОТИВ ТУРАКА: Професор Рене Гремо годинама истражује о Жани Меркус - Јованки Орлеанки Херцеговачког устанка

Јованка СИМИЋ

19. 01. 2024. у 07:00

ПОСТДИПЛОМАЦ историје из Холандије Рене Гремо осамдесетих је у Београду изучавао феномен заветованих девојака "вирџина" све док у литератури.

ХОЛАНЂАНКА СЕ СА СРБИМА БОРИЛА ПРОТИВ ТУРАКА: Професор Рене Гремо годинама истражује о Жани Меркус - Јованки Орлеанки Херцеговачког устанка

Приватна архива

А онда је, у једној фусноти, наишао на податак да је његова сународница Жана Меркус (Џакарта, 1839 - Утрехт, 1897), богата и образована наследница, феминисткиња и основатељка мреже болница у Француској, била једина жена - добровољац у Херцеговачком устанку 1875. и Српско-турском рату 1876. године. И то раме уз раме са легендарним војводом Мићом Љубибратићем (Требиње, 1839 - Београд, 1889).

Гремо је био запањен тим сазнањима. Ни у књигама историје ни у свести људи у његовој земљи није било трага о Жани Меркус, јединственој међу хиљадама српских устаника, амазонки херцеговачког устанка, српској Јованки Орлеанки којој је Ђура Јакшић посветио песму "Добродошлица Јованци Меркусовој".

- Омамљен тим сазнањима, вратио сам се из Београда кући у силној жељи да истражим Жанину биографију. У архивима сам нашао само неколико новинских текстова из 1876. године када су она и Љубибратић после пропасти устанка, спроведени у затвор Линц у Аустрији - открива, за "Новости", професор Гремо, с поносом показујући на две књиге с његовим потписом "Војвода Мићо Љубибратић Херцеговац (1839-1889) споменица" и "Громогласно амазонство једне холандске фрајле: Жана Меркус у Херцеговини и Србији за време устанка и рата 1875-76, грађа и прилози" (издање удружених Архива Републике Српске) које су у уторак вече захваљујући домаћину Зорану Колунџији представљене у Галерији "Прометеј" у Новом Саду.

* У којој фази истраживања сте схватили да су биографије војводе Љубибратића и Жане неодвојиве?
- Најпре ми је био занимљив податак да су рођени исте године. Затим да су обоје веома образовани - она је говорила седам језика. У духу својих начела здушно је притекла у помоћ хришћанима. Била је веома побожна желела је да се Босна и Херцеговина ослободи турског ропства. Устанике у Херцеговини значајно је и финансијски помогла. Била је неустрашива. На коњу, наоружана, јуришала је на Турке, увек уз барјактара. Љубибратић је такође био образован човек. Мало је познато да је 1895. начинио први превод Курана на српски језик.

И Братунац и Поточари

ПРЕ десетак година били сте глас разума у свеопштој хистерији да су у рату у БиХ жртве били и српски цивили, да је у Сребреници почињен злочин али не и геноцид. Да ли ће пуна истина морати да се чека век и по као у случају двоје јунака ваших књига?

- Надам се томе. Истина увек нађе пут. Својим пријатељима и познаницима увек говорим - када идете у Поточаре, неопходно је да посетите и Братунац. Жртава је било на свим странама, не само на муслиманској. Та однегована једностраност је негативна хипотека и препрека наставку суживота у тим крајевима.


* Осим што сте биографијом о Жани на холандском језику "отворили очи" својим сународницима, како сте доживели сазнање да ми Срби још увек дугујемо монографију војводи Љубибратићу?
- Надам се да ће Жанина биографија бити преведена и на српски језик. Међу тим корицама је немали број текстова које сам написао на српском и енглеском језику. Љубибратићева биографија ме одмах импресионирала. Био је шеснаестогодишњак када је приступио устанку Луке Вукаловића и убрзо му је постао десна рука. Морам да нагласим да сам у овом случају ја само приређивач зборника. Али тако значајна личност заиста заслужује велику монографију. Тим пре што је он оставио пуно докумената и записа које је лично водио током устанка. Притом, он је трагичар. Није доживео остварење свог животног сна да његова вољена Херцеговина буде ослобођена. Ја не одустајем од њега, припремам његову биографију.

Уметничка слобода

КОЛИКО је веран фактима филм Жике Митровића "Невесињска пушка" из 1963. године у којем су војвода Љубибратић и Жана представљени као љубавници?
- Уметничка слобода понекад иде предалеко. Нисам наишао на податак да су били љубавници. У војводиној преписци са његовом супругом, која је у време устанка била у благословеном стању у Београду, види се њихова велика приврженост. У поменутом филму Жана је дама а не ратница, а глуми је прелепа глумица руског порекла Татјана Бељакова.

* Књигом и документарним филмом о Жани, који је приказан после НАТО бомбардовања и у Србији, јесте ли остварили своју жељу да уклоните сенку сумње да се у Херцеговини бавила шпијунажом?

- На основу свих докумената до којих сам до сада дошао, лепо се види да та оптужба не пије воду. Јер када је била приморана да оде одавде, она није прешла у Аустрију, што би било логично да је аустријски шпијун, већ даље у Европу, а касније и у Русију. Треба имати на уму да се у то време, пре век и по, жене нису могле понашати тако слободоумно, а ако се то и дешавало, онда су их пратиле страшне осуде. Мислим да је то и њен случај.
Како се догодило да пре две године најзад пронађете аутентичан портрет Жане Меркус?
- То је цртеж по слици Стевана Тодоровића начињен у Београду у пролеће 1876. године. После тродеценијског трагања нашао сам га у старом руском часопису "Пчела". Цртеж приказује жену не нарочито лепог лица, кратке косе са капом на глави. Јасно је да није била лепотица као што су је приказивали неки уметници, али неспорно је била хероина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)