СЛАВОМИРУ ГВОЗДЕНОВИЋУ УРУЧЕНА НАГРАДА УДРУЖЕЊА КЊИЖЕВНИКА "СИМО МАТАВУЉ": На књижевној вечери у Адлигату Гвозденовић и Мирослав Алексић
СЛАВОМИР Гвозденовић, песник из Темишвара, добио је награду Удружења књижевника Србије "Симо Матавуљ", коју му је уручио председник УКС Милош Јанковић, на књижевној вечери у Удружењу за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат (Музеј књиге и путовања, Музеј српске књижевности). Осим Гвозденовића, на књижевној вечери гостовао је још један добитник Драинчеве награде, новосадски песник Мирослав Алексић.
О песничком опусу двојице стваралаца говорио књижевник и издавач Гојко Божовић, а догађај је музички пропратила Милица Миловић, диригент црквеног хора "Острог". Присутне је поздравио председник Савеза Срба у Румунији Огњен Крстић.
Председник Адлигата Виктор Лазић је истакао да су двојица гостију, иначе чланова овог удружења, подржала Адлигат од самог оснивања и да се у Музеју српске књижевности већ налази легат Славомира Гвозденовића, а да је Мирослав Алексић био један од кључних стручних саветника у периоду оснивања.
Славомир Гвозденовић (Белобрешка, Румунија, 1953.) дипломирао је српски језик и југословенску књижевност на Универзитету у Букурешту и докторирао са темом "Језик и стил у поезији Васка Попе". Члан је Удружења Адлигат, Савеза писаца Румуније и почасни члан Удружења књижевника Србије. Суоснивач је Вукове задужбине и члан сарадник Матице српске. Оснивач је подружнице УКС у Темишвару и један је од покретача Лиге српско-румунског пријатељства у Букурешту и Темишвару. Такође је један од оснивача Савеза Срба у Румунији. Био је представник Срба у парламенту Румуније, члан Савета дијаспоре при Влади СР Југославије. Изабран је за првог председника Скупштине дијаспоре и Срба у Региону. Живи и ради у Темишвару. Главни је уредник часописа "Књижевни живот". Предаје српску књижевност на Западном универзитету у Темишвару.
Објавио је 30 књига, приредио десетак антологија српске књижевности. Поред многобројних књижевних награда, добио је и Националну награду "Слободан Јовановић" за друштвену и политичку ангажованост од Владе Србије.
Мирослав Алексић (Врбас, 1960.) Дипломирао је на Катедри за општу књижевност и теорију књижевности Филолошког факултета у Београду. Био је секретар Фестивала југословенске поезије младих и управник Народне библиотеке "Данило Киш", у Врбасу. Три године је обављао послове програмског директора Међународног сајма књига у Новом Саду. Уредник је трибине Савремени човек и савремени свет у Матици српској. Обавља послове помоћника управника Библиотеке Матице српске. Члан је Удружења Адлигат, Удружења књижевника Србије, Друштва књижевника Војводине и један од оснивача Друштва новосадских књижевника. Био је учесник Оснивачке скупштине Удружења књижевника Републике Српске.
Поезија му је превођена на руски, енглески, словачки, румунски, мађарски, италијански, бугарски, македонски и русински језик. Песме су му заступљене у педесетак антологија и избора поезије у Србији и иностранству. Добитник је више престижних награда, као и Вукове награде Културно просветне заједнице Србије за 2023.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)