ЖИВОТНИ ПУТ И СВЕТСКИ СЈАЈ ПОМОРИШЦА: Галерија Матице српске изложбом и монографијом оживела сећање на великог уметника
ПРЕДСТАВЉАЊЕМ монографије посвећене сликару Васи Поморишцу, вечерас у 19 сати, Галерија Матице српске у Новом Саду заокружиће прославу свог јубилеја 175 година трајања, а још само два дана потом биће отворена изложба 140 Поморишчевих дела, која је од октобра прошле године до данас привукла огроман број поштовалаца.
Монографска студија "Васа Поморишац. Сликар модерности и континуитета" историчарке уметности др Ане Ереш, уједно је и прва свеобухватна публикација посвећена овом аутору (Модош, 1893 - Београд, 1961), последњем, једанаестом, стипендисти Матице српске и једином српском сликару прве половине прошлог века, школованом двадесетих година у Лондону на Краљевској академији St. Martin's School of Art.
Управо утицај британског периода на његово стваралаштво у међуратном периоду, као и однос према традицији сопственог, али и других народа, били су у фокусу др Ане Ереш.
- Посебну пажњу посветила сам његовим портретима и аутопортретима, сликању на стаклу и жанру историјског сликарства, а све то кроз причу о његовом занимљивом животном путу - каже, за "Новости", ауторка монографије.
Овим издањем као и изложбом, приређеном у сарадњи са Музејом савремене уметности у Београду и породицом Поморишац, наглашава управница Галерије Матице српске др Тијана Палковљевић Бугарски, стваралаштво Васе Поморишца, уметника високих вредности и домета достојних европског признања, сада је постало доступније и познатије јавности.
- Нови поглед др Ане Ереш кроз отворенији приступ у тумачењу и разумевању богатства Поморишчевих тематских и ликовних опредељења учинио је овог уметника ближим и јаснијим савременом тренутку, али и за нека будућа времена - сматра управница Галерије.
Реч је о сликару чија се дела чувају у бројним приватним колекцијама у Европи, али и у Музеју Викторије и Алберта у Лондону. За свој рад Поморишац је награђен Сребрном медаљом Удружења француских уметника.
Био је и универзитетски професор Ликовне академије и Академије примењених уметности у Београду, а бавио се и ликовном критиком. Његов уметнички пут, од родног Модоша (данас насеље Јаша Томић у средњобанатској општини Сечањ), одвијао се преко Загреба, Минхена и Београда, па све до Лондона и Париза.
У Паризу је провео четири наредне године, па се вратио у Београд да би предавао у Краљевској уметничкој школи. Године 1942. постао је професор Академије ликовних уметности, да би 1950. предавао и у београдској Академији примењених уметности.
Сликао је разноврсно - од портрета, религиозних и митолошких композиција у уљу, преко историјских и народних мотива у фрескосликарству, витражима и илустрацијама за књиге.
Све то наилазило је на веома позитиван одјек код стручне критике, као и његових колега.
Био је и веома цењен портретиста. Његов стилски развој се кретао од умереног конструктивизма, преко неокласицизма до хладног, монохромног колоризма. Нарочито је истицао своју приврженост прошлости, српској и византијској, коју је добро познавао и уносио у своје сликарство. Често је копирао фреске из наших средњовековних цркава и манастира које је излагао у Паризу и Лондону. Бавио се и примењеном уметношћу. Аутор је идејног решења неколико новчаница Народне банке Југославије.
Неуморно је учио, истраживао, сликао и у том стваралаштву уживао говорећи: "Живот мора једном да врисне". И јесте вриснуо у Поморишчевој уметности. После Паје Јовановића и Уроша Предића, успео је да се издвоји по занатској спремности и сигурности ликовног израза. Спојио је Исток и Запад, прошлост и будућност, експеримент и академизам.
Преживеле слике на стаклу
ПОМОРИШАЦ је први наш сликар који се посветио сликању на стаклу, техници која се у Немачкој развила у IX веку. Од његових бројних дела на стаклу које је израдио у Београду, после бомбардовања у Другом светском рату, преживели су само витражи у Старом двору и у Хотелу "Метропол", као и у згради Аеро-клуба у Узун-Мирковој улици.
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)