"ПОХЛЕПА ЋЕ ПРОГУТАТИ СВЕ": Писац Александар Југовић - Како зауставити суноврат цивилизације, постало је реторичко питање

Д. Матовић

18. 04. 2024. у 19:00

НОВИ роман Александра Југовића, "Слава живима" говори о прећутаној и скривеној историји Београда с почетка Другог светског рата, али и овом времену у коме тај рат ни после 80 година није окончан.

ПОХЛЕПА ЋЕ ПРОГУТАТИ СВЕ: Писац Александар Југовић - Како зауставити суноврат цивилизације, постало је реторичко питање

Фото Новости

Писац нам предочава колико је опасно и трагично гајити заблуде из којих, по правилу, само изничу нове. Упечатљиви ликови романа су заправо неумрли јунаци око чијих живота се и сада погађамо, убеђујемо, периодично им дижући и спуштајући цену, продајући их из различитих тренутних интереса, скупо или багателно са рафова националне (псеудо)историје.

Теме које покреће овај роман нису до краја протумачене, те и данас историчари полемишу о томе шта се заправо десило 27. марта и преиспитују улогу људи који су прихватили да буду део окупационе владе. У сржи романа је човек - заточеник околности које су му наметнуте.

- Роман "Слава живима" слика два паралелна временска тока - историју Београда након априлског бомбардовања 1941. године, тачније почетак окупације, и 2006. годину у којој је усвојен Закон о рехабилитацији - каже Југовић за "Новости". - Са мноштвом фактографије покушао сам да приближим данашњем свету, најобјективније могуће, оне људе који су дубоко погођени ратним страхотама, и оне који тај рат користе да би се овајдили не бирајући средства. Дакле, теме романа, иако смештене у одређени историјски контекст, не припадају само једном времену, нити само једном поднебљу. Такав однос према преживљавању имали су становници и других престоница у ратним пожарима.

* Колико читалац може да научи о себи самоме читајући ову књигу?

- Тачно онолико колико сме и хоће да буде објективан према себи. Човек је на једној врсти пробе свог карактера у свим животним околностима, различито реагује на притиске и искушења. Историчари, условно речено, уочавају само константу, стереотип, а појединци су занемарени са становишта епоха. Зато постоји књижевност, да истакне борбу појединца, било да је унутрашња или видљива, пред налетима трагичних околности које творе друштвена кретања, укључујући ратове, идеологије, немирна примирја. Страдање појединца са становишта етике мора бити полазна тачка свеукупне, глобалне људске патње којом је свет погођен. Данас се у свету воде ратови, сви се позивају на морал и права човека, а жртве нису исте. Човек из Африке, из далеке неразвијене државе, нема исту вредност као, рецимо, човек са Запада.

Страда недужан народ

* ДА ли смо пали на испиту људскости?

- Владари, са својим сулудим амбицијама, лажно штитећи поредак, државу, човечанство, убијају људе. Апсурдно је што гине недужан народ за своје добро, што трпи недужан народ за своје добро, а ко се супротстави осуђен је на пропаст. Објашњења су да тако треба, да постоји виши циљ, а нема вишег циља од спаса људског живота. Управо роман "Слава живима" на то скреће пажњу.

* Чини се да нисмо извукли никакве поуке из прошлости...

- Како зауставити суноврат цивилизације, постало је реторичко питање. Запали смо у ћорсокак, књига нема ни вредност, ни утицај који је имала, умни људи више нису ауторитети, похлепа је господар свих религија без наде, стручност је терет, амбиција је важнија од знања. Најбоље пролазе они који се баве послом у који се ама баш нимало не разумеју. Јурњава за пленом једино гарантује привидан успех.

* И у вашем роману временски ток из 2006. године потврђује ту цикличност немоћи појединца у сукобу са неправдом. Да ли смо заувек изгубили ту битку?

- Нисам пророк, али уколико се не промени однос између света и појединца, уколико се бездушност света не заустави, нема нам спаса. Планета гори од бомби, невини страдају, док се власт здружена са баснословним капиталом увећава на рачун страдалих. Похлепа ће прогутати све.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

УСКОРО ПАДА КЉУЧНИ ГРАД, РУСИ НАДИРУ СА СЕВЕРА, ИСТОКА И ЈУГА: Детаљна анализа украјинских стручњака о стању на фронту