ТЕМЕЉ НАШЕГ КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА. Интервју, Бојана Борић Брешковић, дирекор Народног музеја Србије
НАША централна и најстарија музејска установа, основана 1844. указом тадашњег начелника у Министарству просвете Јована Стерије Поповића, Народни музеј Србије, данас ће прославити свој 180. рођендан.
Ова институција је, како за "Новости" каже директорка Бојана Борић Брешковић, током тог дугог и преданог постојања, била темељ вредности чувања, заштите и разумевања културног наслеђа, истрајавајући у својој мисији баштињења и креирања лепше будућности. А то чини и данас.
- Наши музејски стручњаци, кустоси, едукатори, конзерватори и рестауратори потврдили су да се једино удруженим снагама чувају, интерпретирају и комуницирају све оне непролазне културне вредности које чине окосницу нашег идентитета и националне свести - објашњава саговорница. - Садржајним програмским, издавачким и изложбеним активностима научне доприносе и иновативна сазнања презентујемо на креативан начин, промишљајући и оживљавајући наше археолошке, уметничке и нумизматичке предмете у заједништву са публиком.
о Јубилеј се обележава изложбом "Тела и простори. Кроз збирке цртежа страних уметника из Народног музеја Србије", на којој ће наша уметничка баштина бити представљена кроз цртеже европских аутора...
Стојничка ротонда
ЈЕДНА од планираних изложби ове године биће и "Стојничка ротонда", која ће представити очуване архитектонске делове и делове великог подног мозаика са хришћанским заветним натписима из цркве ротонде, из 5. века, која се налази поред стојничког каструма, на Космају - прича саговорница. - Изложба се приређује у време трајања међународног конгреса хришћанске археологије, а бави се темама везаним за улогу и значај Космаја у римско време - историјат истраживања, зоне рудничке области. Биће представљени и резултати нових неинванзивних истраживања и садашње стање како стојничке ротонде тако и других локалитета, које покреће важно питање очувања археолошке баштине. Изложбу ће пратити и каталог, у којем ће фокус бити на одговорном управљању археолошким наслеђем.
- Поставком ауторке др Драгане Ковачић, са делима амблематских имена историје уметности попут Адолфа Манцела, Пјера Бонара, Едгара Дега, Пјера Огиста Реноара, Пабла Пикаса, Ел Лисицког, Мохољ-Нађа, Николаја Рериха, Огиста Родена, Жана Коктоа, Амадеа Модиљанија и других најзначајних, али и оних мање познатих уметника, која ће сада премијерено бити у јавности, представићемо пут уметничке линије од четврте деценије 19. века до пете деценије 20. века. Поставка садржи деведесет и шест дела европских уметника из Немачке, Француске, Велике Британије, Русије, Италије, Бугарске, Холандије и Белгије, који су стварали у оквиру уметничких праваца од романтизма до класичне авангарде.
о Таквом поставком шаље се и порука о значају нашег музеја у контексту који је шири од националног и регионалног. Шта је све у овом тренутку значајно за тај међународни положај ове институције?
- Прошле године смо имали два значајна међународна пројекта, од којих је један "Дани Ермитажа", који је са чак две своје изложбе отпочео управо у Народном музеју. Та манифестација ће прерасти у сталну сарадњу Србије и Русије, па ћемо догодине угостити поставку посвећену Петру Великом. Други је велики јубилеј Надежде Петровић, који је имао интернационални карактер, а наша изложба "Модерност и нација" гостовала је у Словенији и Републици Српској. Са прворазредним скулптурама Ивана Мештровића из наше збирке, учествовали смо на изложбама у Прагу и Загребу. Такође, у Софији, у Археолошком институту при бугарској Академији наука и уметности, а заједно са тамошњим музејом, остварена је велика поставка посвећена локалитету Требениште, у коју су биле укључене три земље Западног Балкана. То је у правом смислу речи умрежавање стручњака у области археологије и конзервације. Пре Софије, слична поставка је пре епидемије короне одржана у Северној Македонији, а у Београду ће бити представљена догодине. Тада ће наш град бити домаћин и великом међународном скупу археолога, што је повод да благо Требеништа, које је светског значаја, у Народном музеју види што већи број стручњака, али и публика.
Век Јована Крахтовила
ДО краја године ћемо се посебно осврнути на истакнуте личности, важне догађаје и пресудне прекретнице у постојању Народног музеја, али и организовати изложбу Јована Кратохвила, у Великој галерији - открива Бојана Борић Брешковић. - После четврт века од смрти, биће то прва ретроспективна изложба уметника који је упечатљиво обележио српску скулптуру друге половине 20. века. Њоме ће бити обележена и стогодишњица Кратохвиловог рођења, а бавиће се како делом, тако и његовом личношћу. Поставка ће садржати избор од око стотину експоната, првенствено скулптура, али и слика, цртежа и графика. Чиниће је и документарни материјал, фотографије и уметникове забелешке. Највећи број радова са поставке припада породици Кратохвил, која ће одабрана дела поклонити Народном музеју, и на тај начин обезбедити Збирци југословенске скулптуре одговарајућу целину репрезентативних остварења овог вајара.о Наша национална ризница се стално допуњава, па је недавно на сталну поставку доспео и један вредан експонат из римског периода?
- Збирке Музеја чувају више од 400.000 најзначајнијих сведочанства за познавање археологије и историје уметности, која представљају развој и цивилизацијске промене на подручју данашње Србије, и најближег окружења, од праисторијских времена до позног средњег века, као и кључне уметничке правце и стилове, врхунске уметничке домете у националној и европској уметности од средњовековног периода до савременог стваралаштва. Ту су доспели махом као поклони добротвора, откупима, као и археолошким истраживањима. У овом последњем случају реч је о једном ретком, али светском епиграфском споменику, посвећеном витезу Марку Улпију. Пресрећни смо, јер је посреди један случајни налаз у близини депоније у Винчи, где се налазила римска вила рустика.
о Шта су још планови за годину јубилеја?
- Наша издавачка делатност биће богатија за још један монографски подухват, обимну публикацију са новим интерпретацијама историјата Музеја уз исцрпну документарну и илустративну грађу, којим ћемо заокружити 180. годишњицу. Поред тог капиталног издавачког пројекта, очекује нас богат, разноврстан музејски програм, инспиративне приче наших стручњака, бројне креативне радионице, обогаћен концертни репертоар и садржај музејског театра. Припремили смо и пројекте којима ћемо оживети културно наслеђе у заједништву са нашом публиком. Познато је да је концепт сталне поставке у оквиру нових музеолошких интерпретација превазиђен, те смо одлучили да је активирамо тако што ћемо музејске предмете повезивати на неочекиване начине, пратећи наизглед удаљене епохе са аспекта концепта, прикривених и јасно одређених тема, видљивих и не тако уочљивих мотива. Промишљеним и стратешким односом према публици, успели смо да остваримо изразит пораст броја посетилаца, како у музејском реалном, тако и у виртуелном свету. О томе сведочи прошлогодишњи податак од више од 170.000 посетилаца, али и статистички скок са преко 50.000 посетилаца од почетка године до дaнас.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)