ГОЈКО ЂОГО ПРОГЛАШЕН ДОБИТНИКОМ НАГРАДЕ "ИЗВИИСКРА ЊЕГОШЕВА": Стихом против нових цензора
СВЕЧАНОСТ поводом проглашења добитника награде "Извиискра Његошева" уприличена је пре две вечери у Крипти Храма Светог Саве у Београду, а ово високо признање, за целокупно дело, додељено је Гојку Ђогу који припада реду најизразитијих песника и есејиста, који су обележили размеђе два метежна века.

Танјуг
- Од збирке "Туга пингвина" до књиге песама "Пут у Хум" остварио је своју апокрифну лирску митологију по којој се препознаје у данашњој буци и многогласју. Аутор је модерног осећања за језик и културно наслеђе, с развијеном историјском свешћу и моралним слухом у епохалним изазовима - речено је о Ђогу у саопштењу жирија, којим је председавао Матија Бећковић, док су чланови били Милутин Мићовић из Никшића, Ранко Поповић из Бањалуке, Драган Станић из Новог Сада и Драган Хамовић из Београда.
Награда "Извиискра Његошева", утемељена 2007. године, додељује се бијенално за најбољу објављену књигу, сабрана или изабрана дела неког писца, као и за укупно животно дело објављено на српском језику.
- Поносан сам на моје родитеље који су заједно са Митрополијом црногорско-приморском и Митрополитом црногорско-приморским господином Јоаникијем установили књижевну награду "Извиискра Његошева". Честитам песнику Гојку Ђогу на освојеној награди и великом признању, као и уваженом жирију на челу са Матијом Бећковићем на избору добитника - изјавио је Томислав Момировић, домаћин манифестације.
Свечаности у Крипти Храма су присуствовали Његова Светост Патријарх српски господин Порфирије, Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско - приморски господин Јоаникије, Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки господин Методије, Епископ ремезијански Стефан и други црквенодостојници, представници породице Момировић, као и велики број еминентних званица из културног и јавног живота.
- Шта је примереније него да се књижевна награда "Извиискра Његошева" објављује на месту на којем се објавила извиискра из пепела Светог Саве - запитао се, говорећи за "Новости", академик Бећковић, и наставио:
- Шта је Ловћен, ако није Врачар, а ко је спаљивао Његошеву капелу ако није нови Синан-паша, онај исти који је спаљивао песме Гојка Ђога? Да се "Извиискра Његошева" додељује по физичкој а не по моралној висини, било би бољих кандидата од Гојка Ђога. Али, пошто се додељује по висини моралној и духовном јунаштву, Ђого није имао парменика.
Драган Станић алијас Иван Негришорац сматра да поезија Гојка Ђога јесте један парадигматичан случај у коме је демонстрирана рафинирана песничка самосвест, а истовремено и велики потенцијал енергије усмерене према култури отпора, а за "Новости" је Станић рекао и ово:
- Ако се поезијом Ђого пре четири деценије борио против ауторитарног система који је подразумевао санкције за такозвани вербални деликт, данас у амбијанту неолиберализма и неокапитализма друштва као да поново уводе облике вербалног деликта, које санкционишу одређени начин мишљења и понашања. Колико је та опасност озбиљна најбоље нам показује тзв. Закон о родној равноправности. То значи да за културу отпора неговану у савременом песништву још постоји велики простор, и потврђује и колико је поезија Гојка Ђога и даље жива.
И Драган је Хамовић нагласио да су ретки песници који сматрају битнијим задатком да посведоче истину, ма колико горку и сурову, него да измишљају одсутну лепоту - говорећи о Ђогу који је у часу своје зрелости од запаженог ствараоца намах био претворен у мрачњачки политички симбол, да би слична жигосања понео и у годинама преусмерених заблуда, у доба тзв. транзиције у свет селективне и лажљиве слободе.
- Али, доследност се ипак морално исплати, макар и на дужи рок. Доследност и сабраност, без множења речи, без множења лирских наслова, кључне су одреднице лирског портрета Гојка Ђога - навео је Хамовић, закључивши:
- Гојко Ђого не само да је досегао висок степен песничке артикулације и саткао своје парче света у матичном језику, него је и осветлао образ српској поезији када је требало стати и постојати и, не једном, мушки издржати.
Сам лауреат, истичући да га је "Извиискра" обрадовала, као што би обрадовала сваког песника, након проглашења те радосне вести за "Новости" је рекао:
- У песми "Црногорац к свемогућему Богу", Његош каже: "Ја се надам нешто твоје да у душу моју сјаје", макар то било и "штогођ мало", премалена "искра огња"... И ја се надам да ће ова угледна награда, као кисеоник, мало припомоћи да та искра - ако је има - и у мојој души не згасне "пређе рока".
Награда "Извиискра Његошева" биће уручена 1. новембра, а састоји се од повеље и плакете, уметничког рада вајара Љубише Манчића, и новчаног износа који уручује представник компаније "МОНА" која је суоснивач и донатор награде.
Претходници
ДОК су Миодраг Павловић и Рајко Петров Ного, први добитници "Извиискре Његошеве", признање понели за одређене књиге, а митрополит Амфилохије за своја изабрана дела, Милован Данојлић, Љубомир Симовић, Ранко Јововић, Ђорђо Сладоје, Милосав Тешић и Матија Бећковић престижном наградом су овенчани махом за целокупно своје дело.

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице
ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.
25. 05. 2025. у 13:31
Коментари (0)