НА ГРЧКОЈ МАРИЦИ СРПСКИ ХРАМ И СПОМЕНИК: Сретењски орден, највише одликовање Републике Србије, грчком митрополиту Дамаскину

У ПРИСУСТВУ патријарха Српског Порфирија ,грчки митрополит Дамаскин је одликован српским орденом "за пружање доприноса неговању културе сећања, за очување православља и учвршћивање братских веза између српског и грчког народа".

НА ГРЧКОЈ МАРИЦИ СРПСКИ ХРАМ И СПОМЕНИК: Сретењски орден, највише одликовање Републике Србије, грчком митрополиту Дамаскину

Foto: D. Milovanović

- Задовољство ми је и част што у име председника Републике Србије Александра Вучића могу данас да уручим највише одликовање Републике Србије Сретењски орден нашем осведоченом српском брату и пријатељу митрополиту Дидимотихе Орестијаде и Суфлија Грчке православне цркве господину Дамаскину.Високопросвећени митрополит Дамаскин на челу је Епископије, односно Митрополије која је била поприште догађаја важних за српску историју, о чему се у Србији веома мало зна. Може се рећи да је управо та митрополија која је представљала први бедем или прву брану хришћанске Европе од надирања иноверника у 14 веку-овим речима је Никола Селаковић министар културе Србије отворио церемонију уручења Сретењског ордена другог степена Грчком митрополиту у Историјском музеју Србије.

Foto: D. Milovanović

Подсећајући на верски значај најсевернијег дела грчке територије, на митрополију на чијем је челу Дамаскин, наш министар је казао да се на тој земљи војска цара Душана први пут саочила са војском Османлијском. Кључни догађај од значаја, не само за српску, него и за хришћанску југоисточну Европу одиграо се такође на тлу ове митрополије на реци Марици када је 26.09.1371. године војска српског краља Вукашина Мрњавчевића и његовог брата деспота Јована Угљеше "укрстила мачеве" са турским одредима. У крвавој бици коју су хришћани и Срби изгубили, отворена су врата продора Османлијама у Европу. Каснији догађаји били су логична последица управо те битке - подсетио је српски министар.

Foto: D. Milovanović

Говорећи даље у у препуном Музеју наше историје Селаковић је констатовао да , "осим у
народној песми, овај догађај је у нашој култури сећања био до недавно потпуно заборављен".
- Ваше Високопреосвештенство, одликовање које ћете данас примити добијате зато што сте
одржали културу сећања на Маричку погибију и страдање цвета српске и хришћанске
властеле онда када је она била заборављена и у матичној земљи и од оних који су
хришћанску војску преболели. За нашу српску јавност важно је да зна да митрополит
Демаскин, сваке године 26.09. служи литургију и моли се за душе наших ратника који су
изгинули у Маричкој Битци, а након сваке овакве божанствене литургије, увече организује
књижевно вече посвећено деспоту Јовану Угљеши Мрњавчевићу.

Фото: Д. Миловановић


Открио је Никола Селаковић и појединости после свог прошлогодишњег сусрета на Марици
са грчким Митроплитом.
 - На иницијативу моје маленкости да подигнемо спомен-обележје које ће нас сећати на овај важан историјски догађај, он је одговорио: "Споменик и Храм". И споменик и храм, треба да подигнемо на месту где се одиграла Маричка битка, и то саборно са братством свете лавре Светогорске манастира Симона Петра.

Foto: D. Milovanović

Захваљујући на одликовању грчки Митрополит је нагласио:

 - Угљеша је окупио све хришћанске народе да се супротставе заједничкој опасности. Маричка битка је увод у Косовску битку. Није битно да ли су хришћани победили или не, важно је да су се борили, да се нису помирили", истакао је.
Према његовим речима, Маричка битка је "порука јединства међу балканским народима, без обзира на етничку припадност, који треба да се боре за заједничке хришћанске идеале".
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

СРПСКЕ РЕЧИ КОЈЕ ТУРЦИ ЈОШ УВЕК КОРИСТЕ: Опстале су још од времена када су султани учили наш језик на двору