РУЖА СТАРА 40 МИЛИОНА ГОДИНА, ИРИС НИЦАО ТАМО ГДЕ ПЕРУН БАЦИ ГРОМ: Са промоције књиге "Како је цвеће стигло на свет"
ЈЕДАН од најстаријих цветова на планети је ружа, а трагови о њеном постојању стари су невероватних 40 милиона година. Нарочито је била популарна у Римском царству, као симбол богатства, па и расипништва. За најимућније допремана је и зими, бродовима из Египта, са обала мале Азије и из Шпаније.

В.Ц.С.
Ово се, између осталог, могло чути на промоцији књиге "Како је цвеће стигло на свет", словеначких ауторки Бреде Подбрежник Вукмир и Кларисе Јовановић, песникиње, преводитељке и музичарке, која је о њој и говорила, у београдској кафе-књижари "Штрик". Књигу је објавила издавачка кућа "Одисеја", а како је рекла Сандра Бакић Топаловић из ове куће, она доноси бајке, народна предања, митове и легенде у којима су било јунаци, било симболи - цветови.
Њих је Бреда Подбрежник Вукмир прикупила међу индијанским, арапским и европским предањима, а Клариса Јовановић их је стилски обрадила и литераризовала. Ове ауторке објавиле су сличну књигу и о дрвећу, али она још није преведена у Србији.
Но, вратимо се на ружу.
Са успоном хришћанства, како је објаснила Делорија Бунђа-Сајчић, историчарка и блогерка, када оно у четвртом веку постане државна религија, популарност руже опада, јер је повезују са паганством и расипношћу.
- Цвет број један постаје љиљан, Мадонин бели љиљан, као симбол Богородице, невиности и чедности. Када крсташи крећу у освајања, на походима откривају нове врсте ружа, доносе их у Европу, и тако ружа опет постаје "краљица цвећа" - каже Делорија Бунђа-Сајчић.

ФОТО: А. Илић
Као што одређене врсте цвећа имају идентичну симболику у различитим деловима света, и то још из периода када планета није била умрежена и њени делови међусобно повезани, тако друге врсте имају супротна значења. На пример, док се код нас, али и у Словенији, хризантема носи на гробље, у Јапану је то царски цвет и симбол династије. Висибаба у великом делу света, као весник пролећа, симболише наду и препород, док је у викторијанској Енглеској ношена на гробље.
На промоцији се чуо цео низ занимљивости. Рецимо, кадифе и георгине стигле су у европске баште бродовима из Мексика, са конквистадорима. Љутић је у средњем веку кориштен за лов и њима су мазани врхови копаља и стрела, да би животиња брже угинула, али је и тада, а нарочито у време Рима, кориштен и као отров у дворским сплеткама и заверама. Ирис је постао перуника код старих Словена. Дали су му име Перуна, свог бога громова и муња. Веровало се, где Перун пусти гром, ниче - перуника. Илири су, иначе, веровали да је ирис цвет богова, па га у јужној Далмацији и зову богиша.
ПРИЧА О РАДУЛУ И ЗУМБУЛУ
ПИЧА о зумбулу везана је за љубав младића Радула, обућаревог сина, који је волео да се пење на дрвеће и опонаша пој птица, према агиној кћери Ајши. Гледајући је са дрвета како шета ограђеном баштом, Радуле се заљубио и покушао цвркутом да јој привуче пажњу. Но, Ајша је била обећана другоме. Када су је удали, Радуле је украо луковице зумбула да га подсећају на њу и засадио их испред своје куће. Временом је постао чувени узгајивач цвећа.
- Стари обичај код православних Срба јесте да перунику носе у цркву, да буде освештана, па је затим каче на кућу, не би ли је штитила од громова - каже Делорија Бунђа-Сајчић. - Древни народи веровали су, иначе, да су цветови носиоци порука богова. Кадилице, љубичице, руже, ириси, љиљани појављују се често и на раскошним илуминираним манускриптима. Кадилица је симбол Светог тројства и Светог духа и често је сликана.
Клариса Јовановић подсетила је да се у анимистичком погледу на свет веровало да све, па и биљке, имају дух, да су живе особе, не инфериорне у односу на човека. У причама, бајкама и предањима цвеће може да укаже и на особине ликова, али башта може да буде и декор за дешавање радње. Од избора цвећа у њој зависи и атмосфера приповести.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)