У СУСРЕТ овогодишњем Битефу (који почиње 25.септембра под слоганом "Лепота (не)ће спасити свет") представљене су три представе из такмичарског програма 58.фестивалског издања. Заједничко им је да се на јединствен начин баве екологијом и односом људи према природи - "Будућност", "Пукотина" и "Антигона у Амазону". Зато се за место сусрета са новинарима одабрао Вуков крај (у чијем Тршићу се управо одвија најстарија манифестација у Србији) и Лозница као један од најважнијих културних и историјских центара наше земље.
ПОСЛЕ словеначке представе "Сексуално васпитање II - Борба", још једно предавање - перформанс на програму 58. Битефа: сутра у Културном центру Београда извешће се пројекат српских уметника Ирене Ристић и Ђорђа Живадиновића Гргура под називом "Правићемо нешто о рату, роду и слободи, зваће се: Шта би рекла Челси мени".
ЗБИРКА песама "Пречитавања" Лауре Ковач, професорке књижевности и песникиње из Суботице, дијалог је ове ауторке са народном поезијом и мало другачије читање познатих мотива.
АКО "смети значи желети, а желети смети", како Ана Атанасковић вели у рано јутро свог новог романа, онда се може рећи да је ауторка дела "Змајева жена" и у свом креативном поступку, а и у свом животу успела да оствари синтезу или, боље рећи, симбиозу смелости и жеље.
ЈЕДНОГЛАСНОМ одуком жирија награда „Полексија Тодоровић“ 37. Чукаричког ликовног салона припала је Александру Ђурићу, сликару и почасном председнику удружења „Лада“, за рад „Карта северног неба“.
НОВИНАРСТВО за Славицу Вучковић (1947- 2024), која је највећи део свог професионалног пута прешла у „Вечерњим новостима“ , није било професија, већ начин мишљења, и питање става. А како је писала, не правећи компромисе и не узмичући ни пред чим, тако је и живела- усправно, особено, и до краја доследно.
Коментари (0)