ЗАВРШНИЦА “МОКРАЊЧЕВИХ ДАНА”: Фестивал музике у славу Мокрањца
ФЕСТИВАЛ “Мокрањчеви дани” у свом 58. издању затвориће вечерас концертом Нишки симфонијски оркестар са диригентом мр Зораном Станисављевићем и солистом Петром Пејчићем на виолончелу.
У славу Мокрањца 58. неготинске музичке свечаности “Мокрањчеви дани” током седам дана трајања обиловали су бројним дешавањима. Публика је синоћ уживала у наступу Камерног ансамбла “Гудачи Светог Ђорђа” са којим је као солиста наступио виолончелиста Драган Ђорђевић Сузуки.
Овај ансамбл определио се за “Картун” Зорана Ерића, Хајднов „Концерт број 1 у Це-дуру за виолончело и оркестар“ и “Серенаду за гудаче у Це-дуру” Петра Иљича Чајковског.
- Немци имају Баха, а ми имамо Мокрањца. Увек тако са неким поштовањем изговарам његово име и то је нешто посебно. Овај фестивал је један од наших најзначајнијих фестивала у земљи и то је додатно узбуђење, да не кажем, обавеза, част је бити део једног оваквог програма - каже Драган Ђорђевић Сузуки, виолончелиста, редовни професор на ФМУ у Београду, који свира на виолончелу Џејмска и Хенрија Бенкса из 1797. године.
Комад са певањем „Коштана“ нишког Народног позоришта, у адаптацији и у режији Јане Маричић, оживело је на сцени Дома културе “Стеван Мокрањац” ликове из овог култног дела Боре Станковића.
-Ми смо правили једну свевременску причу, нисмо робовали стереотипима, фолклору, што су можда људи очекивали да буде старовременска - каже Уна Костић, која у представи игра славну Коштану, а чијој је неготинској премијери присуствовао и министар културе Никола Селаковић.
-Дугим трајањем, „Мокрањчеви дани“ пружају охрабрење за ствараоце правих уметничких вредности. Фестивал данас одсликава домете савременог српског музичког стваралаштва и наглашава стваралачку концепцију ове манифестације те тако имамо стално живу музику, присутну и ове године у богатом и мозаичном програму – рекао је, том приликом, министар Селаковић.
Жељко Лучић, светски признати баритон, уз клавирску сарадњу Страхиње Ђокића, приредио је публици 58. „Мокрањчевих дана“ вече врхунске музике, певајући познате арије Вердија, Пучинија, Ђордана, као и циклус песама „Дон Кихот Дулсинеји“ Мориса Равела, пажљиво одабран за ову прилику.
-Видите, ми смо у родном месту човека који је направио српску хорску музику и сад, можете ли да замислите, какав је то осећај да певате корифеја једног, композитора нашег, у његовом родном месту. Просто, рајско, дивинско - вели Лучић.
Ансамбл “Флаутино Лола класик” и Љубиша Јовановић одушевили су фестивалску публиком концертом “Савремени српски композитори трагом Мокрањца”. Програм на трагу Мокрањца кроз седам инспиративних композиција Милана Михајловића, Иване Стефановић, Милане Стојадиновић Милић, Александре Вребалов и Бранке Поповић, али и делова “Уметности фуге” Јохана Себастијана Баха, у аранжманима композиторке Ингеборг Бугариновић, побрао је овације у Неготину.
-Искрено сам усхићен, узбуђен, до крајњих дамара свог бића. Зато смо показали прво ту виталност стваралаштва нашег, чули седам композиција, ја не могу да изаберем шта је лепше, а наспрам тога сасвим равноправно је дело “Уметност фуге” које је свакако највеће дело Бахово и које нас води у неке друге сфере. Повезали смо равноправно Мокрањца и лепоту његовог стваралаштва и идиома уметниковог са Бахом и за мене то је био један сан који сам остварио. Осећам целим бићем да је то била права ствар -каже мр Љубиша Јовановић.
Овације публике побрало је и извођење оперете “Иза оперских кулиса” по музици композиторке Вере Миланковић, која је заједно са Александром Николићем, сценаристом, написала и либрето, у режији Наталије Станковић.
-Оперета је израз грађанског друштва и то је баш, да употребим постмодернистички израз, парадигма грађанског друштва. Оно што цео живот покушавам кроз своје стваралаштво јесте да васкрснем управо то грађанско друштво које је имало своје велике вредности у српском друштву - каже композиторка Вера Миланковић.
Певачко друштво “Преподобни Рафаило Банатски” из Зрењанина, победник Натпевавања 2017, одушевило је публику 58. “Мокрањчевих дана” у Неготину и програмом и интерпретацијом духовне музике чија је главна основа била композиција “Свјати Боже” од Марка Тајчевића и Мокрањца, преко Станислава Биничког, Стевана Христића, Николаја Данилина, Павела Чеснокова, Георгија Васиљевича Свиридова до Ирине Денисове и Јарославе Пшедник.
-Хтела сам да из њега извучем и уметничку црту и да га представим публици на самом концерту, онако како су га композитори чули, видели и записали и да публика мало доживи ту Литургију ван цркве, у концертним дворанама - каже Сенка Милисављевић, диригент овог зрењанинског Певачког друштва.
Нову енергију “Мокрањчевим данима“ донео је Дечји оперски студио Српског народног позоришта из Новог Сада аријама из познатих опера, али и делима домаћих и иностраних композитора.
-Жеља ми је да правимо опере за децу које ће изводити деца деци. На тај начин ћемо пренети поруку колико је опера као жанр важна, колико је лепа и колико није застарела, већ важна за све нас да заљубимо људе који су се одродили од позоришта. Ова деца су кључ да вратимо људе у театар – рекла је Верица Пејић, диригент и уметнички руководилац Дечјег оперског студија СНП.
Током фестивала публика је уживала и у промоцијама нових издања, изложбама уметничких дела, а одржани су и семинар за диригенте и трибина фестивала.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)